Reklama
Przyglądając się historii życia Karola Wojtyły, trudno oprzeć się myśli, że przypomina ona dokładnie rozpisany scenariusz. Sam Papież miał świadomość, że wydarzenia w jego życiu prowadziły go w konkretnym kierunku – w stronę realizacji tej misji, która uczyniła go nie tylko znanym na świecie, ale też godnym chwały ołtarzy
Z Leonardem Porzią – pielęgniarzem, który towarzyszył Janowi Pawłowi II w drodze do szpitala po zamachu 13 maja 1981 r. – rozmawia Włodzimierz Rędzioch
Był grudzień 1996 r. Pielgrzymująca figura Matki Bożej Fatimskiej stanęła na moskiewskim placu Czerwonym. – Nie było przypadkiem, że kremlowski zegar pokazywał za kilka minut godzinę trzecią – opowiada „Niedzieli” Janusz Rosikoń, który towarzyszył w Rosji Madonnie Pątniczce, wiernej kopii figury z kaplicy Objawień w Fatimie
Mówi s. Maria dos Anjos – siostrzenica s. Łucji, kuzynka Franciszka i Hiacynty
To była dziewczyna z dobrego warszawskiego domu. Półsierota, która nigdy nie poznała swego ojca, adoratorka Jezusa w ruinach Warszawy i założycielka Miasta Dziewcząt
Bajecznie piękną Wenezuelę turyści omijają coraz szerszym łukiem. Bo co to za przyjemność wypoczywać w niegdyś bogatym, a dziś podupadłym, upadającym kraju?
W roku 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie diecezja świdnicka postanowiła ukoronować słynący łaskami obraz Matki Bożej Świdnickiej, noszący tytuł: „Uzdrowienia Chorych”
Świat, który współtworzymy, charakteryzuje się pluralizmem partii polityczno-społecznych, światopoglądów, a wraz z nimi tolerancją dobra i zła, wewnętrznego ładu i chaosu. Tym bardziej więc: „Kościół nie może odstąpić człowieka, którego «los» – to znaczy wybranie i powołanie, narodziny i śmierć, zbawienie lub odrzucenie – w tak ścisły i nierozerwalny sposób zespolone są z Chrystusem” (Jan Paweł II, „Redemptor hominis”, 14).
„Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję” (J 14, 12).
Marta: – Jestem pod wrażeniem postawy dzieci fatimskich. Skąd było w nich tyle odwagi?
O malejącym zaufaniu obywateli, załamaniu się linii propagandowej Kremla i słabości antyputinowskiej opozycji z Anną Łabuszewską rozmawia Wiesława Lewandowska
Droga Władysława Reymonta do uznania ze strony czytelników i do Nagrody Nobla była długa i wyboista. Zanim noblista, którego 150. rocznicę urodzin właśnie obchodzimy, został reporterem i pisarzem, imał się różnych zawodów
W tym roku nasza najmłodsza córeczka przystępuje do Pierwszej Komunii św. Od dawna bardzo tęskniła za tą chwilą. Zachwycam się wiarą ośmioletniego dziecka, które doskonale wie, co się dzieje na ołtarzu podczas Przeistoczenia, i nie ma wątpliwości, że to się dzieje z miłości
Każdy, kto chce przewodzić innym, musi najpierw być przywódcą dla samego siebie. Jakie cechy powinien mieć taki człowiek? Czym powinien się kierować? Zapraszamy do lektury
Talent, pasja do muzyki i miłość do Pana Boga – to elementy łączące uczestników 32. edycji Przeglądu Piosenki Religijnej „Vincentiana” w Piekarach k. Krakowa. Były warsztaty i koncerty zespołów muzycznych z całej Polski
Koncertem finałowym na Jasnej Górze poświęconym Feliksowi Nowowiejskiemu zakończył się XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Na festiwal, który odbywał się w dniach 30 kwietnia – 7 maja, złożyło się 14 koncertów, a wzięli w nich udział artyści z 4 krajów – Iranu, Francji, Włoch i Polski. Głównym motywem tegorocznej edycji była forma mszy i różnorodne jej odsłony
Mszą św. celebrowaną przez bp. Romana Pindla w hałcnowskiej bazylice rozpoczęła się 5. edycja Diecezjalnej Pielgrzymki Pieszej do Łagiewnik. W liczącą 90 km drogę wyruszyło 1838 osób podzielonych na kilka grup.
Mszę św. w bielskiej świątyni celebrował Biskup Jubilat w dniu 26 kwietnia, czyli dokładnie ćwierć wieku od przyjęcia sakry na Watykanie z rąk papieża Jana Pawła II.
Trzy dni, dziewięć koncertów, warsztaty i uwielbienia – w ten sposób organizatorzy zachęcają wszystkich zainteresowanych do udziału w 2. Dniach Kultury Chrześcijańskiej w Cieszynie, pod hasłem „Jezus – Droga, Prawda, Życie”.
Miesiąc maj rozpoczyna w Częstochowie tradycyjne pielgrzymowanie do Matki Bożej na Jasnej Górze. Pierwsze zawsze przybywały pielgrzymki akademickie, mające swoją historię 81 lat.
Słowa z Pierwszej Księgi Samuela (3, 9) były głównym mottem „Dni głośnego czytania Pisma Świętego”, które od 24 do 27 kwietnia z inicjatywy katechetek zostały zorganizowane w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Siemiatyczach.
Diecezja drohiczyńska od początku swego istnienia jest związana z Matką Bożą chociażby przez fakt, że Patronką diecezji jest Maryja w tajemnicy Matki Kościoła.
Najważniejszą uroczystością w ciągu roku jest Wielkanoc, jednak pod względem różnych zwyczajów w porównaniu do świąt Bożego Narodzenia czas paschalny wypada dość blado. Warto więc chronić nieliczne perełki, które stanowią nasze dziedzictwo.
Chciałbym wyrazić wdzięczność rodzicom, księżom, siostrom zakonnym, katechetom, za zrozumienie potrzeb misji i zaangażowanie w to piękne dzieło, które teraz właśnie w wielu parafiach jest realizowane – mówi ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych.
27 kwietnia w Kielcach miały miejsce uroczystości upamiętniające ks. prof. Zbigniewa Rogalę, który jak nikt potrafił wielbić Boga muzyką.
Z Gorzkowa pochodził trzeci w historii rektor Akademii Krakowskiej – biskup wileński Mikołaj, a na przykościelnym cmentarzu pochowana jest Zofia z Zakrzeńskich, żona majora Dobrzańskiego „Hubala”, który wsławił się bohaterską walką z Niemcami.
Państwo Agnieszka i Ireneusz Cieślikowie mieszkają w Krakowie w jednym z bloków na kurdwanowskim osiedlu, wspólnie z trójką dzieci: Zuzią, uczennicą kl. III SP nr 162, Krzysiem, który po wakacjach rozpocznie naukę w I klasie, i Michałem – jego trzecie urodziny rodzina właśnie świętowała.
– Towarzyszę harcerzom przy różnych działaniach, noszę taki sam mundur, więc łatwiej im do mnie podejść. Oni poszukują Pana Boga. Dlatego duszpasterz jest wśród nich potrzebny – mówi ks. phm. Filip Pajestka, kapelan Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP) Chorągwi Krakowskiej.
Pięć lat temu ks. Zbigniew wziął udział w rekolekcjach dla kapłanów w Zembrzycach. Był wtedy proboszczem w parafii św. Jana Kantego w Stryszowie.
Lubelskie obchody narodowego święta Konstytucji 3 Maja z udziałem władz województwa i miasta, żołnierzy, kombatantów i licznie zebranych mieszkańców miały w tym roku wieloaspektowy scenariusz.
