Reklama

Niedziela Częstochowska

Spotkanie Kana Młodych – Duch może więcej

Bóg w życiu młodych

Materiały: Kana Młodych

28 października 2018 r. kończy się Synod Biskupów o Młodych i dla Młodych w Kościele. Trwał on od 3 października, a jego uczestnikami i bliskimi świadkami w Rzymie byli młodzi z całego świata, także z naszej archidiecezji. 17 listopada zapraszamy młodych z księżmi i katechetami na spotkanie „Kana Młodych – Duch może więcej”, aby dziękować we wspólnocie Kościoła naszej archidiecezji za dar ostatniego Synodu, a także odczuć siłę wspólnej modlitwy, ogrom radości i działanie Słowa głoszonego przez Pasterzy naszej archidiecezji oraz zaproszonych gości

Dwadzieścia dziewięć tysięcy – tylu młodych ludzi w naszej archidiecezji uczęszcza do szkół ponadgimnazjalnych. Zdecydowana większość z nich to ludzie pełni różnych pasji, zainteresowań, którzy nie boją się marzyć, nie boją się „nowego” w swoim życiu. Ale dla ilu z nich wiara jest ważną częścią ich życia? Dla ilu z nich Bóg jest osobą, z którą chcą się spotykać? Ilu z nich rzeczywiście spotyka się z Bogiem na modlitwie? A ilu pyta Go: „Kim mam być w życiu? Kto za św. Piotrem powtarza: „Panie, kocham Cię”? Pytań jest mnóstwo. Czas, by je stawiać, jest jak najbardziej właściwy.

Doświadczenie wspólnoty

Potrzebą czasu, który przeżywamy, jest to, by dać młodym przestrzeń w Kościele do działania. Bo swoje miejsce już w Nim mają. Dać im konkretną odpowiedzialność. Zewsząd często słychać głosy: „nie teraz”; „później”; „jeszcze nie czas, by o czymś w Kościele decydowali”... Owszem, posprzątać (co zresztą jest bardzo potrzebne i ważne), zrobić szopkę i inne dekoracje, pośpiewać na Mszy św. i na pielgrzymce, ale żeby poważnie z nimi rozmawiać... Przypomnijmy sobie, ile lat miała Maryja, gdy Bóg przez Anioła rozmawiał z Nią o zbawieniu świata… Pytanie o to, co Kościół może dać młodym, jest równie ważne jak pytanie: „Co młodzi mogą wnieść w życie Kościoła?”. A to, że potrzeba dziś ich zapału, gorliwości, młodzieńczej fantazji aż po szaleństwo dla Boga, jest pewne. By to wszystko mogło się wydarzyć we wspólnocie Kościoła, młodzi, a tak naprawdę cały Kościół, potrzebują doświadczenia jedności, poczucia przynależności, realnych i żywych relacji z ludźmi Kościoła. Wspólnego spotykania się z Bogiem, słuchania Słowa. Takiego słuchania, które prowadzi do decyzji. Takich decyzji, które zmieniają życie. Takie życie, które nie jest egoizmem, ale doświadczeniem wspólnoty. Takiej wspólnoty, która traktuje ich poważnie i pozwala się mylić. Ważne jest, by młodzi widzieli i doświadczali, że pragnienie życia z Bogiem nie jest jednostkowe. By mogli namacalnie odczuć siłę wspólnej modlitwy, ogrom radości, działanie Słowa głoszonego i przyjmowanego z wiarą.

Wiara rodzi się ze słuchania

Reklama

Po pierwszym etapie kończącego się Synodu pod hasłem „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania” jeden z polskich ojców synodalnych, abp Grzegorz Ryś, zwracał uwagę, że „wielu ojców synodalnych dopominało się, aby większą uwagę zwrócić na młodych ludzi zaangażowanych w życie Kościoła, którzy przychodzą z «pomysłami natchnionymi przez Boga». Mają oni prawo do tego, aby Kościół pomagał im rozeznawać duchowe dary Boże, aby ich posyłać, utrzymywać, wzmacniać w Jego rzeczywistości oraz podtrzymywać w przekonaniu, że oni mają także wiele do zrobienia” – powiedział Ksiądz Arcybiskup. Zwracał uwagę, że w tym kontekście pojawia się problem proporcji między tymi młodymi, którzy są zainteresowani chrześcijaństwem, nim żyją, a tymi, którzy nie są zainteresowani wiarą i są poza Kościołem. Potrzeba zmniejszać te proporcje, a jedynym sposobem jest dawać młodym żywe doświadczenie Boga i Kościoła.

Okazją do takiego spotkania i doświadczenia Bożej miłości ma być wydarzenie „Kana Młodych – Duch może więcej”, które odbędzie się już 17 listopada. Chcemy dziękować we wspólnocie Kościoła naszej archidiecezji za dar ostatniego Synodu. Pragniemy razem z młodymi słuchać Słowa głoszonego przez pasterzy naszej archidiecezji – abp. Wacława Depo, bp. Andrzeja Przybylskiego oraz zaproszonych gości. Mamy nadzieję wsłuchiwać się wraz z młodymi w świadectwa gości tego wydarzenia. Wiemy, że „wiara rodzi się ze słuchania, a tym, co się słyszy, jest Słowo Boże”, dlatego od spotkania z Jezusem-Słowem chcemy iść do tajemnicy obecności Boga w Eucharystii. Zjednoczenie się wokół Jezusa na adoracji oraz w koncelebrowanej przez wszystkich obecnych kapłanów Mszy św. to najważniejsze momenty tego spotkania. Spotkania, które jest również kontynuacją ubiegłorocznego wydarzenia w Hali Polonia, odbywającego się w związku z trwającym wtedy w Częstochowie IV Ogólnopolskim Kongresem Nowej Ewangelizacji.

Księża, katecheci, zabierzcie młodych!

Zapraszamy wszystkich młodych, ich katechetów, księży pracujących w parafiach wraz z młodymi i dla młodych... W czasie tegorocznego wydarzenia, podobnie jak w roku ubiegłym, będzie okazja do tego, by skorzystać z sakramentu pojednania. Wielu młodych ludzi w roku ubiegłym podkreślało, jak ważny był to dla nich moment. Jak cenny był widok rówieśników przystępujących do spowiedzi, a po niej, często ze wzruszeniem widocznym na twarzy, klękających przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie. Dlatego już dziś prosimy Braci Kapłanów o posługę jednania. W wielu świadectwach po ubiegłorocznym spotkaniu wybrzmiewał moment, w którym młodzi mogli poprosić o modlitwę za nich i w ich intencjach. Także i teraz chcemy być Kościołem, który woła z innymi i za nich, gdy przychodzą prosić o modlitwę. To wielki przywilej – nieść swoją modlitwą człowieka przed Boga.

Spotkanie „Kana Młodych – Duch może więcej” jest także ostatnim spotkaniem formacyjnym dla młodzieży naszej archidiecezji, która przez cały rok uczestniczyła w formacji dla animatorów grup parafialnych. Do końca i systematycznie uczestniczyło w nich 80 osób. Chcemy, by to spotkanie było czasem ich posłania do służby w parafiach, z których pochodzą. Do tej pracy w parafialnych grupach będzie posyłał ich abp Wacław Depo. Zapraszamy więc wszystkich do wspólnego dziękczynienia za Synod. Do tego, byśmy byli razem uczniami, tzn. tymi, którzy słuchają. Zapraszamy, bo chcemy, by na nas i przez nas wypełniły się słowa Jezusa Chrystusa: „Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20).

2018-10-24 10:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Płock: młodzież w Roku św. Stanisława Kostki napisała list do papieża Franciszka

Bożena Sztajner/Niedziela

Młodzież z diecezji płockiej w Roku św. Stanisława Kostki stworzyła video-list do papieża Franciszka z prośbą, aby odpowiedział im, kim jest dla niego ten święty jezuita i dlaczego należy się na nim wzorować. Autorzy audiowizualnej wiadomości mają nadzieję, że Ojciec święty odpowie im w ten sam sposób.

Więcej ...

Uczestnik Soboru Watykańskiego II: doświadczyliśmy tam kolegialności i synodalności

2021-07-20 20:32
Biskupi polscy na Soborze Watykańskim II

Archiwum „Aspektów ”

Biskupi polscy na Soborze Watykańskim II

Podczas obrad Soboru Watykańskiego II doświadczyliśmy kolegialności i synodalności – powiedział ostatni żyjący włoski uczestnik Vaticanum II, niemal 98-letni bp Luigi Bettazzi, emerytowany ordynariusz diecezji Ivrea. Mówił o tym dziś rano podczas sympozjum naukowego w Weronie.

Więcej ...

Kraków: dziś uroczystości w 5. rocznicę Światowych Dni Młodzieży

2021-07-24 08:27

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej/Facebook

W sobotnie popołudnie i wieczór w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędą się obchody 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Do udziału zaproszeni są także młodzi ludzie, którzy będą śledzić uroczystości za pośrednictwem transmisji online. Podczas spotkania odbędzie się premiera polskiej wersji hymnu ŚDM Lizbona 2023.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana...

Kościół

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Dziękujemy Bogu za każdy dzień

Polska

Dziękujemy Bogu za każdy dzień

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Od piątku jedna forma liturgii rzymskiej

Kościół

Od piątku jedna forma liturgii rzymskiej

Ojciec Pio i epidemie

Wiara

Ojciec Pio i epidemie