Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudce pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa. Podczas homilii przybliżył on postać świętego, zwracając szczególną uwagę na umiejętne łączenie modlitwy i ciężkiej pracy. Z tego powodu św. Izydor staje się wzorem do naśladowania nie tylko dla dzisiejszych rolników, ale dla nas wszystkich. Ks. biskup przypomniał główną myśl, która przyświecała oraz według której żył i postępował święty: „Módl się i pracuj, a Bóg ci sam dopomoże”.
Po Eucharystii zgromadzeni udali się do parku przy kościele, aby tam dokonać posadzenia dębu, któremu nadano imię „Izydor”. Następnie wypuszczono dwa białe gołębie pokoju. Wystrzelono również pięć armat i w ten sposób Bractwo Kurkowe z Ciechanowca uczciło w Rudce święto Izydora Oracza – patrona rolników.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Po zakończeniu tej części uroczystości jej uczestnicy udali się do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce. Rolnikom z Województwa Podlaskiego oraz osobom związanym z branżą rolniczą zostały wręczone odznaczenia i wyróżnienia. Grawertony Marszałka Województwa Podlaskiego przyznane w uznaniu za zaangażowanie i czynny udział w pielęgnowaniu tradycji rolniczych oraz rozwój podlaskiego rolnictwa otrzymali: Ludwik Niewiński, Wojciech Niewiński, Genowefa Wyszkowska, Andrzej Jankowski, Stanisław Bachurek, Henryk Brzozowski, Andrzej Porzeziński, Szczepan Niemyjski i Waldemar Kosiński.
W dalszej części spotkania głos zabrali: minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, bp Tadeusz Pikus, poseł RP Bernadeta Krynicka, przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Świętego Izydora Oracza w Białymstoku Witold Karczewski oraz dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudce Halina Leszczyńska. W uroczystościach wzięli udział również marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński, konsul Republiki Bułgarii we Wrocławiu Jan Chorostkowski oraz wielu innych samorządowców na czele z Andrzejem Anusiewiczem – wójtem gminy Rudka. Uczestnicy obejrzeli również program artystyczny uczniów z ZSCKR, przygotowany pod kierunkiem nauczycieli.
Krajowe uroczystości ku czci św. Izydora Oracza miały swoją kontynuację następnego dnia w kościele pw. Ducha Świętego w Białymstoku.