Narodowe Czytanie Pisma Świętego pod hasłem: „Weź i czytaj” to wspólna inicjatywa Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II oraz Fundacji Soar i Fundacji Dabar.
W wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego do kościoła rektoralnego pw. św. Piotra Apostoła w Lublinie zostały wprowadzone relikwie św. Jana Pawła II oraz św. s. Faustyny Kowalskiej.
Po zeszłorocznych doświadczeniach z przygotowaniem oratorium „Szczęśliwi”, które młodzież diecezji legnickiej zaprezentowała podczas Światowych Dni Młodzieży przeżywanych w diecezji, rozpoczęły się przygotowania do kolejnego projektu muzycznego.
Wieńcząca oktawę Paschy Chrystusa Niedziela Miłosierdzia Bożego stała się w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Lubaniu-Księginkach okazją do wyśpiewania chwały Zmartwychwstałego, podczas 5. Parafialnego Koncertu Pieśni Wielkanocnej.
Wyjątkowy jubileusz 25. rocznicy reaktywacji Przedszkola Sióstr Honoratek im. Sługi Bożej Anieli Róży Godeckiej, założycielki bezhabitowego Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi świętowano w kościele Przemienienia Pańskiego.
Śpiew, taniec, uwielbienie, entuzjastyczne przeżywanie spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem to główne powody, dla których tak licznie młodzież raz w miesiącugromadzi się w kościele Ojców Jezuitów w Łodzi, by mocno wielbić Boga.
Z s. Karolą Zaborską rozmawia Anna Skopińska.
Z ks. Witoldem Orzechowskim, wikariuszemparafii pw. św. Józefa Robotnika w Przemyślu, koordynatorem SMAP w Ustrzykach Dolnych rozmawia ks. Maciej Flader.
W kolejną rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II, 27 kwietnia cała społeczność Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Gorzycach obchodziła święto szkoły.
Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
Centralne uroczystości 3 Maja w diecezji rozpoczęła Msza św. w rzeszowskiej farze, której przewodniczył bp Edward Białogłowski.
Kim była św. Maria Magdalena i dlaczego akurat ona nazywana jest Apostołką Apostołów? Z ks. dr. Markiem Dzikiem, biblistą, rozmawia Irena Markowicz.
W maju wspominamy bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką jest św. Izydor zwany Oraczem, który jest patronem rolników.
W kościele św. Jana Chrzciciela w Zawichoście podczas Mszy św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza z udziałem bp. Edwarda Frankowskiego oraz wielu kapłanów z diecezji sandomierskiej i archidiecezji krakowskiej dziękowano Bogu za 25 lat biskupiej posługi bp. Wacława Świerzawskiego.
Trwają kolejne przesłuchania w związku z dwudziestą, jubileuszową edycją Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”.
Dla uczniów wchodzących na kolejny poziom edukacji ten okres w roku szkolnym jest najintensywniejszy. Z jednej strony czas egzaminów, ewentualnych poprawek czy „podciągania się” na wyższe stopnie. Z drugiej – konieczność stanięcia przed wyborem uczelni czy dalszej szkoły.
Pokrzepiająca jest obietnica Najświętszej Maryi Panny, która streszcza i wieńczy Jej przesłanie z Fatimy: „Moje Niepokalane Serce zwycięży”.
Czytając opisy kościołów ks. Jana Wiśniewskiego z 1936 r. znajdujemy tam następujące stwierdzenie: „Dawne style mają to do siebie, że kościół przebudowany na cerkiew, kirchę lub na budynek świecki po setkach lat, wołał wyglądem swych murów: «jestem zgwałconą świątynią rzymskokatolicką».
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej 25 kwietnia był dniem rozstrzygnięć konkursowych.
Z bp. Ignacym Decem, ordynariuszem świdnickim, rozmawia Julia A. Lewandowska.
Sanktuarium Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego na wałbrzyskim Podzamczu gościło w swoich murach na dorocznej pielgrzymce nauczycieli wiary – prowadzących katechezę we wszystkich typach szkół – z obszaru naszej diecezji świdnickiej.
Pomimo przejmującego chwilami zima, gradu i deszczu w II Niedzielę Wielkanocną świdnicka cerkiew św. Mikołaja przy ul. Łukasińskiego wypełniła się po południu sympatykami muzyki chóralnej.
W kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie przedstawiciele 31 parafii naszej archidiecezji, instytucji archidiecezjalnych i seminarium spotkali się z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim.
Postać św. Jana Pawła II jest wyjątkowa dla całego Kościoła powszechnego, a szczególnie dla Kościoła w Polsce. Kanonizacja zwieńczyła święte dzieło Papieża przełomu wieków.
Archidiecezjalne Dni Młodych (ADM), jakie w dniach 1-3 maja odbyły się w Goleniowie, przeszły do historii, ale zapewne długo jeszcze będą wracać we wspomnieniach tak ich uczestników, jak i gospodarzy.
W Toruniu uczczono 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody wpisują się w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki naszego kraju.
Wykłady, wystawy, konkursy czy rywalizacje sportowe to atrakcje Dni Kultury Chrześcijańskiej, które odbyły się w Wąbrzeźnie w dniach od 22 kwietnia do 1 maja.
Ona i on. Zakochanie, miłość, narzeczeństwo, ślub, wesele, wspólny dom, praca, dzieci, rodzice i teściowie, wnuki, emerytura. Schemat małżeński, w który kolej życia wplata również brak dachu nad głową, utratę pracy, chorobę, konflikty.
Abp Henryk Hoser nałożył złotą koronę na figurę Matki Bożej Fatimskiej w parafii Dobrego Pasterza w Warszawie-Miedzeszynie.
Jest taka publiczna placówka na warszawskim Mokotowie, gdzie rodzice angażują się nieprzeciętnie. W efekcie przedszkole św. Józefa jest jak chrześcijańska wspólnota: sióstr, rodziców i oczywiście dzieci.
Z ks. Wojciechem Tomczyszynem, proboszczem parafii i kustoszem sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Ursusie-Niedźwiadku, rozmawia Magdalena Kowalewska.
W czerwcu 1947 r. salezjanie przybyli do parafii św. Michała Archanioła, przy ul. Bolesława Prusa we Wrocławiu.
8 osób związanych z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia w sierpniu wyleci na miesięczną misję do Etiopii.
Blisko 200 osób, 8 kapłanów, wzięło udział w archidiecezjalnej pielgrzymce do Fatimy w 100. rocznicę objawień.
Ponad 70 uczniów zadeklarowało swoją chęć do działania w Szkolnym Kole Caritas, które zostało oficjalnie otwarte 27 kwietnia w Szkole Podstawowej Nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju.
Każdy z nas jest powołany do świętości. To powołanie realizujemy w rożny sposób. O rozpalaniu charyzmatu z s. M. Joannes Mazurkiewicz ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa rozmawia ks. Krzysztof Hawro.
W Grabowcu odbyła się doroczna uroczystość Legionu Maryi regionu zamojskiego – Acies.
W ostatnich miesiącach odwiedzili ją prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, minister Antoni Macierewicz, posłowie, dyrektorzy i decydenci. Wszyscy byli zachwyceni tym miejscem.
W Gorzowie 3 maja odbyły się Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 maja. Tego dnia obchodziliśmy także uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
W Gorzowie 3 maja odbyły się Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 maja. Tego dnia obchodziliśmy także uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Z sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu do Ziemi Świętej wyruszył Jacek Jelonek, doktor informatyki z Poznania.
Reklama
Kościół
Niedziela Świdnicka
Wiadomości
Wiara
Kościół
Kościół
Wiadomości
Niedziela Świdnicka
Święci i błogosławieni