Reklama

Niedziela Przemyska

Z wiosną nadzieje rosną

Damian Kandefer

Wiosna zawsze była upragnioną i wyczekiwaną porą roku. Świadczą o tym nasze polskie przysłowia: „Aby do wiosny; W wiośnie każdy odrośnie; Z wiosną nadzieje rosną”. Bo wiosna – to jak życia poranek, jak uśmiech dziecka. Z nastaniem tej najradośniejszej pory roku stajemy się bardziej pogodni, ożywieni, młodsi, pełni nadziei i optymizmu. Wszak nie tylko przyroda, ale i nasze życie polega na nieustannym odradzaniu się ku dobru i pięknu, ku tym wartościom, dla których warto żyć.

Dla nas, chrześcijan, wiosna jest zmartwychwstaniem. Jest radością ze zwycięstwa naszego Zbawiciela nad grzechem i śmiercią, ale także – przez wielkopostną pokutę – udziałem w Jego zwycięstwie. Jak rozbudzona ze snu przyroda, chodzimy w nowości życia, w promieniach wolności dzieci Bożych. Kontemplacja wiosennej przyrody pobudza do głębszego przeżywania wiosny w sferze duchowej.

Spójrzmy na tę naszą duchową wiosnę oczyma dziecka, aby przeżywać ją bardziej spontanicznie i radośnie. Wyraża ją popularna piosenka: „Radośnie żyć na świecie”. Przytoczymy tutaj tylko istotne fragmenty każdej ze strof: „Radośnie żyć na świecie, bo Pan Bóg kocha nas. Dał życie nam i słońce, i cały piękny świat. I tylu dobrych ludzi i własny nowy szlak”. Radujmy się – jak dzieci – każdym darem Bożej miłości, by nasza codzienność nabrała kolorów.

Reklama

Druga strofa dziecięcej piosenki ukazuje drogę doskonalenia swego życia: „Radośnie żyć na świecie, bo można naprzód iść, być co dzień coraz lepszym i kochać nawet krzyż”. Trzecia zaś strofa każe się cieszyć możliwością czynienia tego, co najpiękniejsze: „Radośnie żyć na świecie, bo dobro można siać. Pomagać zawsze ludziom, dawać, a nie brać. Co ma się najlepszego każdemu z braci dać”. Te proste dziecięce słowa stanowią program na nigdy niekończącą się wiosnę, tu na ziemi i po przejściu na drugi brzeg.

Chcemy naprzód iść fizycznie i duchowo; wędrować fizycznie, by wzrastać duchowo, umacniając równocześnie kondycję fizyczną. Wracamy do znanych już z minionych lat wędrówek pieszych, mających charakter bądź turystyki, zwłaszcza turystyki religijnej, bądź pielgrzymek. Duszpasterstwo turystyczne zachęca do owianych radością pieszych wędrówek przez całą wiosnę, lato i jesień, a częściowo także w warunkach zimowych. Warto je organizować samodzielnie w małych rodzinnych, sąsiedzkich i koleżeńskich grupach. Zaleca się także udział w odgórnie organizowanych wyprawach przez różne instytucje, zwłaszcza przez oddziały PTTK, a także przez duszpasterzy. Duszpasterstwo turystyczne szczególnie zaleca udział w kilku organizowanych wędrówkach w kwietniu:

– w pierwszą niedzielę kwietnia (7 kwietnia) Bractwo św. Jakuba w Przeworsku organizuje przejście pierwszego etapu Podkarpackiej Drogi św. Jakuba z Medyki do Przemyśla. Rozpocznie się ono Mszą św. w Medyce o godz. 7.30;

Reklama

– w sobotę 13 kwietnia, Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego i parafia w Ustrzykach Górnych organizują nabożeństwo Drogi Krzyżowej na trasie z Wołosatego na Rozsypaniec. Rozpocznie się ono Mszą św. na cmentarzu w Wołosatym o godz. 9.00. Zgłoszenia na wyjazd zbiorowy z Przemyśla przyjmuje ks. K. Bełch, tel. 604 269 761; 16 678 80 26.

– Oddział PTTK w Przemyślu organizuje w Wielki Piątek (19 IV) Drogę Krzyżową na górskich stokach Bieszczadów;

– Duszpasterstwo Turystyczne organizuje tradycyjne „Powitanie wiosny” w niedzielę 28 kwietnia. Rozpocznie się ono Mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu k. Ustrzyk Dolnych o godz. 8.00. Zgłoszenia na wyjazd zbiorowy z Przemyśla przyjmuje ks. K. Bełch, tel. 604 269 761; 16 678 80 26.

2019-04-03 10:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wyzwania Kościoła po kwarantannie

2020-06-17 11:08

Niedziela Ogólnopolska 25/2020, str. 28-29

Adobe Stock

W sytuacji największej niepewności, której ludzkość doświadczyła od kilku dziesięcioleci, pewny jest fakt, że wiele rzeczy nie będzie już takich samych jak przed marcem 2020 r.

Więcej ...

Papież przekazał 25 tys. euro na walkę z głodem

2020-07-04 14:32

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek przekazał 25 tys. euro na rzecz Światowego Programu Żywnościowego. To symboliczna kwota, jednak celem tego gestu jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem głodu, który pojawił się wraz z pandemią. Franciszek chciał też wyrazić swoją solidarność z cierpiącymi, a także tymi, którzą są zaangażowani w pomoc najbiedniejszym i wykluczonym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Duda: przedstawię projekt zmian w konstytucji...

Wiadomości

Duda: przedstawię projekt zmian w konstytucji...

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Prezydent zapowiedział zmiany w Prawie oświatowym dot....

Wiadomości

Prezydent zapowiedział zmiany w Prawie oświatowym dot....

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Polityka

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje

Wiara

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...

Jasna Góra

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...

Niemcy: zmarł ks. Georg Ratzinger - brat Benedykta XVI

Kościół

Niemcy: zmarł ks. Georg Ratzinger - brat Benedykta XVI