Reklama

U nas umieją śpiewać

Niedziela kielecka 14/2003

W Kieleckim Centrum Kultury, 25 maja, odbędzie się finał Diecezjalnego Konkursu Pieśni Religijnej. Walka o palmę pierwszeństwa zapowiada się interesująco, zwłaszcza że z roku na rok przyparafialne zespoły muzyczne prezentują coraz wyższy poziom artystyczny. Potwierdza to ks. Stanisław Kuśmierczyk, który organizowaniem muzycznej rywalizacji zajmuje się od początku, czyli od trzech lat: "Gdy zaczynaliśmy, wszyscy byli z jednej strony zaskoczeni tym pomysłem, z drugiej zaś zadowoleni, że jest taki przegląd przyparafialnych zespołów, ponieważ ta przestrzeń pracy duszpasterskiej nie była do tej pory zagospodarowana".
Konkurs ma na celu nie tylko wskazać najlepszych wykonawców pieśni religijnych w diecezji. "Z jednej strony jest to przegląd, a z drugiej niejako pomoc tym zespołom, ponieważ podczas przesłuchań podpowiadamy i wskazujemy na pewne braki czy zalety tych zespołów. A ponadto konkurs jest swego rodzaju zachętą, aby młodzi ludzie spędzali czas wolny w sposób wartościowy, rozwijając swoje talenty" - twierdzi ks. S. Kuśmierczyk. Talentów zaś nie brakuje, o czym można się było przekonać oglądając poszczególne występy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Musi być dobrze

Dom Kultury w Kazimierzy Małej. Pierwsze z czterech przesłuchań. Wszędzie widać podekscytowane dzieci i młodzież oraz opiekunów, którzy nie dają poznać po sobie, że też się denerwują. Kierownik artystyczny festiwalu, Stanisław Jurgowski, dwoi się i troi, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Jako pierwszy prezentuje się zespół z Książnic Wielkich, z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny. Grupą opiekuje się s. Ernestyna - widać, że mocno przeżywa występ swoich podopiecznych. Wychodząc na scenę, jedna z nich cicho mówi: "musi być dobrze". I chyba jest dobrze - "Słońce niech wschodzi tam gdzie Ty" - śpiewają dziewczynki, uśmiechając się do publiczności. Publiczność też odpowiada uśmiechem, aby nie speszyć młodych artystów, przed którymi być może otwiera się droga do finału.
W drugim rzędzie, na widowni, siedzą dziewczynki pałaszujące pączki. Na eliminacje przyjechały "po szkole" - są z Gorzkowa. Kto by nie znał "Gorzkowianek" i ks. prał. Andrzeja Biernackiego, który od lat swoją pracę duszpasterską związał z młodzieżą śpiewającą. Sukcesy zespołów, którymi się opiekował, można by długo wyliczać. Dziewczynki są spokojne - widać, że wiele razy występowały na scenie i nie boją się prezentacji. Chodzą do VI klasy. "Tam, proszę pana, siedzą maluszki - one są z IV klasy" - mówi długowłosa "Gorzkowianka", która, jak się za chwilę okaże, na scenie będzie śpiewać partie solowe piosenki: Ty tylko mnie poprowadź.

Tego mi brakuje

Ze sceny płyną słowa piosenki: Złączeni z Jego Synem. To śpiewa grupa z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z Kazimierzy Wielkiej. Zespół istnieje od 1996 r., a jego opiekunem jest ks. Piotr Jarosz, który gra na organach. Lubi to - próby z młodzieżą, ich śpiew, ich sukcesy sprawiają mu radość. Latem, gdy członkowie zespołu wyjeżdżają na wakacje, czegoś mu brakuje. Obserwując, jak gra na organach, nie można mieć wątpliwości, że mówi prawdę i że wkłada w to wiele serca.
Kolejny występ rozpoczyna dźwięk pasterskich dzwonków. Piosenkę zatytułowaną: Hej, Pasterzu, hej śpiewa zespół z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Kazimierzy Wielkiej. Dziewczynom towarzyszy skrzypaczka oraz opiekun, Ireneusz Górski, grający na gitarze.
Niestety to już ostatni zespół - koniec pierwszego dnia przeglądu.

Dzień drugi

Włoszczowa. Na scenie Domu Kultury, przy mikrofonie, stoi ks. dziekan Edward Terlecki. "Cieszę się, że możemy uczestniczyć w tych rejonowych eliminacjach Konkursu Pieśni Religijnej - mówi z uśmiechem. To jest dzień konkursu i dzień modlitwy. Pamiętamy słowa św. Augustyna, który powiedział: «kto śpiewa - dwa razy się modli»". Schodzi ze sceny, ale zaraz wraca i podchodzi do mikrofonu, wypowiadając tradycyjne słowa: "Trzecią eliminację do Konkursu Pieśni Religijnej w rejonie Włoszczowa uważam za otwartą". Burza oklasków - widownia prawie pełna. Na scenę wychodzą "Promyczki" z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Kozłowa Małogoskiego. Istnieją od 2001 r. Opiekuje się nimi nauczycielka, Joanna Mikuła. Wszystkie dziewczęta ubrane są we wrzosowe bluzeczki, na szyjach mają amarantowe kokardy. Gromkie brawa na widowni świadczą, że występ się podobał.
Słuchając kilku wystąpień, można się zorientować, że w okolicach Włoszczowy jest wiele utalentowanych zespołów. Kierownik artystyczny konkursu, Stanisław Jurkowski, wszystkie występy nagrywa na dyskietki, by później posłuchać i wybrać najlepszych. A jest w czym wybierać. Na szczęście decyzji nie będzie musiał podejmować sam.
Atmosfera prawie festiwalowa. Na scenę wychodzi pani Magda Rokosz i zapowiada kolejne zespoły: "Zimorodki" i "Gimnasatki" z Krasocina, "Fos-Zoe" z Bukowa oraz zespół "Tak" ze Szczekocin. Gdy ten zespół kończy przegląd, nastaje chwila ciszy i - burza oklasków wypełnia salę. Brawa są dla wszystkich wykonawców, ale szczególnie oklaskiwana jest solistka, która ma piękny countrowy głos. Skąd w takiej filigranowej dziewczynie tyle siły i ekspresji?
Przegląd się kończy i ks. Stanisław Kuśmierczyk dziękuje wszystkim za wzięcie udziału w eliminacjach oraz zaprasza na finał - 25 maja do Kieleckiego Centrum Kultury. A my z niecierpliwością czekamy na to, kogo zobaczymy w Kielcach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

polona.pl

Wielu pielgrzymów informuje o łaskach, które otrzymali za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli, a ks. Józef Niżnik skrzętnie archiwizuje tę swoistą księgę cudów udzielonych za jego przyczyną.W Strachocinie, na Bobolówce – wzgórzu nieopodal kościoła, gdzie prawdopodobnie urodził się Andrzej Bobola, jest dziś kaplica. Rokrocznie podczas uroczystości odpustowych w tym miejscu gromadzą się rzesze ludzi, czcicieli św. Andrzeja.

Więcej ...

Nowy biskup sosnowiecki: pewne wydarzenia wynikały ze słabego życia duchowego

2024-05-16 14:34
bp Artur Ważny

flickr.com

bp Artur Ważny

Pewne wydarzenia wynikały ze słabego życia duchowego, słabej relacji z Panem Bogiem i ludźmi - powiedział w czwartek w Radiu eM nowy biskup sosnowiecki Artur Ważny. W diecezji w ostatnich latach doszło do kilku skandali obyczajowych.

Więcej ...

Turniej WTA w Rzymie - Świątek awansowała do finału

2024-05-16 18:27
Ida Świątek

PAP/ALESSANDRO DI MEO

Ida Świątek

Iga Świątek awansowała do finału turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Liderka światowego rankingu tenisistek w półfinale wygrała z rozstawioną z "trójką" Amerykanką Coco Gauff 6:4, 6:3.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania