Reklama

Wielkopostne Misterium

Znak Krzyża

Niedziela lubelska 16/2003

W Szkole Podstawowej nr 50 im. Leona Kruczkowskiego w Lublinie uczniowie przygotowali misterium wielkopostne pt. "Znak Krzyża". Okazuje się, że przez prostą opowieść, zaprezentowaną w szkole, można bardzo wiele przekazać.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Samo misterium skomponowane było wokół ciekawie przedstawionej opowieści. Osią inscenizacji była historia rzymskiej rodziny z czasów Cesarstwa. Głową rodziny był Abadiel - cieśla wykonujący krzyże dla Rzymian, na których to krzyżach wykonywano wyroki śmierci. Abadiel w pewnym momencie poznaje Jezusa. Spotkanie to wywiera na nim tak ogromne wrażenie, że odmawia podpisania kontraktu na wykonanie kolejnych krzyży twierdząc, że woli pomagać ludziom żyć, niż umierać. Nie bardzo podoba się to jego żonie Patrycji, dla której opowieści o Jezusie nie są czymś szczególnym i która nie bardzo potrafi zrozumieć fascynację swojej córki tą osobą. Członkiem rodziny jest też syn Ruben, któremu siostra poleciła, aby podarował Jezusowi bransolety, które sama dostała w prezencie od wuja. Ten jednak zamiast spełnić jej prośbę, postanowił je sprzedać. Spotkał jednak Jezusa, prowadzonego przez żołnierzy rzymskich. Doznał wówczas tak niesamowitego uczucia, że postanowił nie czynić tego. Po powrocie przyznał się siostrze co do swych planów, oddając jej bransolety. W pewnym momencie przychodzi wiadomość o śmierci Jezusa na krzyżu. Robi to wrażenie na wszystkich obecnych z wyjątkiem Patrycji, która wciąż pozostaje niewzruszona. Ruben natomiast przyznaje, iż krzyż na którym umierał Jezus został wykonany w ich zakładzie. Abadiela męczą w związku z tym wyrzuty sumienia. Uspokaja go nieco uwaga, że ten krzyż to tak naprawdę grzechy nas wszystkich i to jest prawdziwa przyczyna ukrzyżowania. W końcu przychodzi też wiadomość o Zmartwychwstaniu Chrystusa. W finale opowieści przychodzi jeszcze czas na nawrócenie Patrycji, dotąd nie traktującej poważnie opowieści o Zbawicielu. Przedstawienie urozmaicono pieśniami. Chór uczniów śpiewał m.in.: "A gdy zobaczę w poniewierce; Jezusa krzyż i ranę; która otwiera jego serce; w obronie krzyża stanę".
Pomysł zrealizowała s. Miriam Zdunek wraz z Justyną Ogórek. Wcześniej udało się organizować w szkole jasełka. Pojawił się też pomysł, aby przygotować coś na okres Wielkiego Postu. Stroje dla aktorów przygotowała Siostra, bowiem ich wypożyczenie jest zbyt drogie. W ten więc sposób, własnymi siłami, można było przygotować całą potrzebną scenografię. Jednym z celów organizowania takich imprez są przeżycia duchowe. Efekty widać na katechezie, kiedy ciągle można wracać do obejrzanych przedstawień. Dzieci pamiętają bardzo dużo szczegółów i chętnie wracają do przeżytych spotkań z młodymi aktorami. Dzieci bardzo chętnie angażują się w podobne inicjatywy. Jak podkreśla s. Miriam, czasem nawet wprost walczą o role. Spektakl przygotowali uczniowie z klas V i VI. W śpiewającym chórku były dzieci również z młodszych klas: III i IV. Jeśli chodzi o najbliższe plany artystyczne, to okazja nadarzy się w październiku. Będzie to rocznica wyboru Papieża.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania