Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Siedmioletni cud św. Katarzyny

Trebunie Tutki koncertowały w odnowionym wnętrzu zabytkowej
świątyni

PB

Trebunie Tutki koncertowały w odnowionym wnętrzu zabytkowej świątyni

Zakres konserwatorskich prac miał być rozłożony na całe pokolenia, a trwał 7 lat. Koncertem zespołu Trebunie Tutki w parafii św. Katarzyny w Cięcinie dziękowano za dzieło renowacji zabytkowego kościoła dedykowanego świętej męczennicy

Zabytkowa drewniana świątynia w cięcińskiej parafii wybrzmiała nie tylko okraszonymi góralskim folklorem kolędami. Obok muzyki istotną częścią zorganizowanego 13 stycznia koncertu było pełne wdzięczności podsumowanie podjętego dzieła renowacji sakralnego obiektu, który, dodajmy, wciąż żyje swoim liturgicznym życiem.

8 tys. w jednym Dzieło, jakiego dokonali parafianie razem z Księdzem Proboszczem, znalazło uznanie w oczach ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis wręczył ks. prał. Stanisławowi Bogaczowi wicewojewoda śląski wraz ze starostą powiatu żywieckiego.

Odznaczenie przyznaje Minister Kultury RP osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. – To się należy całej parafii, ale musielibyśmy wydrukować 8 tys. takich medali – powiedział żartobliwie ks. Bogacz, podkreślając tym samym zasługi wszystkich mieszańców parafialnej wspólnoty.

Współpraca różnych środowisk

Gala podsumowująca akcję renowacji była okazją do podziękowania instytucjom, osobom prywatnym i sponsorom zaangażowanym w dzieło odnowy zabytkowej świątyni. Specjalne listy gratulacyjne z okazji parafialnej uroczystości przesłał bp Roman Pindel. W jego imieniu adresy odczytał ks. dr Szymon Tracz, diecezjalny konserwator zabytków.

– Drewniany kościół w Cięcinie stanowi nie tylko unikalny pomnik polskiej kultury narodowej, ale przede wszystkim jest świadectwem wiary i godnej podziwu troski skupionych wokół niego parafian oraz ludzi dobrej woli. Wasza świątynia stanowi również przykład ofiarności i współpracy różnych ludzi oraz środowisk, w tym lokalnego samorządu – napisał Ksiądz Biskup w piśmie, które wręczono na ręce Piotra Tyrlika, wójta gminy Węgierska Górka.

Świątynia

Powstanie świątyni dedykowanej św. Katarzynie w Cięcinie datuje się na rok 1542. Początkowo miała to być filialna kaplica parafii w Radziechowach. Potem obiekt przebudowywano i powiększono. Do czasów współczesnych we wnętrzu zachowało się barokowe wyposażenie, m.in. główny ołtarz, 4 ołtarze boczne, ambona, organy i krucyfiks. W przeszłości kościół zdobiły cenne obrazy: malowidło ołtarza głównego z przełomu XV i XVI wieku przedstawiające patronkę parafii św. Katarzynę, „Zwiastowanie Anielskie” z XV stulecia i „Święta Rozmowa” z początku XVI wieku.

Reklama

Ze względów bezpieczeństwa w 1913 r. obrazy przeniesiono do Muzeum Narodowego w Krakowie. Chociaż w latach 80. ubiegłego wieku w parafii Cięcina powstał nowy kościół pw. Przemienienia Pańskiego, to jednak stara świątynia wciąż pozostała drogą sercu wielu parafian.

„Akcja Renowacja”. Cud?

Z końcem 2009 r. Ksiądz Proboszcz – przy wsparciu grupy młodych ludzi tworzących lokalny portal informacyjny – rozpoczął akcję mającą na celu zbieranie funduszy wśród parafian na cele renowacji zabytkowego skarbu. Już w następnym roku podjęto prace wymiany eternitowego poszycia dachu na drewniany gont. W dalszej kolejności odrestaurowano ołtarze oraz znajdujące się w nich obrazy, później polichromię sufitowa i ścienną. Zadbano także o obejście kościoła i przykościelne budynki gospodarcze.

Ofiarność parafian wsparta została funduszami, które udało się uzyskać ze środków unijnych, budżetu państwa i gminy.

– Kiedy 7 lat temu konserwator wszedł do tego kościoła, to powiedział, że tutaj jest pracy na całe pokolenia – powiedział wójt gminy Piotr Tyrlik. – A oto całkiem niedawno śląski konserwator zabytków powiedział, że jest to jedyny kościół drewniany na terenie województwa śląskiego, który kompleksowo został odrestaurowany. Nie trzeba był całych pokoleń, ale 7 lat. Można się pokusić o słowo „cud” – dodał samorządowiec. – To jest cud św. Katarzyny – uzupełnił krótko ks. prał. Stanisław Bogacz.

2018-01-24 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zagrali z Bożą Mocą!

Jowita Kostrzewska

"Radujcie się zawsze w Panu" to tytuł koncertu, który wieczorem 26 lutego, z Bożą Mocą zagrali i zaśpiewali muzycy z zespołu 77FM Formacji z Mocą w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Więcej ...

Polski rzymianin

Stanisław August Morawski

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu