Arcybiskup zaznaczył, że z wielką radością przyjął zaproszenie bp. Piotra Sawczuka i ks. proboszcza Romualda Koska do intronizacji relikwii św. Jana Pawła II. W dalszej części homilii metropolita lwowski podzielił się wspomnieniami o świętym, u boku którego przez ostatnich 10 lat życia pełnił rolę drugiego osobistego sekretarza. Jak zauważył abp Mokrzycki: „Św. Jan Paweł II był wyjątkowym człowiekiem, (…) w przedziwny sposób promieniował, oddziaływał na innych. Stając przy nim odczuwało się pokój, miało się poczucie bezpieczeństwa, życzliwości”. Metropolita podkreślił, że święty trwał na kolanach przed Bogiem, żył Bogiem i dla Boga.
Wyrazem troski św. Jana Pawła II o drugiego człowieka było nauczanie o obronie życia, prawie do pracy, wolności, solidarności. Szczególną troską otaczał dzieci, młodzież, osoby starsze, cierpiące. – Całe życie i postępowanie Ojca Świętego było uderzające – zaznaczył. Arcybiskup Mokrzycki zachęcał do naśladowania św. Jana Pawła II, tym bardziej, że mogliśmy widzieć na czym polega kroczenie do świętości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Po Mszy św. podziękowania złożyli metropolicie starosta powiatu węgrowskiego Ewa Besztak w imieniu burmistrza Węgrowa, wiceburmistrz Halina Ulińska, senator RP Maria Koc wraz z członkami rady parafialnej i stowarzyszenia Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur. Wyrazy radości z obecności arcybiskupa przekazały także dzieci z katolickiego przedszkola św. Antoniego, parafianie i ks. proboszcz Romuald Kosk.
Arcybiskup Mokrzycki zachęcał do naśladowania św. Jana Pawła II, tym bardziej, że mogliśmy widzieć na czym polega kroczenie do świętości.
Na uroczystości obecni byli kapłani na czele z bp. Piotrem Sawczukiem i bp. seniorem Antonim Dydyczem. Nie zabrakło także przedstawicieli władz parlamentarnych, w tym pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, ministra Jana Dziedziczaka, władz samorządowych z Węgrowa, Łochowa, twórców kultury, parafian i gości. Swoją obecnością zaszczycili także kombatanci. W oprawę i uświetnienie uroczystości zaangażowani byli członkowie oddziału parafialnego KSM, pracownicy katolickiego przedszkola, rada parafialna, służba liturgiczna wraz z wikariuszami oraz chór parafialny. Nad przebiegiem uroczystości czuwał kustosz muzeum i klasztoru Marek Sobisz.
Relikwie – cząstka ciała Ojca Świętego w postaci jego włosów, docelowo mają spocząć w kaplicy św. Bonawentury. Podniosła uroczystość przekazania relikwii wpisuje się w owocną współpracę realizowaną od lat pomiędzy archidiecezją lwowską a klasztorem.