Reklama

Niedziela 32/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Dlaczego nas nienawidzą?

Ks. Jarosław Grabowski

Obraza, drwina i szyderstwo to współczesna broń w rękach ludzi obojętnych religijnie, dla których Bóg jest nieprzydatny.

gorący temat
5-6

Wojna światów

Wojciech Dudkiewicz

Umieszczenie tęczowej flagi na figurze Chrystusa przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie było profanacją. Musiało wywołać emocje i ostre reakcje.

LGBT to nie jest temat zastępczy

Tomasz Musiał

Kiedy kilka tygodni temu, w czasie najważniejszej „narodowej debaty”, którą raz na pięć lat jest kampania prezydencka, stanął przez chwilę temat ideologii LGBT. Obóz liberalny przekonywał, że to temat zastępczy, sztuczny, nierealny, bo prawdziwe problemy i dylematy są gdzie indziej.

obserwator
7-8

Obserwator

z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

treści wiary
14-16

Chrześcijaństwo jest wymagające

Ks. Jarosław Grabowski

Bycie chrześcijaninem nigdy nie było i nie jest łatwe. Ono wciąż zobowiązuje i stawia przed nami nowe wyzwania. Dzisiaj, podobnie jak w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, wiara wymaga od nas odwagi w jej wyznawaniu i dzieleniu się nią z innymi.

Zagrożony gatunek

Leszek Cichobłaziński

„W Polsce jest za dużo nostalgii za Janem Pawłem II, a za mało zaangażowania w jego nauczanie, przejęcia się jego myślą” – stwierdził George Weigel, jeden z najlepszych znawców pontyfikatu świętego papieża. Opinia ta wywołała liczne komentarze czytelników, dlatego postanowiliśmy częściej wracać na naszych łamach do nauczania polskiego papieża.

moim zdaniem
17

Jak trwoga, to do Boga

Ks. Marcin Gołębiewski

To dobrze, że człowiek dotknięty cierpieniem czy nieszczęściem potrafi się zwrócić do Boga, ponownie Go odnaleźć.

o tym się mówi
18-21

To nie wojna religijna, to polityka

Katarzyna Kaner

Walka o muzułmański charakter dotychczasowego muzeum Hagia Sophia nie jest walką religijną wypowiedzianą chrześcijaństwu. Jest raczej próbą wymuszenia na narodzie tureckim odejścia od świeckiego charakteru państwa na rzecz państwa religijnego.

Dlaczego nie bronimy Hagii Sophii?

Rozmawia Włodzimierz Rędzioch

O tym, co się kryje za posunięciem prezydenta Erdogana i jak jego decyzja dotycząca Hagii Sophii wpisuje się w wielką grę geopolityczną tureckiego prezydenta, z Martą Ottaviani rozmawia Włodzimierz Rędzioch.

życie kościoła
22-25

Nie zostawimy was bez opieki

Grzegorz Kryszczuk

Według ostatniego raportu Głównego Urzędu Statystycznego zatytułowanego Sytuacja osób starszych w Polsce w 2018 roku, ogólna liczba Polaków spada, rośnie natomiast odsetek seniorów. Proces ten będzie się nasilał i na razie nic nie wskazuje na to, żebyśmy poprawili sytuację nagłym wzrostem narodzin.

Księgi Trzeźwości

Ks. Mariusz Frukacz

Statystyki biją na alarm – ok. 90% 15-latków i 97% 17-latków ma już za sobą inicjację alkoholową. Wśród wielu akcji promujących abstynencję są także kościelne Księgi Trzeźwości. Sprawdzamy, jak działają pół wieku po ich wprowadzeniu.

Episkopat Polski apeluje o walkę z alkoholizmem

O. Stanisław Tasiemski/KAI

punkt widzenia
26-29

Chcą wywrócić nasz świat do góry nogami

Rozmawia Mateusz Wyrwich

Dlaczego trzeba wypowiedzieć konwencję stambulską, pytamy Marka Jurka, byłego marszałka Sejmu, byłego posła i europosła.

Polskie rolnictwo w cieniu koronawirusa

Piotr Filipczyk

Polscy rolnicy jako pierwsi poczuli skutki COVID-19, i to jeszcze zanim w Polsce zaczął się lockdown. Przez pandemię stracili ogromne rynki zbytu.

kochane życie
30

Letnia depresja

Elżbieta Nowak

Depresja na ogół kojarzy się z jesienią. Co jeśli i latem dopada nas chandra?

niedziela z kulturą
32-41

555 razy Tatry

j.k.

Nieśmiertelny poeta

j.k.

Arielle i Dean

w.d.

Jak Sherlock Holmes

j.k.

Epitafia, które zachwycają

Ks. Mirosław Benedyk

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sadach Górnych jest jedną z najmniejszych w diecezji świdnickiej, jednak historia miejscowego kościoła obejmuje kilkaset lat.

polecamy
43

Kryminalne zagadki bp. Włóczyńskiego

Ks. Wojciech Kania

Powstańcy w habitach

Ireneusz Korpyś

moim zdaniem
44-45

To jest też nasza kadencja

Piotr Grzybowski

Aby przetrwać jako społeczność, jako organizm państwowy i jako chrześcijanie, nie możemy ograniczyć się jedynie do głosu w wyborach.

Projekt kulturowy pilnie potrzebny

Grzegorz Górny

świadkowie wiary
46-47

Z Ossowa do raju

Sławomir Błaut

Młody człowiek, kapłan, leży martwy wśród żołnierzy. Są to prawie sami uczniowie, studenci – ochotnicy. Ksiądz nazywa się Skorupka. Jego śmierć da początek legendzie trwalszej niż pomnik ze spiżu.

inicjatywy
48

Tornister Pełen Uśmiechów rozdany!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
49

Nawet 100 tys. euro co roku dla nowych grup producentów

17 sierpnia 2020 r. upływa termin na złożenie wniosku w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”, finansowane z budżetu PROW na lata 2014-2020.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

sprawy rodzinne
50-52

Z humorem przez życie

Beata Kociołek

Zbyt często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne jest w codziennym życiu poczucie humoru.

Dialog miłości

Karolina Mysłek

Bardziej słuchać niż mówić, bardziej rozumieć niż oceniać, bardziej dzielić się sobą niż dyskutować, a nade wszystko przebaczać. To recepta na szczęśliwe małżeństwo.

moim zdaniem
53

Najtrudniejsze słowo świata

Rafał Porzeziński

Naucz się nie tylko wytyczać swoje granice, ale też ich bronić. Nie przed mniej lub bardziej realnym wrogiem, ale przed samym sobą.

listy
54

Chcą korespondować

Sama jak palec

Aleksandra

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

listy
55

Nie umiemy wypoczywać?

Stanisław, Ustka

dobre rady
56-59

Desery bez pieczenia

J.M.

W upalne dni ochłodzenie przyniosą zimne desery z galaretką, serkiem czy jogurtem. Zrobimy je łatwo i szybko.

Pudding z nasionami chia i malinami

Sernik na zimno z owocami

I Ty możesz mieć własną elektrownię

Jolanta Marszałek

Bezpieczne wakacje

Marta Kaczyńska, Wydział Prewencji Miejskiej Komendy w Częstochowie

Wyjeżdżając na urlop, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach

Zwykła soda ratuje rośliny

Oprac. J.M.

Soda oczyszczona nie tylko sprawdza się w kuchni, ale też może być bardzo przydatna w ogrodzie

Jak się pozbyć uciążliwego sąsiada?

Bożena Kwiecińska, prawnik

Nie jest żadnym odkryciem, że pokojowe negocjacje dają zawsze lepszy rezultat niż walka. Również w przypadku uciążliwego sąsiada, gdzie „okopanie” się na swoich jedynie słusznych stanowiskach prowadzi czasem do długoletniego, znacznego obniżenia jakości życia obu stron sporu.

Biblioteki w czasie koronawirusa

J.M.

historia
60-61

Nieudany eksperyment?

Grzegorz Gadacz

Wprowadzenia zakazu spożywania alkoholu próbowano w wielu krajach, jednak tylko w jednym udało się to na taką skalę. 100 lat temu na terenie USA rozpoczęła się era prohibicji, nazywana także „szlachetnym eksperymentem”.

w centrum uwagi
62-63

Grube nici Łukaszenki

Wojciech Dudkiewicz

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

Wierzyć – znaczy być stanowczym

Witold Gadowski

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela podlaska

Papieskie relikwie w klasztorze

Monika Kanabrodzka

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II była okazją do przekazania relikwii Ojca Świętego 25 lipca do parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego Padewskiego w Węgrowie.

25 lat w Polsce

Monika Kanabrodzka

„Urszulanka, jak drogocenna muszla, powinna być zawsze otwarta, aby przyjąć krople rosy niebiańskiej i przemieniać je w drogocenne dzieła miłości” – powiedział Franciszek Della Madonna, założyciel Zgromadzenia Sióstr Urszulanek. Te słowa przyświecają Siostrom z Gandino w pracy wychowawczej. Przeżywany srebrny jubileusz jest okazją do przypomnienia początków oraz spojrzenia w przyszłość.

Rodzina Bogiem silna ratunkiem dla Polski

Ewa Jakubik

Pod takim hasłem odbyła się 26 lipca w sanktuarium w Prostyni XI Diecezjalna Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Zorganizowana została przez dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej ks. Piotra Arbaszewskiego i proboszcza parafii Prostyń, dziekana łochowskiego ks. Józefa Poskrobko.

Niedziela kielecka

Połączyła ich kaplica

Agnieszka Dziarmaga

Do Gniewięcina, między Sędziszowem a Mstyczowem, podjeżdżam zadeszczonym lipcowym świtem. Błądzę po polach. Zastanawiam się: co tu ciekawego? Za chwilę już wiem. Zapał ludzi. Zapał z czasów pandemii.

Księżna bogata w dobre uczynki

Władysław Burzawa

Węgierska księżna Kinga pokochała Polskę i jej mieszkańców, a swoim świętym życiem pokazała, że prawdziwym bogactwem jest prostota i dobre uczynki.

Z Małogoszcza do Ghany

Agnieszka Dziarmaga

Niemal rodzinny charakter miała Msza św. prymicyjna abp. H. M. Jagodzińskiego w Małogoszczu, gdzie się urodził i wychował. Ołtarz polowy pod kasztanami, dużo dobrych uczuć i słów, piękny śpiew – budowały nastrój wydarzenia. Dla miasteczka – absolutnie historycznego.

Niedziela rzeszowska

Matka Boża Lipińska Królowa

Ks. Wacław Śliwa, kustosz

Długa była droga do tego wezwania. Pani mgr Barbara Brach napisała w ułożonej przez siebie pieśni: „Wiek czternasty odkrył twarz”.

Drawą przez Pojezierze Drawskie

Mirek i Magda Osip-Pokrywka

To jedna z najpiękniejszych krajobrazowo nizinnych rzek Polski. Raz płynie szerokim leniwym nurtem pośród pól, kiedy indziej rwącym potokiem przez leśną doliną. Zapewne z tego właśnie powodu kilkakrotnie przemierzał ją kajakiem ze swoimi towarzyszami ks. Karol Wojtyła. Dla uwiecznienia tych wydarzeń szlak wodny Drawy od lat 90. nosi jego imię.

Madonna uratowała Europę

Arkadiusz Bednarczyk

Obchodzimy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej „Cudem nad Wisłą”. Była jedną z najważniejszych bitew w historii Europy, a nawet świata, ponieważ zatrzymała pochód bolszewickiej ofensywy na Europę w celu dokonania komunistycznej rewolucji.

Niedziela sosnowiecka

Odnaleźć oazę przy parafii

Jarosław Ciszek

Wakacyjne wyjazdy Ruchu Światło-Życie, czyli popularne oazy, są jednym ze znaków rozpoznawczych i ważnym momentem formacji członków ruchu. Jak zorganizować je w dobie pandemii? A jeśli nie da się, to czy można całkowicie odpuścić wakacyjną pracę z dziećmi i młodzieżą?

Bezpieczne wakacje

Piotr Lorenc

Poluzowane obostrzeń epidemicznych, czas wakacji, urlopów i stopniowego odchodzenia od rygorów sanitarnych usypiają naszą uwagę. Nie dziwi więc, że dochodzą do nas coraz częściej informacje o utonięciach, wypadkach na górskich szlakach czy kraksach samochodowych.

Zabytkowy kościółek odzyskuje blask

Ewa Barczyk

Trwa dobra passa wczesnobarokowego kościółka pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wolbromiu – perełki architektonicznej. Opiekująca się drewnianą świątynią, pełniącą niegdyś funkcję kościoła przyszpitalnego dla ubogich, parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej otrzymała ostatnio trzecią z kolei ministerialną dotację, dzięki której kontynuowane będą prace konserwacyjne przy kościółku.

Niedziela wrocławska

Miejsce, do którego się wraca

Ks. Łukasz Romańczuk

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Uczniowie z wytęsknieniem czekają na powrót do szkolnych ławek i pierwszy dzwonek rozpoczynający zajęcia. Na 1 września przygotowane jest także Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie, które zaprasza w swoje progi.

Wrocław Edyty Stein

Marzena Cyfert

Czyż kazanie nie było piękne? – zapytała Augusta Stein swoją córkę Edytę, gdy wracały z synagogi przy ul. Włodkowica. – Tak – odpowiedziała Edyta, konwertytka na chrześcijaństwo. – Można więc być pobożnym także w judaizmie? – drążyła temat 84-letnia matka. – Naturalnie. Jeśli nie poznało się czegoś innego – odrzekła córka.

Okiełznać focha

Wanda Mokrzycka

Niekończące się trajkotanie albo nos zwieszony na kwintę i trzaśnięcie drzwiami. Trudno jest być kobietą. Zwłaszcza tą „początkującą”. Któż to zrozumie?

Niedziela zamojsko-lubaczowska

W świetle rocznic

Ks. Krzysztof Hawro

Rozpoczynający się tydzień przynosi nam wiele ważnych rocznic i wydarzeń, o których nie możemy zapomnieć, a wśród nich Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i 100-lecie Bitwy Warszawskiej.

Św. Mario Magdaleno – wstawiaj się za nami

Joanna Ferens

Od Mszy św. wieczornej sprawowanej przez ks. Edwarda Kawę, sufragana archidiecezji lwowskiej, 21 lipca rozpoczęły się uroczystości odpustowe ku czci św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

Szpitalny dzwon jak głos sumienia

Materiały zebrał ks. Mariusz Pastuszak. Oprac. Ewa Monastyrska

Szpital w Tomaszowie Lubelskim jako jeden z trzech w całej Polsce może poszczycić się kaplicą szpitalną ubogaconą dzwonem. To dzięki inicjatywie dyrektora oraz pracowników szpitala, którzy poprzez dzwon głoszący chwałę Boga chcieli podziękować Stwórcy za opiekę i prosić o Jego nieustanną obecność.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Kościół… jak malowany

Ks. Adrian Put

To jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a na pewno jeden z najstarszych kościołów na ziemi głogowskiej ocalałych po II wojnie światowej. Zachowały się w nim, prawie w całości, gotyckie polichromie. Takich perełek nie ma zbyt wiele na naszym terenie.

Modlitwa – spotkanie – wyprawa

Kamil Krasowski

Poszukujesz ciekawych propozycji wyjazdu z dzieckiem, a przy tym właściwej formacji w duchu wartości katolickich? Właśnie znalazłeś! Wspólnota, a już niebawem Katolickie Stowarzyszenie „Ojcostwo Powołaniem” jest właśnie dla ciebie.

Akcja animacja

Krystyna Dolczewska

Zainteresowani tańcem współczesnym pojawiliśmy się w niedzielę 19 lipca na pl. Teatralnym, aby popatrzeć, jak Rademenez uczy dzieci podstaw breakingu.

Reklama

Najpopularniejsze

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego...

Niedziela Świdnicka

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

Wiara

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho