Reklama

Niedziela Legnicka

Poświęcenie kościoła w Kamiennej Górze

Niedziela legnicka 45/2018, str. I

Kamiennogórski kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa nawiązuje stylem do tradycyjnych podsudeckich świątyń

Ks. Piotr Nowosielski

Kamiennogórski kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa nawiązuje stylem do tradycyjnych podsudeckich świątyń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poświęcenie kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kamiennej Górze miało miejsce 21 października br. Świątynię, wzniesioną w latach 1994–2000, poświęcił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Przedstawiciele parafian, prosząc o poświęcenie świątyni, mówili: – Wyrażamy wdzięczność naszemu księdzu biskupowi, ordynariuszowi diecezji, za to, że dokona poświęcenia wybudowanego przez nas kościoła. Cieszymy się bardzo, że doczekaliśmy tego dnia, kiedy nasz trud, owoc wyrzeczeń i ofiary, zostanie uwieńczony sakralizacją. Księdzu biskupowi przekazujemy symboliczny klucz do tego kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pokropienie wodą święconą, liturgia Słowa Bożego, namaszczenie i okadzenie ołtarza i murów kościoła, zapalenie światła oraz złożenie Najświętszej Ofiary na poświęconym i namaszczonym świętym olejem ołtarzu złożyły się na przebieg ceremonii poświęcenia świątyni. Całości dopełnił śpiew liturgiczny, animowany przez dwoje parafian.

– Jesteśmy tu zgromadzeni, aby dokonać poświęcenia tego kościoła, wzniesionego trudem wiernych tej parafii, proboszcza, oraz wszystkich księży, którzy tu pracowali od początku, aż do tej chwili. Możemy dzisiaj powiedzieć: Dzieło jest po ludzku skończone. Oddajemy tę budowlę Bogu i wspólnocie wiary. Składam podziękowanie wszystkim, którzy włożyli tutaj swój trud, pieniądze, swoją myśl. Wszystkim specjalistom i wykonawcom. Jesteśmy w budynku, który stoi po to, żeby dokonywała się tutaj prawda świątyni Bożej, nie tyle w murach, co w tych, którzy będą się tu gromadzić, aby słuchać Słowa Bożego, by rozumieć znaki, które z polecenia Jezusa Kościół ustanowił, by były komunikowaniem łaski Boga, jako sakramentu. Będziemy tutaj się gromadzić po to, by przyjmować zamysł Boży, ducha Bożego, w odniesieniu do całego naszego życia. By dać się formować, przemieniać, byśmy nie byli tylko ludźmi z tego świata, lecz mogli już partycypować w życiu Boga, w życiu wiecznym. O tym mówią nam wszystkie dzisiejsze modlitwy – powiedział w homilii biskup legnicki.

Reklama

Nawiązując do czytanego tego dnia Słowa Bożego, zwrócił uwagę na to, aby było ono właściwie, poprawnie czytane w zgromadzeniu liturgicznym, by przyniosło zbawienny skutek.

– Jesteśmy tutaj nie po to, żeby coś „od-czytać”, „od-prawić”, ale po to, by słuchając, patrząc na znaki, przeżywać przemianę w naszym myśleniu, w relacjach, w naszej wspólnocie, gdzie mamy tworzyć świątynię Pana. Tu, Pan chce budować w nas świątynię, wspólnotę – mimo wielu różnic między nami. Bo Panu Bogu na jednym zależy – byśmy byli na obraz Tego, który nas umiłował, do tego stopnia, że oddał za nas swoje życie – mówił ksiądz biskup.

Ks. proboszcz Aleksander Siemiński, dziękując księdzu biskupowi za pobłogosławienie świątyni, przypomniał początki powstania parafii, osoby i niektóre wydarzenia związane z budową kościoła. – Bogu niech będą dzięki! Poświęcenie nie jest zakończeniem, ale uroczystością, która przez swoją liturgię przypomina, abyśmy bardziej za nią zatęsknili, abyśmy już tutaj przeżywali to, co nas czeka, daj Boże po dobrym życiu, w Królestwie Ojca Naszego. Bóg zapłać wszystkim – dziękował ks. proboszcz.

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa jest trzecią świątynią, która znajduje się na jednym z osiedli w Kamiennej Górze. Decyzję o powołaniu parafii podjął w 1986 r. kard. Henryk Gulbinowicz. Pierwszym duszpasterzem wspólnoty został ks. Leopold Fit, a od 1 października 1988 r. ks. kan. Aleksander Siemiński. W dniu 24 października 1988 r. kard. Henryk Gulbinowicz ustanowił tu Samodzielny Ośrodek Duszpasterski. W 1989 r. podjęto decyzję o nadaniu parafii wezwania Najświętszego Serca Pana Jezusa. Natomiast 4 maja1991 r. bp Tadeusz Rybak uroczyście erygował parafię.

Najpierw powstała tymczasowa kaplica, a od 1994 r. rozpoczęto budowę świątyni. W roku 1997, podczas wizyty apostolskiej św. Jana Pawła II w Legnicy, poświęcony został kamień węgielny, który 21 października 2000 r. wmurowano w ściany kościoła.

Reklama

Architektura kościoła nawiązuje do stylu podsudeckich kościołów z dwoma zakrystiami. Jest usytuowany na skarpie, co wymagało zastosowania odpowiednich zabezpieczeń budowlanych. W wieży umieszczono trzy dzwony noszące imię: Najświętszego Serca Pana Jezusa, Matki Bożej Krzeszowskiej i św. Jana Pawła II.

Poświęcenie kościoła upamiętniać będzie okolicznościowa tablica, która została na końcu uroczystości odsłonięta przez proboszcza parafii oraz kanclerza kurii biskupiej ks. Józefa Lisowskiego, a pobłogosławił ją biskup legnicki.

Podziel się:

Oceń:

2018-11-07 08:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: poświęcenie Kaplicy Świętych Zesłańców i Męczenników Wschodu

Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

Ks. Paweł Kummer

Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

Abp Józef Michalik poświęcił w Sanktuarium św. Jana Pawła II Kaplicę Zesłańców i Męczenników Wschodu. W jej centrum znajduje się wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego oraz portrety świętych zesłańców, pod którymi umieszczono ich relikwie.

Więcej ...

Abp Galbas do księży: Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą

2024-04-20 08:50

Karol Porwich/Niedziela

Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą, a nieprzekonani nikogo nie przekonają! ‒ pisze do księży abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wystosował List do Księży z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Powołania. Ten przypada w najbliższą niedzielę (21 kwietnia).

Więcej ...

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06
Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Kościół

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous