Reklama

Niedziela 33/2018

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Góra sięgająca samego nieba

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Polska droga wiary ma charakter maryjny. Śmiało można powiedzieć, że maryjność to polska specjalność, a pielgrzymowanie jest naszym polskim fenomenem. Wielkie rzesze pielgrzymów podążających poprzez polską ziemię wciąż wydeptują ścieżki do Maryi czczonej w różnych wizerunkach. Główny cel polskich pielgrzymów to Jasna Góra, która dla ludzi wierzących jest najważniejszą z gór.

Co z Europą, co z naszą Polską?

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Europa jest kolebką światowej cywilizacji. W oparciu o naukę Jezusa powstały tu wspaniałe uniwersytety, rozwinęła się myśl humanistyczna i techniczna, tutaj budowała się cywilizacja miłości i wszechstronnego rozwoju. Dzisiaj Europa znalazła się w kryzysie.

z Watykanu
4

Z Watykanu

dookoła świata
5

Dookoła świata

Rycerze Kolumba
6

Mężczyźni mocni wartościami

Tomasz Adamski/BP KEP

Ten Zakon jest zaproszeniem do współpracy, a jednocześnie do odpowiedzialności za to, żeby biedy, zarówno duchowej, jak i materialnej, było jak najmniej na tym świecie – powiedział abp Wacław Depo, Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, po zakończonej Mszy św. rozpoczynającej 136. Najwyższą Konwencję Rycerzy Kolumba w Baltimore w Stanach Zjednoczonych.

dookoła Polski
7

Dookoła Polski

Obserwując toczącą się debatę wokół zmian w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego, należy przypomnieć podstawowe zasady, które powinny być brane pod uwagę przy tych rozstrzygnięciach

w jasnogórskiej strefie modlitwy
8-9

Kościół Pielgrzymujący

Pielgrzymowanie 2018 w obiektywie Krzysztofa świertoka

projekt Dekalog
10-11

Na Mont Blanc z Dekalogiem

Anna Przewoźnik

Głosić Dziesięć przykazań Bożych z Dachu Europy? Dlaczego nie? Kilka osób związanych z ideą projektu Dekalog wniosło na Mont Blanc tablice z Dekalogiem, by w ten sposób przypomnieć o najważniejszych przykazaniach, które Bóg dał przez Mojżesza wszystkim ludziom, a o których coraz mniej Europejczyków pamięta

temat numeru: rodzina na celowniku
12-17

Czy „bomba” wybuchnie w Dublinie?

O Światowym Spotkaniu Rodzin z Costanzą Miriano rozmawia Włodzimierz Rędzioch

W dniach 22-26 sierpnia br. odbędzie się IX Światowe Spotkanie Rodzin, tym razem w Dublinie w Irlandii

Na ENDzie świata

Małgorzata Trawka

Cztery tysiące małżeństw z 80 krajów i 5 kontynentów w jednym miejscu i w jednym czasie. Tak wyglądało XII Międzynarodowe Zgromadzenie Equipes Notre-Dame, ruchu duchowości małżeńskiej. W lipcu do Fatimy wybrali się małżonkowie i kapłani – duchowi doradcy, aby w mozaice narodowości i kultur doświadczyć uniwersalnej prawdy o Bożym pomyśle na małżeństwo.

40. rocznica wyboru Jana Pawła II
18-20

Św. Jan Paweł II jako hetman Chrystusa

Rozmawia Ryszard Hubicki

Z autorką książki Jolantą Sosnowską – o znaczeniu wyboru i pontyfikatu polskiego Papieża dla Polski oraz milionów ludzi wierzących na świecie – rozmawia Ryszard Hubicki

z Krościenka
21

Po oazowych ścieżkach

Ks. Adam Stachowicz

W Krościenku nad Dunajcem, w Centrum Ruchu Światło-Życie, otwarto „Drogę Nowego Człowieka”, czyli ścieżki ewangelizacyjno-edukacyjne prezentujące Ruch Światło-Życie oraz tzw. oazę, czyli ogród biblijny, w którym znajdują się rośliny znane z kart Pisma Świętego.

kapłan starej dobrej daty
22-23

„Orzech” w kadrze

Rozmawia Agnieszka Bugała

Z Damianem Żurawskim – pomysłodawcą i jednym z reżyserów filmu o „Orzechu”

wielcy Polacy
24-25

Ratunek nie tylko dla serca

Witold Iwańczak

Kiedyś uważano, że śledziona jest organem niepotrzebnym. Okazało się jednak, że jest magazynem bardzo ważnych komórek, tzw. monocytów, i odgrywa kluczową rolę w gojeniu się ran po zawale serca. Komórki te są wręcz niezbędne w procesie gojenia się takich ran

Narodowe Centrum Kultury
26-27

Tradycja jest modna

Rozmawia Artur Stelmasiak

Z prof. Rafałem Wiśniewskim, dyrektorem Narodowego Centrum Kultury

obraz - dzieje narodu polskiego
28

Matko Boża, nasza Królowo, ocalaj Poczęte Dzieci

Aleksander Markowski

zza oceanu
29

Rówieśniczka Niepodległej

Ks. Marcin Nabożny

ks. Mieczysław Rzepniewski - kapłan poeta
30

Kapłaństwo wierszem pisane

Anna Wyszyńska

Nowe Wiersze

Ks. Mieczysław Rzepniewski

wiara i życie
31

Bóg albo nic w „Niedzieli”

Paradoksy niekonsekwencji

Ks. Mariusz Rosik

liturgia tygodnia
32-33

Chleb żywy, który zstąpił z nieba

Mądrość zjednoczenia z Jezusem

O. Dariusz Kowalczyk SJ

Stajemy się tym, co jemy. Nie tylko w sensie materii, która, spożyta, staje się tworzywem naszego ciała, ale przede wszystkim w sensie słów, postaw, idei, które kształtują naszego ducha, nasze serce i rozum. Jezus w dzisiejszej Ewangelii stwierdza: „Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim”. Tak!

w drodze
34

Do Bułgarii łatwo przyjechać...

Maria Fortuna-Sudor

To było gorące, niedzielne, sierpniowe przedpołudnie. Szliśmy deptakiem w Złotych Piaskach w kierunku pętli autobusowej, skąd do Warny odjeżdża co 20 minut autobus linii 409.

felieton
35

Rasizm, który (ich) nie razi

Michał Karnowski

Długo czekałem, aż o tej sprawie doniosą na pierwszych stronach gazety lewicowo-liberalne, tak na co dzień wyczulone na wszystko, co można uznać za dyskryminację ze względu na rasę, płeć, wyznanie. Ich czuły radar wyłapuje takie historie z najdalszych zakątków świata, ich komentatorzy bez przerwy przestrzegają przed nietolerancją. Ale nie doczekałem się.

Obraza rozumu, pamięci i przyzwoitości

Marian Salwik

rozmawiamy o Polsce
36-38

Na rzecz niepodległości

Rozmawia Wiesława Lewandowska

O dzisiejszej kontynuacji programu Józefa Piłsudskiego i sporu polsko-polskiego z dr. Andrzejem Anuszem rozmawia Wiesława Lewandowska

moim zdaniem
39

Urban i Galois

Witold Gadowski

fakty, opinie
40

Święty Patron Młodzieży

Jan Maria Jackowski

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia br., minęła 450. rocznica śmierci św. Stanisława Kostki, zmarłego w opinii świętości zaledwie w 18. roku życia. I to ten niezwykły młodzieniec został jednym z głównych patronów Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego już w 1674 r.

Rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
41

Z prasy zagranicznej

pr

felietony
42-43

Oni się nie zmienili, tylko przycupnęli

Alina Czerniakowska

Komu wierzyć?

Zdzisław Skotnicki

Zagubieni w Niemczech

Mirosław Piotrowski

U naszych zachodnich sąsiadów wszczęto poszukiwania. Zaginęło im bowiem 126 tys. cudzoziemców, w tym kilkanaście tys. tzw. uchodźców. Tak zwanych, gdyż odpowiednie władze niemieckie po ich zweryfikowaniu doszły do wniosku, że do takiej kategorii zaliczyć ich nie można. Co więcej, niemieckie służby alarmują, że wśród nich znaleźli się islamiści ekstremiści.

cykl wakacyjny - wyruszamy w świat
44-47

Enklawa na skale

Wojciech Dudkiewicz

Polacy mają więcej miejsc do zobaczenia i przeżycia na Gibraltarze. Inni, nawet gdy trafią przypadkowo na pomnik gen. Sikorskiego na Europa Point, nie będą wiedzieć, o co chodzi.

Miasto z filmu

Witold Dudziński

Turyści szukający atmosfery, nastroju i śladów Casablanki z filmu Michaela Curtiza będą zawiedzeni, ale nie powinni: to jedno z największych miast w Afryce ma sporo do pokazania i zaoferowania

Tu Niebo dotyka ziemi

Margita Kotas

Od 37 lat Medjugorie zyskuje coraz większy rozgłos. I choć objawienia, których nadal mają doznawać widzący, nie zostały potwierdzone przez Kościół, w ciągu roku tę hercegowińską wioskę odwiedza ok. miliona pielgrzymów. Dla nich Medjugorie jest przede wszystkim miejscem modlitwy i nawróceń – konfesjonałem świata.

rodzina, poradnik
48

Zakonnice i piłkarzyki

Maria Paszyńska

Dziś będzie poważny temat, choć opowiedziany z wakacyjnym przymrużeniem oka.

Być wizjonerem jak Kolbe

Jarosław Kumor

muzycznie
49

Król instrumentów

Piotr Iwicki

Katedra w Kamieniu Pomorskim, archikatedra w gdańskiej Oliwie, fara w Kazimierzu nad Wisłą, bazylika w sanktuarium maryjnym w Świętej Lipce, stołeczna bazylika archikatedralna św. Jana, kościół św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, archikatedra we Fromborku... Co łączy te miejsca?

Niedziela Młodych
50-53

Wdzięczny, czyli bogaty

Anna Kapłańska

Młodzi w świecie

II Kongres Młodzieży Polonijnej w Warszawie zgromadził 250 młodych osób z 21 krajów świata.

Uciekinier

Ks. Zbigniew Kucharski, Dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA

54

Polacy z całego globu będą integrować się w Rzeszowie!

kultura
55

Papieskie kompozycje Juliusza Łuciuka na koncercie w Częstochowie

Grzegorz Majka

listy do niedzieli
55-56

Do Aleksandry

Aleksandra

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Anna z Warszawy

Chcą korespondować

różne
57

Muzyczne DarY

58

Cukinia w panierce

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Cukinia to świetne warzywo na każdą okazję, choć u nas wciąż zbyt mało popularne. Można ją piec, smażyć, zapiekać i nadziewać. My proponujemy bardzo prosty sposób na pyszne danie

Caritas Polska - Tornister pełen uśmiechów
67

Podaruj dziecku tornister

Katarzyna Woynarowska

W tym roku po raz pierwszy Rząd RP przeznaczył z budżetu państwa środki na wypłacenie każdemu polskiemu dziecku w wieku szkolnym 300 zł na tzw. wyprawkę szkolną.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

Jasnogórskie Śluby Narodu – program wciąż aktualny

Ks. Ireneusz Skubiś

Wspaniała idea Ślubów Jasnogórskich 1956 r. ukazała niezwykłą mądrość kard. Stefana Wyszyńskiego. Narodowe przyrzeczenia zawierały treści odnoszące się do podstawowych prawd religijnych.

Wznieść się na wyżyny

Beata Pieczykura

Skupieni, pobożni i gorliwi. Ubrani w komże lub białe alby przepasane cingulum. Asystują kapłanowi i upiększają liturgię. Są blisko ołtarza Pańskiego i samego Jezusa w Eucharystii. Pozdrawiają się słowami: „Króluj nam, Chryste, zawsze i wszędzie”. A jak spędzają wakacje?

Kapłaństwo w glinianych naczyniach

Bp Andrzej Przybylski

Długa jest lista cech, którymi powinien odznaczać się ksiądz. Biskupi chcieliby mieć samych idealnych kapłanów w swoich diecezjach.

Niedziela lubelska

Z pomocą bezdomnym

Urszula Buglewicz

Caritas Archidiecezji Lubelskiej podjęła kolejną inicjatywę pomocy osobom bezdomnym. W centrali przy ul. Unii Lubelskiej 15 w Lublinie trwają remonty pomieszczeń, w których znajdzie się łaźnia, przebieralnia, ogrzewalnia oraz punkty fryzjerski i medyczny.

Łańcuch modlitwy

Oprac. Urszula Buglewicz

W parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Garbowie-Cukrowni jedna z róż Żywego Różańca ma już 100 lat.

Lubelscy biskupi na Sybirze i w więzieniach

Ks. Mieczysław Puzewicz

Prawie sto lat temu, późnym latem roku 1918, w kręgach lubelskiego duchowieństwa głośno komentowano pogłoski o rychłym mianowaniu nowego biskupa. Wakans, czyli brak obsady personalnej biskupstwa, trwał już ponad 4 lata, od śmierci bp. Franciszka Jaczewskiego 23 lipca 1914 r.

Niedziela legnicka

Cel – Jasna Góra – osiągnięty

Ks. PIotr Nowosielski

Dzień 7 sierpnia był dniem zakończenia 26. Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę. Na Szczycie Jasnogórskim Mszy św. dziękczynnej przewodniczył biskup senior Stefan Cichy, w koncelebrze z księżmi, którzy uczestniczyli w pielgrzymce, jak i przybyłymi tego dnia do Częstochowy gośćmi.

Wakacje z Bogiem nad jeziorem

Patrycja Kosior

W dniach 8-17 lipca br. parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chocianowie, przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Chocianów, zorganizowała kolonię letnią pod hasłem: „Kolonia nad Jeziorem Dąbie”.

Zmarł ks. prał. Ryszard Kukulski

Ks. Piotr Nowosielski

W dniu 5 sierpnia br., w 85. roku życia i w 60. roku kapłaństwa, odszedł do Pana ks. prał. Ryszard Kukulski.

Niedziela łódzka

Asyż

Dominika Szymańska

Miasto z kamienia. Ludzie o sercach z ciała. Łagodny powiew wiatru pojawia się jedynie wcześnie rano lub późno wieczorem. Strome, pnące się w górę, wąskie uliczki oślepiają blaskiem słońca i zaskakują uroczymi zaułkami, pełnymi kwiatów lub drzew oliwnych zasadzonych w donicach.

Miałem szansę zdarcia się dla Kościoła – i to się udało

Anna Skopińska

– W swoim kapłańskim życiu najbardziej cenię to, że nie zmarnowałem czasu – mówi nam ks. inf. Jan Sobczak, były proboszcz i budowniczy kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi-Retkini, który kilka tygodni temu świętował jubileusz 65-lecia kapłaństwa.

Ewangelizujcie!

Ks. Paweł Kłys

Bądźcie Kościołem Ewangelizującym. To znaczy, najpierw każdy z was niech odkryje Pana. Potem Go pokażcie jako wspólnota, stańcie się znakiem zapytania.

Niedziela rzeszowska

Odnów oblicze

Ks. Tomasz Nowak

Wciąż potrzeba nam, Polakom, pracy nad sumieniem i charakterem, potrzeba nawrócenia. Okazją wyjątkową do takiej pracy jest piesza pielgrzymka” – mówił bp Jan Wątroba.

Zadwórze I Milatyń – polskie Termopile i Chrystus konający

Mirek i Magda Osip-Pokrywka

Dzień 17 sierpnia – obchodzony w Kościele jako wspomnienie św. Jacka Hiacynta Odrowąża, sławnego polskiego dominikanina – w historii Polski zapisał się wydarzeniem, które później nazwano „polskimi Termopilami”. A było to w roku 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Jesteśmy Napełnieni Duchem Świętym

Marian Salwik

Doświadczeni alpiniści wiedzą, że w górach ważne jest nie tylko wejście na szczyt, ale także bezpieczne zejście. Tylko wtedy sukces ma pełny wymiar.

