Reklama

Joanna Ferens
Zespół Czerwone Gitary był gwiazdą wieczoru

Kto śpiewa, dwa razy się modli

2018-08-14 11:07

Joanna Ferens
Edycja zamojsko-lubaczowska 33/2018, str. IV

W Górecku Kościelnym i na Polanie Dąbrowa 5 sierpnia odbył się XXIII Festiwal Pieśni Maryjnej

Festiwal rozpoczął się 23 lata temu w Łaszczówce z inicjatywy ks. Tadeusza Sochana, zaś po objęciu przez niego parafii w Górecku Kościelnym właśnie tam festiwal został przeniesiony. Jest to wydarzenie, które ma swoją wieloletnią tradycje i w którym bierze udział kilka tysięcy osób. Festiwal przyciąga atmosferą, ciepłem, życzliwością organizatorów, a także pięknym wykonaniem pieśni maryjnych. Obecnie proboszczem parafii św. Stanisława Biskupa w Górecku i organizatorem festiwalu jest ks. Jarosław Kędra, który tłumaczy, że to wydarzenie jest bardzo ważne nie tylko dla tutejszych mieszkańców, ale i dla całej diecezji. – Przede wszystkim jest to integracja chórów i zespołów śpiewaczych, by mogli spotkać się i wykonać utwory przy licznie zgromadzonej publiczności. Chcemy także, aby podczas festiwalu propagowana była pieśń maryjna, gdyż dzięki temu możemy poznać wiele wspaniałych pieśni w wykonaniu ludowym. Ponadto festiwal niejako „wrósł” w tę ziemię i ludzie po prostu nie mogą się na niego doczekać, licznie przybywają z całej naszej diecezji – wskazał.

Dla Niepodległej

Tegoroczny festiwal wpisuje się również w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. – W tym roku śpiewane są na naszym festiwalu także pieśni patriotyczne ze względu na rocznicę odzyskania wolności przez nasz kraj. Jest to również okazja, aby wysłuchać pięknych pieśni patriotycznych, które były śpiewane kiedyś przez naszych żołnierzy podczas walk czy świąt patriotycznych. Wiele z tych piosenek kojarzy nam się z wydarzeniami, które działy się na tych terenach, towarzyszyły wielu walkom partyzanckim, które toczyły się chociażby na terenie Górecka Kościelnego czy Aleksandrowa – wskazał ks. Kędra.

Uczyć się religijności

W składzie jury znalazł się ks. dr Sławomir Korona, który podkreślał, iż ten festiwal jest wyraźnym świadectwem wartości wiary w społeczeństwie.

Reklama

– W tym procesie laicyzacji, który w dzisiejszym świecie tak bardzo mocno się podkreśla, jest niebywałym fenomenem, że dzisiaj spotyka się 31 zespołów, aby oddawać Bogu chwałę przez wstawiennictwo Matki Najświętszej. Warto przypomnieć słynne słowa św. Augustyna, który mówił, że kto śpiewa, ten dwa razy się modli. A kiedy uczestniczymy w tym festiwalu, naprawdę mamy do czynienia z profesjonalnym, na miarę amatorów, wykonaniem różnego rodzaju pieśni i piosenek maryjnych. To wydarzenie jest ogromną wartością dla społeczności, gdyż propaguje religijność w życiu codziennym przez śpiew i spotkanie uczymy się religijności, która jest potrzebą serca, a nie tylko jakąś praktyką, którą się doświadczyło, czy jaką się działa tu i teraz – tłumaczył ks. Korona.

Z kolei Andrzej Sar z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie tłumaczył, iż organizacja festiwalu to wyjątkowe kultywowanie tutejszych tradycji ludowych i folkloru. – Od wielu lat obserwuję rozwój i trwanie tego festiwalu i przede wszystkim jego oddziaływanie na środowisko. Jest to festiwal wyjątkowy, do którego wszyscy się garną. Myślę, że w każdym z nas jest głęboko zakorzeniona potrzeba kontaktu z Bogiem i z drugim człowiekiem. Jest to wyjątkowe łączenie wiary z obyczajowością, obrzędowością i tradycją.Tworzy się specyficzny klimat, niepowtarzalny, modlitewny i wspólnotowy, dający dużo radości. A przecież folklor to również są wartości, więc to wszystko razem wzięte stanowi o wyjątkowości tego festiwalu – wskazał.

Wdzięczność organizatorów

Za pośrednictwem zamojsko-lubaczowskiej edycji „Niedzieli” ks. Jarosław Kędra dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc przy organizacji festiwalu. – Pragnę podziękować wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego wydarzenia. Podziękowania kieruję do gminy Aleksandrów, gminy Tereszpol oraz gminy i miasta Józefów, ponieważ parafia Górecko leży na ich terenie. Dziękuję też wszystkim rodzinom z parafii w Górecku Kościelnym i Aleksandrowie, dzieciom i młodzieży, którzy od wielu dni pracowali, aby wszystko przygotować. Wszystkim za wszystko składam serdeczne „Bóg zapłać” – powiedział organizator festiwalu w Górecku.

Festiwal został połączony z festynem rodzinnym z wieloma atrakcjami dla dzieci, młodzieży i całych rodzin. Organizatorzy przygotowali wiele konkursów i zabaw, wioskę smerfów dla dzieci, tańce integracyjne oraz degustację regionalnych potraw.

Ponadto festyn miał wymiar charytatywny, gdyż zebrane fundusze zostały przeznaczone dla Szymona Maciochy, który uległ wypadkowi. Wydarzenie zakończył koncert znanego zespołu Czerwone Gitary.

Konkursowe zmagania

W XXIII edycji Festiwalu Pieśni Maryjnej wzięło udział trzydzieści jeden zespołów z całej diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W kategorii zespołów z akompaniamentem „Złoty Różaniec” przypadł zespołowi wokalnemu Iskierki z Nielisza. „Srebrny Różaniec” wyśpiewał zespół śpiewaczy Kwiaty Roztocza z Łosińca, zaś „Bursztynowy Różaniec” – Ludowy Zespół Śpiewaczy Aleksandrowiacy z Aleksandrowa.

Z kolei w kategorii śpiewu a cappella „Złoty Różaniec” otrzymał chór kameralny z parafii św. Jerzego w Biłgoraju, „Srebrny Różaniec” zespół śpiewaczy Kocudzanki z Kocudzy, zaś „Bursztynowy Różaniec” przypadł chórowi kameralnemu Lucus z Łukowej.

Wyróżnienia otrzymali: zespół wokalny Pasja z Lubyczy Królewskiej, chór parafialny Jaśmin z Rzeplina, zespół wokalno-instrumentalny ZNP Belferki z Biłgoraja i zespół śpiewaczy Marianki z Kocudzy II.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął pasterz naszej diecezji bp Marian Rojek, zaś patronat medialny sprawowała zamojsko-lubaczowska edycja „Niedzieli”.

Tagi:
festiwal

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Trwają kursy dla lektorów

Trwają kursy dla lektorów

Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich z kar. Sarahem

Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich z kar. Sarahem

Kana Młodych - Zaproszenie

Kana Młodych - Zaproszenie

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Patriotyczne krajobrazy

Patriotyczne krajobrazy

Światowy Dzień Ubogich krzykiem o obecność Boga

Światowy Dzień Ubogich krzykiem o obecność Boga

10. rocznica koronacji obrazu Matki Życia w Rozprzy

10. rocznica koronacji obrazu Matki Życia w Rozprzy

Dzień Ubogich

Dzień Ubogich

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem