Reklama

Z Jasnej Góry

2019-09-10 12:59

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 37/2019, str. 8

Na ludową nutę

„Mazowsze” na Dożynkach Jasnogórskich

W pierwszym dniu Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników, czyli Dożynek Jasnogórskich, odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. – „Mazowsze” przez prawie 70 lat towarzyszyło ludowi, towarzyszyło też dożynkom w kilkuset miastach i miasteczkach Polski. A więc to już tradycja i jest to naturalne, ponieważ my mówimy o tym, co ludowe, o tym, z czego wyrasta nasza kultura. Stąd spotykamy się również na Dożynkach Jasnogórskich – powiedział Jacek Boniecki, dyrektor „Mazowsza”. W przededniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej podkreślił, że artyści występują „w miejscu szczególnym, które tętni życiem nie tylko w sierpniu, ale które gromadzi Polskę na modlitwie, również na wspomnieniach”. – Jest to miejsce wyjątkowe, w którym wspomina się nie tylko potop szwedzki, ale także te najnowsze dzieje, miejsce, w którym Polacy się gromadzą, żeby się modlić, dziękować i prosić. I my też dołączamy do tej rzeszy Polaków – podkreślił Boniecki.

Z racji trwającego w Polsce Roku Stanisława Moniuszki zespół wykonał III Litanię ostrobramską jego autorstwa. Zaprezentowana została także muzyka ludowa, która – jak zaznaczył Boniecki – „z ludu powstała, z ludu całej Polski, z piękna regionów etnicznych, gdzie gromadzono przyśpiewki, obrzędy, stroje”. – Z idei tej ludowości powstawał też zespół artystyczny „Mazowsze”, który mówi o muzyce, o tańcach, o strojach ludowych – oczywiście, w formie artystycznej – ale wyrasta bardzo głęboko z tego wszystkiego, co jest tak bardzo polskie, co tak bardzo stanowi o naszej historii – zaznaczył dyrektor „Mazowsza”.

Liturgiczna inauguracja roku szkolnego

By ludzie byli dobrzy i mądrzy

Nowy rok szkolny w woj. śląskim zainaugurowano 3 września br. Mszą św. na Jasnej Górze. W sanktuarium zgromadzili się przedstawiciele Kuratorium Oświaty, pracownicy delegatur, dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy szkół, a także uczniowie. Obecni byli m.in. Alicja Janowska, dyrektor częstochowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach, oraz Jacek Szczotka, wicekurator śląskiego kuratorium. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. – Szkoła jest po to, żeby kształcić, bo kształcenie rodzi ludzi mądrych. Szkoła jest też po to, żeby wychowywać, bo człowiek wychowany to człowiek dobry, nie tylko kulturalny. Dlatego razem z wami chcę się na początku tego roku szkolnego modlić, żeby wasze szkoły pomogły nam wszystkim – a tym samym i ojczyźnie, i Kościołowi – by ludzie byli mądrzy i dobrzy – powiedział w homilii bp Przybylski.

Reklama

Krótko

• Przedstawiciele biur zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polsko-Amerykańskich Biur Podróży (Society of Polish American Travel Agents – SPATA), które świętowało w Polsce jubileusz 60-lecia istnienia, odwiedzili Jasną Górę, by tu uczestniczyć w jubileuszowej Mszy św. – Jesteśmy duchowo napełnieni i zachwyceni pobytem w Częstochowie. Na pewno będziemy organizować tu pielgrzymki. My wiemy, jakie to miejsce, trzeba tu powracać! – powiedziała prezes stowarzyszenia Honorata Pierwoła.

• Nowy rok szkolny w murach Jasnej Góry zainaugurowała Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I Stopnia w Częstochowie. Placówka, funkcjonująca od 8 lat nieopodal klasztoru jasnogórskiego, jest z nim ściśle związana historią i nawiązuje do tradycji Kapeli Jasnogórskiej, która działała na Jasnej Górze przez ponad 400 lat. Organem prowadzącym szkołę jest Stowarzyszenie Jasnogórska Szkoła Chóralna. Podczas Eucharystii Jolanta Sosińska, dyrektor szkoły, odczytała Akt Zawierzenia placówki Matce Bożej.

• W dniach 3-4 września br. dni skupienia pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, przeżywały na Jasnej Górze siostry pielęgniarki. W sanktuarium zgromadziło się prawie 100 sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń, które na co dzień posługują w szpitalach, domach opieki i placówkach zdrowotnych.

• Po raz 47. na Jasną Górę dotarła Piesza Pielgrzymka Alumnów III Roku Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W tym roku pielgrzymowało ich 12. W ciągu 6 dni przemierzyli trasę ok. 170 km, by do tronu Królowej Polski dotrzeć 3 września br. Obecni byli: ks. Łukasz Piłat, prefekt, i ks. Przemysław Vogt, wicerektor wrocławskiego seminarium.

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Cierpliwe adwentowe czekanie

Cierpliwe adwentowe czekanie

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Budować na skale

Budować na skale

Nauka i wiara

Nauka i wiara

Czas łaski

Czas łaski

Jasna Góra - Skarbiec Kultury

Jasna Góra - Skarbiec Kultury

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu "Wieczorów Maryjnych"

Konferencja

Konferencja "Unia dla gospodarki-jak zostać przedsiębiorcą"

Częstochowa. Trwa II Konferencja Maryjna

Częstochowa. Trwa II Konferencja Maryjna

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem