Reklama

Niedziela Lubelska

Mam za co dziękować

Katarzyna Artymiak

Biskup Ryszard Karpiński świętował 35-lecie święceń biskupich.

Koralowy jubileusz biskup pomocniczy senior archidiecezji lubelskiej Ryszard Karpiński świętował 28 września. Jubilat w kameralnym gronie przewodniczył wieczornej Mszy św. w archikatedrze lubelskiej. Sprawował ją w zabytkowym, bogato haftowanym ornacie. Wraz z nim Eucharystię celebrowali m.in. proboszcz ks. Adam Lewandowski i ks. prof. Edward Walewander. Obecna była najbliższa rodzina.

Koralowy biskup

Biskup Ryszard Karpiński jest znany z oddania katedrze, której proboszczem był przez 12 lat. Tu gościł Jana Pawła II podczas jego wizyty w Lublinie (1987). Do tej pory kolejne jubileusze sakry biskupiej łączył z odpustem katedralnym we wspomnienie św. Jana Ewangelisty (27 grudnia). W katedrze lubelskiej, po 14 latach pracy w Watykanie w Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących, 28 września 1985 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk kard. Józefa Glempa. Przyjął za dewizę słowa Viatoribus fer auxilium (Wędrowcom nieść pomoc), a duszpasterska praca wśród emigracji polskiej mocno wypełniła jego biskupią posługę. 28 września to również dzień święceń biskupich Karola Wojtyły, przyszłego Jana Pawła II, który otrzymał je w katedrze na Wawelu w 1958 r., oraz dzień śmierci papieża Jana Pawła I, po którym na Stolicy Piotrowej zasiadł papież Polak.

Nigdy nie było dysonansu między tym, co wynieśliśmy z domu, tym, co słyszeliśmy w Kościele i tym, czego uczyliśmy się w szkole.

Przykład rodziców

Reklama

W bardzo osobistej homilii jubilat podzielił się wspomnieniami z dzieciństwa. Podziękował Bogu za otrzymane osoby i łaski, które ukształtowały jego wiarę i postawę na całe życie. W ciepłych, pełnych wdzięczności i szacunku słowach podziękował za rodziców, dzięki którym otrzymał dary życia, chrztu i wiary; za przykład „wiary prostej, takiej właśnie dziecięcej, wyniesionej przez nich z domu na początku XX w. i zahartowanej pod reżimem carskim”. – Świecili nam przykładem bez głoszenia prawd wiary, ale przez ich wypełnianie – podkreślił. Rodzice biskupa dali świadectwo chrześcijańskiego życia, które przejawiało się w ogromnym zaufaniu Bogu i w trosce o bliźnich, m.in. dzielili się chlebem z innymi, także z ubogimi Żydami. Wspomniał dziadka po mieczu, który był jego nauczycielem w czasie okupacji hitlerowskiej, kiedy miejscowa szkoła została zamieniona na magazyn zboża. O swoich nauczycielach powiedział, że byli to prawdziwi bohaterowie.

Wiary strzegłem jak skarbu

Ksiądz biskup podziękował za kościół, „dom Boży, który nie był zamknięty, choć księża byli wysiedleni” i musieli szukać schronienia po domach na wsi. – Nigdy nie było dysonansu między tym, co wynieśliśmy z domu, tym, co słyszeliśmy w Kościele i tym, czego uczyliśmy się w szkole. Należałem do tych szczęśliwych dzieci i młodzieży, którzy przez cały czas mieli naukę religii w szkole podstawowej i średniej, ponieważ Opatrzność zrządziła, że znalazłem się w liceum biskupim – powiedział. Był to czas, kiedy rodziło się jego powołanie kapłańskie. – Mam za co dziękować. Na takim fundamencie wzrastało moje powołanie: na fundamencie wiary wyniesionej z domu rodzinnego i umocnionej tak w Kościele, jak i w szkole; na fundamencie patriotyzmu i dobroczynności w stosunku do bliźnich. Wiary strzegłem jak skarbu, starałem się przekazywać ją tam, gdzie Opatrzność mnie posłała – podkreślił jubilat.

Na zakończenie Mszy św. ks. Adam Lewandowski złożył bp. Karpińskiemu gratulacje i życzenia. Wierni zostali poproszeni o zamienienie życzeń na krótką modlitwę przy obrazie Pani Katedralnej, której kult jubilat niestrudzenie szerzy i przekazuje pamięć o „Cudzie Lubelskim”.

2020-10-07 12:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia- św. Aleksander z Aleksandrii

2021-02-25 22:00

Red.

W 311 r. zostaje ścięty władca Aleksandrii- Piotr I. Za jego następców, Konstantyna i licyncjusza wyznawcy Chrystusa odzyskują wolność w 313 r. Natomiast w Egipcie rządzi król Aleksander, który zmaga się z problemami życia po licznych prześladowaniach.

Więcej ...

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

2021-02-26 22:00

Red.

Musimy być... doskonali. Czy w naszym ludzkim życiu jest to wykonalne? Tyle razy mówimy, że przecież ideały nie istnieją! Tylko... Czy nie chcemy być doskonali według naszych kryteriów?

Więcej ...

101 lat temu urodziła się Anna Smoleńska, twórczyni symbolu Kotwicy

2021-02-27 12:57

wikipedia.org

28 lutego 1920 r. urodziła się Anna Smoleńska, harcerka Szarych Szeregów, twórczyni tzw. Kotwicy, symbolu Polski Walczącej. Po aresztowaniu jesienią 1942 r. trafiła do więzienia na Pawiaku, skąd Niemcy deportowali ją do KL Auschwitz. Zmarła w marcu 1943 r.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny: Idziemy ze św. Józefem

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Idziemy ze św. Józefem

Lublin: 34-letnia kobieta zatrzymana w sprawie podpalenia...

Niedziela Lubelska

Lublin: 34-letnia kobieta zatrzymana w sprawie podpalenia...

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia- św. Aleksander z...

Święci i błogosławieni

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia- św. Aleksander z...

Józef Augustyn SJ: Czyn apostazji jest dramatyczny, a w...

Kościół

Józef Augustyn SJ: Czyn apostazji jest dramatyczny, a w...

Watykan: Ojciec Święty przyjął rezygnację kard....

Kościół

Watykan: Ojciec Święty przyjął rezygnację kard....

Watykańskie wytyczne na Wielki Tydzień

Kościół

Watykańskie wytyczne na Wielki Tydzień

#NiezbędnikWielkopostny: Milczenie św. Józefa

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Milczenie św. Józefa

90. rocznica pierwszego objawienia się Jezusa...

Kościół

90. rocznica pierwszego objawienia się Jezusa...

#NiezbędnikWielkopostny: Koronka do Miłosierdzia Bożego

Modlitwa

#NiezbędnikWielkopostny: Koronka do Miłosierdzia Bożego