Reklama

Królowa polskich męczenników

Niedziela warszawska 14/2003

Warszawska parafia Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników (dekanat grochowski) przeżywała niedawno uroczystość piętnastolecia istnienia, która połączona była z poświęceniem obrazu Patronki świątyni i parafii. Aktu tego dokonał bp Kazimierz Romaniuk.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na obrazie Maryję otaczają polscy męczennicy, poczynając od Pięciu Braci z Międzyrzecza, oraz Świętych Wojciecha i Stanisława, poprzez św. Jozafata Kuncewicza i św. Andrzeja Bobolę, aż po św. Maksymiliana i bł. Michała Kozala. U dołu obrazu znalazły się popiersia sług Bożych kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. Jerzego Popiełuszki. Wymowę obrazu pogłębiają symbole: kolczaste druty hitlerowskich obozów, zakrwawione sztandary z 1920 r., hełmy powstańców warszawskich i Gdańskie Krzyże oraz pamiętny krzyż z placu Zwycięstwa z 1979 r.
Jak nas poinformował ks. prał. Krzysztof Jackowski, miejscowy proboszcz, obraz, który jest autorstwa Krystyny Żmijewskiej-Borowicz, w ostatnim czasie został poddany renowacji i umieszczony w specjalnej ramie, którą podtrzymują figury dwóch aniołów.
Biskup warszawsko-praski odprawił Mszę św., podczas której wygłosił homilię. Nawiązał w niej do faktu, że obraz znajduje się w świątyni, która jest Sanktuarium ku czci Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników. Podkreślił, że potrzebne jest miejsce, w którym możemy uczyć się wiary, polskości i historii. O męczennikach narodu polskiego nigdy nie możemy zapomnieć.
W uroczystości uczestniczyły liczne rzesze wiernych oraz około trzydziestu zaproszonych księży.
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników powstało w święto Świętej Rodziny 30 grudnia 2001 r. przy kościele noszącym to samo wezwanie znajdującym się w Al. Stanów Zjednoczonych 55. Jak zaznaczono w dekrecie Biskupa Ordynariusza - "Ma ono być szczególnym miejscem szerzenia kultu Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników i uczczenia męczeństwa narodu i Kościoła w Ojczyźnie naszej na przestrzeni dziejów, miejscem zapewniającym wiernym obfitsze środki zbawienia przez gorliwe głoszenie Słowa Bożego, ożywianie życia liturgicznego, zwłaszcza przez sprawowanie Eucharystii oraz przez kultywowanie zatwierdzonych form pobożności".
Ziemia, na której stoi świątynia, nasiąknięta jest krwią męczeńską. Znajduje się tutaj kapliczka z 1829 r., w której mieści się figura Matki Bożej Niepokalanej. Według tradycji przy niej żegnano i grzebano Polaków poległych podczas Powstania Listopadowego. Właśnie przed tą kapliczką miejscowi wierni przez 1,5 roku (od maja 1986 r. do października 1987 r.) modlili się o pozwolenie na budowę kościoła. Ówczesne władze komunistyczne sprawę bardzo utrudniały i w 1987 r. pozwoliły jedynie zamiast kościoła wybudować kaplicę. Kaplica szybko powstała i poświęcił ją abp Bronisław Dąbrowski. Jeszcze w 1987 r. otrzymała ona wezwanie Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników. Parafia została tutaj erygowana w marcu 1988 r. przez kard. Józefa Glempa (było to cztery lata przed powstaniem diecezji warszawsko-praskiej).
Kościół powstał dopiero w latach dziewięćdziesiątych, a jego budowniczym jest ks. prał. Krzysztof Jackowski. 31 grudnia 2000 r. świątynia została konsekrowana jako wotum na Jubileusz 2000-lecia Chrześcijaństwa. W rok później bp Kazimierz Romaniuk ustanowił przy kościele Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników. Przy tej okazji Pasterz diecezji przypomniał, że Ojciec Święty nawiedzając Kościół warszawsko-praski wezwał do kultywowania pamięci o wydarzeniach, które miały miejsce i o ludziach, którzy oddali swoje życie w zmaganiach o wolność Ojczyzny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

Więcej ...

Duch Święty - Osoba czy energia?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Matko w Studziannej na krześle siedząca, módl się za nami...

2024-05-19 20:50

Adobe Stock

Cudowny Obraz został 18 sierpnia 1968 r. ukoronowany papieskimi koronami przez Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski, oraz Ks. Kard. Karola Wojtyłę i Ks. Bpa Piotra Gołębiowskiego, Administratora Diecezji Sandomierskiej. W tym czasie wizerunek zaczął być nazywany obrazem Matki Bożej Świętorodzinnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj