Reklama

"Z dziejów Żuromina"

Niedziela płocka 16/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod takim tytułem ukazała się ostatnio najnowsza książka Edwarda Lewandowskiego, znanego historyka Mazowsza, ukazująca dzieje miasta i jego ochotniczej straży pożarnej.
Na okładce publikacji zamieszczono zdjęcie zrobione w 1906 r. przed budynkiem szkoły w Żurominie, przedstawiające ówczesnych żuromińskich strażaków, straż ziemską i jej urzędników oraz sanktuarium maryjne w Żurominie.
We wstępie Janusz Welenc, starosta żuromiński i jednocześnie przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów 100--lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Żurominie, pisze m.in.: "W najnowszych dziejach Żuromina i okolicy Straż spełniała ważną rolę, nie tylko w gaszeniu pożarów, podnoszeniu na wyższy poziom świadomości współmieszkańców, gospodarowaniu wspólnym mieniem, ale także na polu niepodległościowym i zapewnianiu różnych duchowych rozrywek. W ciągu tych lat, Straż stała się szkołą obywatelstwa, a honorową służbę dla innego, często anonimowego człowieka, pełnił w niej nierzadko ojciec, syn i wnuk - cztery pokolenia żurominiaków. Godzi się wspomnieć i mieszkańców pobliskich wsi, z których niejeden związał się ze Strażą, a jeszcze częściej z jej orkiestrą. Dziś w Żurominie jest zawodowa, nowocześnie wyposażona Straż - z wyszkoloną kadrą oficerów pożarnictwa na czele. Ale jest też miejsce, nie tylko honorowe, symboliczne dla ochotników, którzy w ciągu mijającego stulecia byli często jedyną nadzieją dla strapionych widokiem trawionego ogniem dorobku pokoleń" (s. 7).
Prezentowana książka składa się z 3 części. W pierwszej z nich pt. Karty z przeszłości Autor omawia dawne dzieje Żuromina (do 1918 r.), następnie lata międzywojenne i okres powojenny, strukturę ludnościową, historię sanktuarium maryjnego i parafii, zabytki miasta, oraz prezentuje biogramy najznakomitszych żurominian.
Ukazując dzieje parafii, Edward Lewandowski pisze m.in. "Pierwszym proboszczem został ks. Ignacy Staniaszko i pozostawał na tym urzędzie przez pół wieku. Po utworzeniu samodzielnego ośrodka duszpasterskiego, trwający od półtora wieku kult maryjny jeszcze się ożywił. Z tego powodu poczęła później dojrzewać, nie tylko wśród parafian, myśl koronacji obrazu koroną papieską. Rozpoczęte przed laty przygotowania zwieńczył w 1999 r. dekret Stolicy Apostolskiej, zezwalający na koronację obrazu Matki Bożej Żuromińskiej koroną papieską, a 8 września 2000 r. odbyły się uroczystości koronacyjne. Zgromadziły więcej uczestników aniżeli obecnie Żuromin liczy mieszkańców. Przybyli członkowie Episkopatu Polski z prymasem Polski kardynałem Józefem Glempem. Bez wątpienia była to największa uroczystość religijna nie tylko w ostatnich latach. Władze diecezjalne upamiętniły to ważne wydarzenie, wydając kalendarz na rok 2002, zawierający bogaty zestaw fotografii oraz tekst. Kustoszem sanktuarium został ks. Piotr Joniak" (s. 31).
W rozdziale o zabytkach czytamy: "Zabytki ma Żuromin nieliczne. Najważniejszy to barokowy kościół wraz z klasztorem, wzniesiony dla reformatorów po pożarze z 1794 r., na miejscu poprzedniego drewnianego. W kościele centralne miejsce zajmuje obraz z wyobrażeniem Matki Boskiej i św. Antoniego Padewskiego z Dzieciątkiem. Pochodzi z końca XVII w., od 1708 r. słynie jako cudowny. Przy obrazie umieszczone są liczne tabliczki wotywne. Ołtarz główny, również barokowy, pochodzi z końca XVIII w., podobnie jak 6 ołtarzy bocznych. W niszach kościelnych zachowana jest polichromia z końca XVIII w. - Chrystus w Ogrójcu i św. Franciszek z Asyżu. Zachował się kamień węgielny z wcześniejszego kościoła, granitowy z wyrytym krzyżem, napisem łacińskim i datą 1714" (s. 31).
Znakomici żurominianie, o których mowa w publikacji to: Ignacy Charszewski (1869-1940) - ksiądz, rektor kościoła poreformackiego w Żurominie, kapłan ogromnie zaangażowany w życie społeczne swojego miasta; Józef Kaźmierski (1887-1932) - nauczyciel i burmistrz Żuromina; Feliks Stanisław Podczaski (1890-1941) - właściciel majątku Kliczewo, wzorowy i światły gospodarz wspomagający potrzebujących; Samuel Posner (1830-63) - powstaniec styczniowy; Ignacy Staniaszko (1869--1958) - ksiądz rektor i pierwszy proboszcz erygowanej w 1908 r. parafii w Żurominie, sprawował tę funkcję do 1958 r.; i chyba najsłynniejszy żurominianin bł. bp Leon Wetmański (1886-1941) - sufragan płocki, honorowy obywatel miasta Żuromina, męczennik, beatyfikowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II.
W drugiej części książki Na jubileusz OSP mowa jest o porządku ogniowym i początkach żuromińskiej straży, pożarach w mieście, siedzibie, wyposażeniu i działalności ochotniczej straży, członkach i władzy OSP, orkiestrze strażackiej, sztandarze i patronie strażaków św. Florianie, a także o sytuacji żuromińskiej OSP w roku 2002. Ponadto Autor zamieścił sylwetki strażaków i nazwiska obecnych władz straży. Edward Lewandowski zauważa, że obecnie "OSP jest kontynuatorem stuletnich tradycji swojej organizacji również w sferze religijno-kościelnej. W kościele przechowuje się pierwszy sztandar organizacji z 1932 r., nadal na święto Bożego Ciała strażacy urządzają ołtarz przy klasztorze, a orkiestra dęta uświetnia tak święta miejskie, jak i parafialne. W roku jubileuszowym strażacy ofiarowali do kościoła ornat z symbolami strażackimi" (s. 57). Warto w tym miejscu dodać, że obecny proboszcz i dziekan żuromiński ks. kan. Piotr Joniak jest kapelanem powiatowym straży pożarnej.
Trzecia, najkrótsza część książki traktuje o współczesnym Żurominie, który należy na Mazowszu do miast średniej wielkości, ale ma znaczne możliwości rozwojowe.
Autor korzystał podczas swojej pracy z archiwaliów, licznych opracowań, czasopism i relacji: Henryka Ireneusza Cebulskiego, Jana Karpińskiego, Eugeniusza Kowalczyka, Władysława Makowskiego, Ryszarda Stachowicza i Eugeniusza Wiśniewskiego. Szkoda jednak, że nie dotarł do wszystkich opracowań książkowych i publikacji prasowych z ostatnich lat. Cennym uzupełnieniem warstwy tekstowej są zdjęcia. Fotografie współczesne są dziełem Aleksandra Falkiewicza i Roberta Karpińskiego, natomiast fotografie archiwalne pochodzą ze zbiorów Autora oraz: Wiesława Brodeckiego, Stanisława Brodzińskiego, Krystyny Hiernik, Stanisława Ilskiego, Marii Jędrzejewskiej, Aliny Maranowskiej, Józefa Mrozowskiego, Bolesława Prusa, Teresy Sumirskiej, Eugeniusza Wiśniewskiego, Artura K. F. Wołosza, Wojciecha Zawadzkiego i Ochotniczej Straży Pożarnej w Żurominie.

Edward Lewandowski, Z dziejów Żuromina, Żuromin 2002, s. 72.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Diecezja radomska: W wypadku samochodowym zginął ksiądz. Miał 49 lat

2025-02-04 18:07
Ks. Jarosław Wypchło

Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Ks. Jarosław Wypchło

W wypadku samochodowym zginął ks. Jarosław Wypchło, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Domasznie (dekanat drzewicki). Do wypadku doszło w poniedziałek (3.02) w godzinach wieczornych w okolicach Przytyka - informuje diecezja radomska.

Więcej ...

Grecja: Tysiące osób opuściło Santorini w obawie przed trzęsieniem ziemi. Chaos w porcie

2025-02-04 11:06
Chaos w porcie na greckiej wyspie Santorini

PAP/EPA

Chaos w porcie na greckiej wyspie Santorini

9 tys. mieszkańców i turystów opuściło grecką wyspę Santorini w związku ze wzmożoną aktywnością sejsmiczną w regionie i w obawie przed wystąpieniem silniejszego wstrząsu. We wtorek nad ranem w porcie zapanował chaos. Linie lotnicze organizują dodatkowe rejsy.

Więcej ...

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od ponad miesiąca można już pracować na tzw. L4

2025-02-04 19:05

Adobe Stock

Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzono istotne zmiany w zasadach wypłaty zasiłku chorobowego. Podwyżka minimalnego wynagrodzenia wpłynęła na wysokość świadczeń, a nowe regulacje umożliwiają pracownikom wykonywanie pewnych obowiązków służbowych podczas L4 bez ryzyka utraty zasiłku. Co dokładnie zmieniło się w systemie? Wyjaśniamy.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

W jakiej relacji do Jezusa jestem ja i moje życie?

Wiara

W jakiej relacji do Jezusa jestem ja i moje życie?

Diecezja radomska: W wypadku samochodowym zginął ksiądz....

Wiadomości

Diecezja radomska: W wypadku samochodowym zginął ksiądz....

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec ks....

Wiadomości

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec ks....

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Skandal w szkole. Nauczyciel bił się w klasie z uczniem

Wiadomości

Skandal w szkole. Nauczyciel bił się w klasie z uczniem