Niedziela świdnicka

Prawdziwe chrześcijaństwo jest maryjne

Marek Zygmunt

Ponad 600 pątników, w tym 30 kapłanów, 15 kleryków i 10 sióstr zakonnych uczestniczyło w jubileuszowej, 15. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę. Najmłodszy pielgrzym miał 3,5 roku, a najstarszy 82 lata.

Uczcili rocznicę Powstania Warszawskiego

Krzysztof Zaremba

74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego obchodzono nie tylko w stolicy naszego kraju, ale również w wielu miastach całej Polski.

Grób Sprawiedliwego

Ks. Zbigniew Chromy

W Nazarecie, mieście rodzinnym św. Józefa Cieśli, które w jego czasach liczył najwyżej 300 mieszkańców, obok Sanktuarium Zwiastowania i obok Kościoła wybudowanego na miejscu warsztatu św. Józefa, znajduje się klasztor Sióstr Nazaretanek – w odległości ok. 100 metrów.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Nauczyciel to człowiek z powołania

Ks. Robert Gołębiowski

Kwestie wychowania młodego pokolenia, funkcjonowania oświaty w ramach podjętej niedawno reformy oraz obecności katechezy w metodyce nauczania to tematy, które absorbują niemal wszystkich. O przybliżenie tych tematów poprosiliśmy Jerzego Sołtysiaka,wicekuratora zachodniopomorskiego.

Medyczna i policyjna pasja Jarosława

Bogdan Nowak

W niedzielny poranek doszło do pożaru jednego z mieszkań na szczecińskim poddaszu. Akurat wtedy sierżant sztabowy policji Jarosław Szuba rozliczał się z dopiero co zakończonej kilkunastogodzinnej służby.

Diaboliczny atak na rodzinę

Joanna Szałata

O alkoholizmie można z całą pewnością powiedzieć, że jest chorobą złożoną, głęboko zaburza świadomość i wolność człowieka, jest chorobą chroniczną i śmiertelną oraz dotyka nie tylko osobę uzależnioną, ale cierpi z jej powodu cała rodzina.

Niedziela wrocławska

Dobry dialog kultury i Kościoła

Anna Majowicz

W ostatnią niedzielę wakacji na placu pielgrzymkowym trzebnickiej bazyliki odbędzie się festyn parafialny "Bartłomiejki”. Zakończy on obchody jubileuszu 200 lat parafii św. Bartłomieja i św. Jadwigi. W obchody pięknie wpisał się Międzynarodowy Plener Plastyczny.

RMS stał się moją rodziną

Anna Majowicz

O opiece duszpasterskiej nad Ruchem Młodzieży Salwatoriańskiej w Trzebnicy, Annie Majowicz opowiada ks. Łukasz Anioł, salwatorianin.

Buen Camino!

Anna Majowicz

Ponad 6000 km szlaków służy pielgrzymom chcącym w ciszy spotkać siebie, drugiego człowieka i Boga. Droga św. Jakuba, czyli Camino de Santiago, na dobre już zagościła w Polsce. Co więcej, pątnicze szlaki naszego kraju ciągle się rozbudowują.

Niezakazane przechadzki

Wanda Mokrzycka

Nie zabieramy wiele. Butelkę wody do każdego plecaka, bo gorąco, i drugie śniadanie. Wsiadamy całą paczką do pociągu na jakieś pięć godzin. Czas się jednak nie dłuży, bo mamy książki, papier, świecowe kredki, a w głowie kilka gier.

Co zrobić z Panem Bogiem w czasie wakacji?

Ks. prof. Mariusz Rosik

W wielu krajach panuje zwyczaj przyjmowania Komunii św. „na rękę”. Czy możemy przyjąć Komunię tak, jak w Polsce, czy raczej dopasować się do większości osób w kościele?

Reklama

Najpopularniejsze

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Matka ofiarowująca

Wiara

Matka ofiarowująca

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...