Reklama

Niedziela w Warszawie

Takiej kolędy nie było

W parafii Niepokalanego Poczęcia NMP na Wrzecionie podczas Mszy św. kolędowej  można było otrzymać indywidualne błogosławieństwo

Magdalena Wojtak

W parafii Niepokalanego Poczęcia NMP na Wrzecionie podczas Mszy św. kolędowej można było otrzymać indywidualne błogosławieństwo

Pandemia koronawirusa spowodowała, że na wizyty duszpasterskie, do jakich przywykliśmy, możemy liczyć w przyszłym roku.

Tradycyjna kolęda w domach wiernych odbywa się na ogół po świętach Bożego Narodzenia. Podczas wizyty duszpasterskiej kapłan powinien starać się poznać parafian powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku.

W tym roku to nawiedzenie będzie wyraźnie ograniczone. Biskupi ogłosili w swoich diecezjach różne formy kolędy w czasie pandemii – począwszy od tradycyjnej, poprzez spotkania na Mszach św. w kościele. Tradycyjne wizyty duszpasterskie odbywają się jednak inaczej: na ogół na zaproszenie wiernych.

Najlepsza okazja

Reklama

W archidiecezji o formie kolędy decydują proboszczowie, kierując się sytuacją w ich parafii, opiniami wiernych, możliwościami i obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi. Dopuszczalne są wizyty duszpasterskie, lecz na zaproszenie i przebiegające ze szczególną ostrożnością.

W archidiecezji warszawskiej o formie wizyty duszpasterskiej decydują sami proboszczowie, kierując się sytuacją w ich parafii, opiniami wiernych, możliwościami i obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi.

Ks. Zygmunt Berdychowski CM, proboszcz parafii Świętego Krzyża na Trakcie Królewskim, nie ma wątpliwości, że w tym roku trzeba zmienić przyzwyczajenia.

– Przyzwyczailiśmy się do takiej, a nie innej formy kolędy. I nic dziwnego, bo jeśli jest możliwość spotkania w domach rodzinnych, w Kościele domowym, to jest to najlepsza okazja porozmawiania z rodzinami – mówi ks. Berdychowski. – Natomiast w sytuacji, gdzie wiele osób choruje, jest w kwarantannie czy obawia się o swoje zdrowie, musimy to uwzględnić. Dlatego to my tym razem zapraszamy wiernych do naszej bazyliki.

Reklama

W parafii Świętego Krzyża kolęda w nowej formie rozpoczęła się w połowie stycznia i potrwa co najmniej do końca miesiąca. Mieszkańcy poszczególnych ulic zapraszani są na Mszę św. o godz. 18.00, która jest sprawowana w ich intencji.

Wizyty odwołane

W diecezji warszawsko-praskiej dotychczasowa forma wizyty duszpasterskiej została w tym roku odwołana. Podstawową formą kolędy są specjalne Msze św. W parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu nazywają je kolędowymi.

– Zapraszamy do siebie, do kościoła, mieszkańców poszczególnych ulic czy części miasta – mówi proboszcz ks. Dariusz Skwarski. Przewiduje kilkanaście takich Eucharystii.

Msza św. (o godz. 18.00) będzie kończyła się wystawieniem Najświętszego Sakramentu i modlitwą w intencji mieszkańców. – Przygotowaliśmy obrazki z modlitwą do św. Józefa, bo mamy Rok św. Józefa. Będę zachęcał, żeby modlitwę do św. Józefa odmawiano w rodzinach przez cały rok – mówi ks. Skwarski.

W praskiej parafii katedralnej przewidziano taką dodatkową Mszę św. o godz. 19.00. Zapraszani na nią są mieszkańcy kolejnych ulic. Dostępna jest woda święcona, tekst modlitwy do odmówienia w domu, a także kreda i kadzidło.

Biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński wskazał też, że kapłani mogą pomodlić się za parafian (np. przy kapliczce lub krzyżu), a następnie, przechodząc obok ich domów, pobłogosławić rodziny tam mieszkające.

Wokół Eucharystii

Podstawową formą tegorocznej kolędy w parafii Matki Bożej Królowej Pokoju na Młocinach też jest Msza św. dla mieszkańców poszczególnych ulic. Będzie ich najpewniej 6-7, bo parafia nie jest duża.

– Mówimy dużo o Eucharystii, bo jest rok eucharystyczny, później kolędujemy, potem wręczam modlitewnik, którego jestem współautorem – wylicza proboszcz ks. Jan Ujma. Ale można – raczej w drodze wyjątku – zaprosić proboszcza na spotkanie do domu w takiej formie, jak w poprzednich latach.

Tematami przewijającym się w tym roku przez wizyty – i Msze św. – kolędowe będą wspomniane już: postać św. Józefa, Eucharystia, ale także beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i oczywiście zdrowie…

W parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu na Mszach św. kolędowych wierni otrzymują obrazki z modlitwą do św. Józefa. – Będę zachęcał, żeby modlitwę do św. Józefa odmawiano w rodzinach przez cały rok – mówi proboszcz ks. Dariusz Skwarski.

– To będzie dobra okazja do powiedzenia o temacie roku duszpasterskiego, jakim jest Eucharystia, wokół której toczy się życie chrześcijan – mówi ks. Zygmunt Berdychowski. – Nie zapomnimy też o postaci kard. Wyszyńskiego, którego beatyfikację trzeba było przełożyć z ubiegłego roku.

Największy skarb

Po Eucharystii prowadzący parafię Świętego Krzyża Księża Misjonarze przekażą wiernym przygotowane pamiątki wraz z wodą święconą. Po powrocie parafianie będą mogli pokropić swoje domy, odmawiając przekazaną na pamiątce modlitwę. Podobny scenariusz będzie obowiązywał w wielu warszawskich parafiach.

W czasie kolędowych Mszy św. będzie okazja do nawiązania w homilii do tego, o czym mówi się w rodzinach, co dzieje się w parafii, jakie są wyzwania, przedsięwzięcia, plany itp. I przypomnienie, jakim skarbem jest dobre zdrowie.

Dotychczasowe doświadczenia o. Gerarda Kołatka OFM, proboszcza parafii Matki Bożej Anielskiej na Mokotowie, z kolędą w tegorocznej formie nie są budujące. Prowadzący parafię franciszkanie zaprosili mieszkańców z poszczególnych ulic czy ich fragmentów na Msze św. kolędowe. Jak się okazało – Eucharystie te nie cieszą się jednak dużą frekwencją. Pojawia się niewiele osób.

Po Mszy św. – dodatkowej – o godz. 18.30 – przewidziana jest modlitwa kolędowa w intencji wiernych – tak jak w czasie zwykłych kolęd. – Modlimy się wspólnie, śpiewamy kolędy, jest poświęcenie wody, która potem wierni zabierają do domu, by pobłogosławić swoje mieszkania – mówi o. Kołatka.

Po Wielkanocy

– Przychodzi niewielu wiernych, po kilkanaście osób. Zwykle ci, którzy czują się mocno związani z parafią. I którym na podtrzymaniu tej łączności z parafią szczególnie zależy – mówi o. Gerard.

W parafii tradycyjną kolędę przyjmowało niecałe 25 proc. – To bardzo mało – ocenia o. Kołatka. – Teraz dodatkowo ludzie boją się wirusa.

Wizyty duszpasterskie w parafii św. Jana Pawła II na Jelonkach trafiają i trafią w tym roku przede wszystkim do osób, które już przechorowały, ozdrowieńców, i przez to nabyły odporności.

– Regularną kolędę, czy już raczej wizyty duszpasterskie, przenieśliśmy na czas po Wielkanocy – mówi ks. Sławomir Abramowski, proboszcz parafii. To jednak tylko reguły ogólne. – Jeśli ktoś jednak bardzo chce, to idziemy – dodaje proboszcz.

Na zaproszenia

W parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela zachowano dotychczasowa formę kolędy – wizyty duszpasterzy w domach wiernych, ale na zaproszenia.

– Odwiedzamy co prawda tylko chętnych, a za wszystkich się modlimy – mówi proboszcz ks. Bogdan Bartołd. – Pod koniec cyklu wizyt odbędzie się Msza św. w intencji wszystkich parafian. Za nich też modlimy się co niedziela w naszej bazylice o godz. 11.00.

Wizyty zaczęły się w połowie stycznia, ale jak przewiduje ks. Bartołd będzie ich w tym roku dużo mniej, bo w parafii mieszka wiele starszych osób, które ze względów epidemiologicznych obawiają się odwiedzin, lękają się przyjmować osób z zewnątrz. – Doskonale to rozumiemy. Ja też nie chciałbym, żeby np. z mojej przyczyny ktoś zachorował – podkreśla ks. Bartołd.

2021-01-27 09:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kto tam? – kolęda…

Niedziela sosnowiecka 2/2015, str. 4

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Nie szczepię się – grzeszę?

2021-05-11 13:39

Niedziela Ogólnopolska 20/2021, str. 66

Red.

Wolność polega nie tylko na podejmowaniu ważnych decyzji, ale także na poszukiwaniu informacji i potwierdzaniu ich przez niezależne autorytety z dziedziny nauki.

Więcej ...

Papież do francuskich skautów: dzielcie się radością Ewangelii

2021-05-14 19:50

Vatican News

Bądźcie chrześcijanami pełnymi dynamizmu, a zarazem wiernym skautami! Wymaga to od was życia zgodnego z wyznawanymi wartościami oraz silnych przekonań opartych na Ewangelii w duchu otwarcia na innych – mówił Papież do przedstawicieli jednej z organizacji skautingu katolickiego we Francji. Scouts Unitaires de France powstała przed 50 laty i jest trzecim co do wielkości ruchem skatowym we Francji. Liczy 30 tys. członków.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

#NiezbędnikMaryjny: Królowa Tatr z Wiktorówek

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Królowa Tatr z Wiktorówek

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Kard. Dziwisz wrócił na miejsce zamachu

Jan Paweł II

Kard. Dziwisz wrócił na miejsce zamachu

Dni Krzyżowe 2021

Kościół

Dni Krzyżowe 2021

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej...

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej...

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce: Ojciec Święty...

Kościół

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce: Ojciec Święty...

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Miał 70 lat

Wiadomości

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Miał 70 lat