Reklama

Niedziela Sandomierska

Akcja młodzież trwa

Witek Wilk z zespołem animowali również śpiew podczas Mszy św.

Ks. Adam Stachowicz

Witek Wilk z zespołem animowali również śpiew podczas Mszy św.

W tym roku Klimontów stał się centrum życia młodzieżowego w diecezji. W spotkaniu młodych Diecezji Sandomierskiej wzięło udział ponad półtora tysiąca osób. Hasłem tegorocznego święta młodych były słowa hymnu Magnificat: „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny”

Diecezjalne Dni Młodzieży odbywały się w dniach 7-9 czerwca i ich tegoroczny przebieg był nietypowy, ponieważ dwa pierwsze dni miały miejsce w Klimontowie, natomiast zwieńczenie dokonało się w Sandomierzu i połączone było z obchodami 20. rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w Sandomierzu.

Piątkowy rozruch

W godzinach popołudniowych młodzież przybywała do punktów rejestracyjnych w parafiach dekanatu Klimontów. Każdy otrzymał przydział noclegowy „niezbędnik” i potrzebne informacje. Następnie młodzi goście udawali się na kwatery do rodzin w parafii. Wszędzie widać było charakterystycznie ubranych wolontariuszy z parafii, a nad bezpieczeństwem i porządkiem czuwali druhowie strażacy.

Reklama

Po powitaniu w parafiach młodzi zostali dowiezieni do Klimontowa, gdzie na placu przy byłym klasztorze dominikańskim zawiązali wspólnotę. Spotkanie animował zespół Full Power Spirit. Był to nie tylko koncert, ale czas świadectwa młodych muzyków. Następnie odbywała się Strefa Mocy, którą poprowadził Witek Wilk. Młodzi bardzo entuzjastycznie włączali się w śpiewy i modlitwy.

Na zakończenie pierwszego dnia pobytu młodych opiece Matki Najświętszej zawierzył bp Krzysztof Nitkiewicz. Po udzieleniu błogosławieństwa zaśpiewał z zebranymi pieśń maryjną „Panience na dobranoc”.

Sobota pełna mocy

Sobota to drugi dzień święta młodych naszej diecezji. Spotkania nadal trwały w Klimontowie. W godzinach przedpołudniowych organizatorzy Dni Młodzieży przygotowali dla młodych blok konferencyjny prowadzony przez Witka Wilka. Prelegent nie tylko tłumaczył Ewangelię, ale przede wszystkim dzielił się świadectwem swojego życia. Zachęcał również przybyłych, aby skorzystali z sakramentu pokuty i pojednania, wskazując na fakt, że spowiedź jest wspaniałą okazją, by zbliżyć się do Pana Boga i zanurzyć się w Jego miłosierdziu. Przed Mszą św. była również okazja, aby skorzystać z posługi kapłanów w konfesjonale.

Reklama

W samo południe w kościele parafialnym w Klimontowie sprawowana była Eucharystia, której przewodniczył ks. Marek Kómur, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa. Podczas homilii ks. Grzegorz Kasprzycki, misjonarz z Papui Nowej Gwinei, mówił o oczekiwaniach, jakie Pan Bóg ma względem człowieka. Oprócz pracy, odnalezienia swojego powołania Bóg przede wszystkim oczekuje świętości. Kaznodzieja porównywał ją do wspinaczki na górę drogą, którą już Pan Jezus wyznaczył. – Świętość to wspinaczka na górę świętości, którą już przeszedł Jezus i On nam daje pomoc, daje nam swoje sakramenty. Daje nam również przyjaciół, a nade wszystko Ducha Świętego, który pokazuje nam drogę, jak ten szczyt świętości zdobyć. Możemy wspinać się po Jego śladach i potrzeba nam przyjaźni w tej wędrówce – mówił do młodych ks. Grzegorz Kasprzycki.

Po Eucharystii zebrani udali się na obiad, podczas którego strażacy i wolontariusze oraz liczni mieszkańcy parafii Klimontów serwowali przysmaki, poczynając od grilla po różne słodkości. W Godzinie Miłosierdzia rozległa się wspólna modlitwa Koronki do Bożego Miłosierdzia, w której uczestniczył ordynariusz. Atrakcją w godzinach popołudniowych był występ wokalny Pawła Chustaka (Chusti) z zespołem Stróże Poranka. Wieczorem natomiast po kolacji rozpoczęła się Strefa Mocy zakończona adoracją Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.

Ostatni dzień pobytu związany był z ogólnodiecezjalnym świętowaniem rocznicy pobytu Papieża Polaka w Sandomierzu w 1999 r.

Świadectwo

– Wiele pięknych słów padło podczas tego spotkania. Rozmowy z młodzieżą bardzo mocno umacniają takiego jak mnie przyszłego kapłana, który pragnie nieść Chrystusa innym ludziom. Będąc w seminarium, często zadawałem sobie pytanie: Czy na pewno taki człowiek jak ja jest potrzebny ludziom? Po tym spotkaniu odkryłem, że wiele osób tak naprawdę nie przejmuje się różnymi doniesieniami nt. księży, nie odwraca się od Boga, ale modli się za tych kapłanów, aby Chrystus dalej był obecny w ich życiu na pierwszym miejscu. Od razu do głowy nasuwają mi się słowa: „Takich mamy kapłanów, jakich sobie wymodlimy”. To takie proste ponarzekać na księdza. Wesprzeć go modlitwą jest o wiele trudniej. A młodzi ludzie z naszej diecezji modlą się o to, aby mieć świętych kapłanów, bo takich właśnie im potrzeba. Te wszelkie przeprowadzone rozmowy, w których starałem się pomóc innym w rozwiązywaniu ich problemów, tak naprawdę miały pomóc mi w uświadomieniu sobie prawdy, że jestem potrzebny ludziom, że wiele osób modli się za mnie codziennie, ponieważ pragną mieć świętych kapłanów. Jako kapłan wiem, że muszę kochać każdego, ponieważ nie ja wybieram, ale Bóg, który kocha każdego – dzieli się swoim świadectwem diakon Łukasz Flis.

2019-06-17 13:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warsztaty dla młodzieży

Młodzież uczestniczyła m.in. w rajdach

fb Fundacji Troska

Młodzież uczestniczyła m.in. w rajdach

Więcej ...

Ukraina: pamięć o tych, którzy podczas II wojny ratowali Żydów

2021-07-28 18:39
Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

pl.wikipedia.org

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Pamięć Polaków, Ukraińców i Czechów, którzy podczas II wojny światowej ratowali prześladowanych przez niemieckich nazistów Żydów, postanowiły utrwalić na Ukrainie zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. W Samborze koło Lwowa zorganizowały Salę Spotkań i Pamięci, która ma być miejscem modlitwy, dialogu i edukacji.

Więcej ...

Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

2021-07-28 16:13

plakat organizatorów

Inauguracja uroczystości odbędzie się w niedzielę 15 sierpnia. Przez cały tydzień wierni gromadzić się będą na modlitwie w bazylice i na dróżkach. Uroczystości centralne zaplanowano na niedzielę 22 sierpnia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Wiara

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

Kościół

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

Wiadomości

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania