Reklama

Niedziela Świdnicka

„Boży szaleńcy” na rekolekcjach

Rekolekcje opierają się na materiałach Crosspost

Hubert Gościmski

Rekolekcje opierają się na materiałach Crosspost

Pomimo pandemii nie zapominają, że Wielki Post to szczególny czas. Podczas codziennych spotkań motywują się wzajemnie w walce ze swoimi słabościami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ile razy słyszałeś, że Wielki Post to szczególnie ważny czas? Ile razy podejmowałeś postanowienia, których nie dotrzymywałeś? Ile razy powtarzałeś sobie, że możesz odpuścić, bo kolejny post już za rok? Takie pytania postawił młodzieży ks. Paweł Traczykowski, a następnie zachęcił ich do udziału w internetowych rekolekcjach. Pierwsze spotkanie odbyło się 20 lutego i od tego dnia uczestnicy gromadzą się codziennie na wieczornych transmisjach na facebookowej grupie „Crosspost 2021. X Paweł i Boży szaleńcy”. Ks. Paweł wyjaśnia, że podjęcie drogi wielkopostnej łączy się z odwagą i dobrym szaleństwem, stąd pomysł na taką nazwę grupy.

Czas duchowego wzrostu

Rekolekcje opierają się na materiałach Crosspost przygotowanych przez Wydawnictwo św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej. Głównym założeniem jest praca nad sobą poprzez dobre zaplanowanie dnia. Podstawą jest tygodniowy plan treningowy, do którego wpisuje się zadania do wykonania podczas konkretnego dnia. Ma to pomóc młodym ludziom w owocnym przeżyciu Wielkiego Postu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Pamiętajcie, że bez elementu wysiłku i walki z sobą, ani nie poznamy siebie, ani też nie będziemy w stanie pójść dalej we własnym rozwoju. Czas Wielkiego Postu jest okazją do duchowego wzrostu. Jezus wychodzi na pustynię razem z nami i pokazuje cel naszej drogi – Królestwo Boże. Dlatego chcę was zaprosić do włączenia się w wielkopostne wyzwanie. Zaufajcie, że pustynia jest miejscem, w którym Pan Bóg działa – zachęcał ks. Traczykowski podczas pierwszej transmisji.

Wspólnota

Każde spotkanie rozpoczyna się od symbolicznego zapalenia świecy. Jak wyjaśnia ks. Paweł, w ten sposób chce pokazać swoją łączność z wszystkimi, którzy uczestniczą w transmisji na żywo lub później wrócą do tego spotkania. Jest to także znak obecności Chrystusa. Kolejnym stałym punktem jest modlitwa dziesiątką różańca, po której następuje odczytanie tekstu Ewangelii na następny dzień i refleksja na temat jej przesłania. Czasami pojawiają się także krótkie konferencje poruszające ważne i ciekawe zagadnienia. W piątki natomiast odbywa się wirtualna Droga Krzyżowa.

Bez wysiłku i walki z sobą, ani nie poznamy siebie, ani też nie będziemy w stanie pójść dalej we własnym rozwoju.

Podziel się cytatem

Forma spotkań przypadła do gustu młodym ludziom, którzy bardzo chętnie wyrażają swoją aprobatę dla rekolekcji: – Podczas oglądania codziennych live’ów na Facebooku, prowadzonych przez księdza Pawła, można odkryć wiele rzeczy, na które może bardzo często nie zwracaliśmy uwagi. W ramach postanowienia wielkopostnego można spróbować zastosować to w swoim życiu, pogłębić swoją relację z Bogiem, a może nawet poznać Go jeszcze lepiej – opisuje Adam Cisek, jeden z uczestników.

Owoce spotkań

Grupa liczy ponad 60 osób i ks. Paweł przyznaje, że jest pozytywnie zaskoczony odzewem młodzieży: – Ufam, że będzie to dla nich okazja do przeżycia Wielkiego Postu w innej formie i ukazania, że praca nad sobą przynosi efekty. Mam też nadzieję, że nasze spotkania wydadzą dobre owoce w życiu tych osób. Jeśli te rekolekcje sprawią, że komuś uda się przezwyciężyć swoje słabości, to będzie to przede wszystkim wielka radość Pana Boga. Ja za to będę wdzięczny, że mogłem być narzędziem w Jego rękach – podsumowuje ks. Traczykowski.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-03-16 11:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Marek Mendyk. Cmentarz jest szkołą życia

ks. Mirosław Benedyk

- Uroczystość Wszystkich Świętych to stosowna okazja, aby unieść spojrzenie znad rzeczywistości ziemskich, naznaczonych czasem, ku wymiarowi Bożemu, ku wieczności i świętości – mówił 1 listopada biskup świdnicki.

Więcej ...

Kamilianie z Tajlandii niosą pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Mjanmie

2025-04-03 16:56
Trzęsienie ziemi w Tajlandii

PAP/NARONG SANGNAK

Trzęsienie ziemi w Tajlandii

„W tej chwili największą przeszkodą jest dotarcie do ludności na dotkniętych obszarach. Zgodnie z protokołami rządowymi wolontariusze i organizacje zagraniczne nie otrzymały jeszcze zgody na wjazd do kraju. Kościół katolicki stara się pomóc w tej kwestii” - mówi o. Rocco Sriprasert, kamilianin, dyrektor Camillian Disaster Service International (CADIS) w Tajlandii oraz Caritas Tajlandii.

Więcej ...

Prezydium Sejmu pod wodzą Zgorzelskiego ukarze posłów PiS, w tym J. Kaczyńskiego

2025-04-04 13:43
Konfrontacja Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha w Sejmie

PAP

Konfrontacja Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha w Sejmie

Absolutnie nie przeproszę za słowa skierowane do Romana Giertycha - powiedział w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Giertych zaapelował, by posłowie, którzy wykrzykiwali w Sejmie w jego stronę "morderca", zreflektowali się i przeprosili, a w zamian on nie podejmie wobec nich "żadnych kroków prawnych".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Kościół

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Patron internetu

Święci i błogosławieni

Patron internetu

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Ten, który umrze i zmartwychwstanie, rzeczywiście jest...

Wiara

Ten, który umrze i zmartwychwstanie, rzeczywiście jest...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?