Reklama

Dookoła świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwa spotkania z Kimem

Coraz bardziej pewne jest spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z dyktatorem Korei Północnej Kim Dzong Unem. Ma do niego dojść w maju br. Miejsce i inne szczegóły dotyczące spotkania nie zostały jeszcze ustalone, ale w spekulacjach mediów wymienia się m.in. Pjongjang, Pekin, Ułan Bator, któreś z miast w Szwajcarii, Singapurze lub Wietnamie. Prezydent Trump poinformował, że strona amerykańska prowadzi rozmowy z Pjongjangiem, dotyczące uwolnienia trzech obywateli USA przetrzymywanych w Korei Północnej i że „jest duża szansa na ich uwolnienie”. Nie powiedział jednak, czy zwolnienie przetrzymywanych jest warunkiem spotkania z Kimem. Równocześnie Trump podkreślił, że „kampania maksymalnych nacisków” na Koreę Północną będzie kontynuowana do czasu rezygnacji przez ten kraj z broni nuklearnej, a samo spotkanie może zostać odwołane w ostatniej chwili, jeśli uzna je za bezcelowe.

Spotkanie Trumpa z Kim Dzong Unem poprzedza rozmowa dyktatora z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem, zaplanowana na 27 kwietnia br. w Panmundżomie, na granicy obu Korei, ta z kolei ma się odbyć po rozmowie obu przywódców dzięki specjalnie uruchomionej gorącej linii telefonicznej. Oba kraje pozostają formalnie w stanie wojny, bo konflikt zakończył się w 1953 r. tylko rozejmem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Planowane spotkania to wynik ofensywy dyplomatycznej Korei Północnej, która w ubiegłym roku – po największej jak dotąd próbie jądrowej i serii prób rakiet balistycznych – ogłosiła się mocarstwem atomowym zdolnym do ataku nuklearnego na USA. W reakcji na te próby Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na Koreę Północną najsurowsze w historii sankcje.

Wojciech Dudkiewicz

***

Jedyna w historii

Barbara Bush to jedyna kobieta w historii, która była świadkiem zaprzysiężenia swego męża i syna na prezydenta USA. Barbara Bush oraz jej mąż, 41. prezydent George Bush, dali początek jednej z najważniejszych amerykańskich dynastii politycznych. Są rodzicami m.in. byłego prezydenta George’a W. Busha i byłego gubernatora Florydy Jeba Busha, który bezskutecznie ubiegał się o nominację w wyborach prezydenckich w 2016 r. Lubiana za bezpretensjonalność, prostotę i cięty język angażowała się w działalność charytatywną. Utworzyła Barbara Bush Foundation for Family Literacy, która zajmuje się walką z wtórnym analfabetyzmem. Działała także w organizacjach zajmujących się walką z białaczką – jej córka Robin zmarła z powodu tej choroby. Barbara Bush zmarła w wieku 92 lat, została pochowana na niewielkim cmentarzu w Teksasie.

Reklama

jk

***

Dziennikarz spadł z balkonu?

Dziennikarstwo to w Rosji niebezpieczny zawód. Z powodu obrażeń odniesionych po upadku z balkonu swojego mieszkania zmarł Maksim Borodin, reporter agencji Nowyj Dień z Jekaterynburga. Był on jednym z autorów tekstów o starciu rosyjskich najemników z tzw. grupy Wagnera z wojskami USA w lutym br. w prowincji Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii. Doszło do próby przejęcia terenów kontrolowanych przez siły kurdyjskie. W wyniku nalotu wojsk amerykańskich miało zginąć kilkuset żołnierzy, w większości rosyjskich najemników. Nieoficjalnie liczba rosyjskich najemników w Syrii sięga od 2,5 do 3 tys. Mieli oni pomagać armii Baszara al-Asada, zanim Rosja formalnie przyłączyła się do odbijania terenów objętych konfliktem. Od czasu objęcia rządów przez Władimira Putina w 1999 r. w Rosji z różnych przyczyn zabito już 158 dziennikarzy.

jk

***

Wojna bez końca

Wydaje się, że wojna w Syrii nie ma końca. Teraz gotowość, chęć i zdolność do rozmieszczenia żołnierzy dla poparcia wszelkich wysiłków USA zmierzających do stabilizacji Syrii zgłosiła Arabia Saudyjska. – Prowadzimy rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi i prowadziliśmy je od początku kryzysu w Syrii na temat wysłania naszych sił – powiedział szef saudyjskiej dyplomacji Adel al-Dżubeir. Według „The Wall Street Journal”, administracja prezydenta USA Donalda Trumpa dąży do zgromadzenia sił arabskich, w tym oddziałów z Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, by pomóc przywrócić stabilność w Syrii.

Reklama

jk

***

Tylko dla dorosłych

Prowincja Henan w Chinach wprowadziła zakaz wstępu do kościołów wszystkim osobom poniżej 18. roku życia. Nieletni muszą mieć zapewnioną opiekę na czas Mszy św. Duchownym zabroniono prowadzenia jakichkolwiek zajęć z udziałem dzieci i młodzieży. Decyzję tę tłumaczy się „oddzielaniem religii i edukacji”. W przypadku złamania zakazu księża mogą zostać pozbawieni prawa sprawowania posługi religijnej, a kościoły mogą zostać zamknięte. Pojawiła się też informacja, że to może być dopiero początek obostrzeń: rozwiązanie wprowadzone w prowincji Henan może niedługo obowiązywać w całym kraju.

jk

***

Wyjątkowa Turcja

Polscy turyści, którzy wybiorą Turcję jako kierunek swoich (tanich) wakacji, muszą wiedzieć, że tamtejszy parlament po raz 7. przedłużył o 3 miesiące obowiązujący w tym kraju stan wyjątkowy. Został on wprowadzony po nieudanej próbie puczu w lipcu 2016 r. W warunkach stanu wyjątkowego 24 czerwca br. mają się odbyć przedterminowe wybory parlamentarne i prezydenckie, które właśnie rozpisał prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Sondaże wskazują, że jego Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) ma wielkie szanse na wygraną, a sam Erdogan – na nową kadencję. Rządzi Turcją już od 15 lat – najpierw jako premier, a od 2014 r. jako głowa państwa.

wd

Podziel się:

Oceń:

2018-04-25 11:29

Wybrane dla Ciebie

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Więcej ...

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

Więcej ...

Radio TOK FM odpowie finansowo za język nienawiści

2024-04-19 13:50

Tomasz Zajda/fotolia.com

Urząd skarbowy ściągnie z kont należącego do Agory radia Tok FM 88 tys. złotych. To kara, jaką na stację nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie języka nienawiści.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza