Reklama

Wiadomości

Obajtka portret zwyczajny

Archiwum PKN Orlen

W Pcimiu mówią, że media mogą człowieka wynieść na piedestał albo go zniszczyć. Tak się dzieje teraz z Danielem Obajtkiem. Zapytaliśmy kilka osób, które go poznały, gdy był jeszcze wójtem małej gminy na południu Polski – jakim człowiekiem jest obecny szef Orlenu?

Janusz Szlachetka, dziś burmistrz Myślenic, poznał Daniela Obajtka, gdy pełnił funkcję radnego Rady Miejskiej w Myślenicach, a Obajtek był wójtem gminy Pcim. – Już wtedy imponowały mi jego determinacja i „zacięcie” samorządowe, z którego chętnie czerpałem, ale przede wszystkim szacunek i wsparcie okazywane wszystkim mieszkańcom. Z czasem Daniel zaproponował mi stanowisko swojego zastępcy, a później pełnomocnika. Nasza współpraca w Urzędzie Gminy w Pcimiu trwała 5 lat. To była dla mnie, jako młodego samorządowca, bezcenna lekcja zarządzania gminą.

Magdalena Parszywka, szefowa Ośrodka Pomocy Społecznej w Pcimiu, wspomina, że jej uwagę zwróciło poświęcenie, z jakim wójt pracował, nawet kosztem swojego życia prywatnego. – Jakim człowiekiem jest Daniel Obajtek? Zaangażowanym, tak bym go określiła najkrócej. Przy tym bardzo serdecznym, potrafi rozmawiać z ludźmi, skracać dystans. Żył problemami innych. Widziałam to wiele razy. Pamiętam, jak powtarzał: „To są moi mieszkańcy i ich problemy są moimi problemami!”. W moim przekonaniu zarządzał gminą tak, że zaczynał od najsłabszego ogniwa. Uważał, że jeśli najsłabsi mają się dobrze, to cała gmina ma się dobrze.

Reklama

Jacek Mirochna, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Stróży, mówi: – Zrobił naprawdę wiele dobrego dla tutejszych ludzi. Inwestował zwłaszcza w infrastrukturę, w drogi dojazdowe, mostki, oświetlenie, ale też np. załatwił wszystkim dzieciom dostęp do dentysty, dofinansował klub sportowy, przedszkola. Czy straż pożarna była jego oczkiem w głowie? Oczywiście! Nie miałaby ona prawa bytu, gdyby jej nie pomagał. W gminie mamy trzy jednostki, a on dzielił zainteresowanie po równo. Odwiedzał nas regularnie. Co ciekawe, nawet jak został prezesem zarządu grupy energetycznej Energa. To sporo mówi o człowieku, prawda? Że znalazł czas, że pamiętał...

Wójt „wszystko mogę”

W przekonaniu Małgorzaty Parszywki wyczulenie na ludzi w potrzebie to dominujący rys osobowości prezesa Obajtka: – Gdy zostałam szefową pomocy społecznej w gminie Pcim, najczęściej z kierowników lądowałam u wójta na dywaniku. W pozytywnym znaczeniu, bo chciał wiedzieć, jak się mają nasi podopieczni. U nas wszyscy wiedzą, że wójt Obajtek odwiedzał starszych, chorych, niepełnosprawnych i samotnych. W każdy piątek jeździliśmy. Przez okrągły rok. Przypomina mi się pewna zimowa historia, gdy śnieg zasypał drogi. Nie mieliśmy wymienionych opon, a proszę pamiętać, że Pcim to górzysta gmina. Przekonywałam więc wójta, żeby odpuścić, bo nie damy rady dojechać do tych ludzi. On na to: „A piechotą?”. W pierwszej chwili myślałam, że żartuje, bo śnieg był do kolan, ale nie... „Skoro obiecałem, to pójdę”– powiedział. To uparty człowiek. Do dziś pamiętam, jak brnął przez te zaspy w eleganckich półbutach, a także miny podopiecznych, którzy na nasz widok ze zdumienia przecierali oczy.

Janusz Szlachetka nazywa Obajtka „człowiekiem czynu”. – Odważnie planuje i wdraża w życie projekty, równie szybko podejmuje kluczowe, najczęściej trafne decyzje. Z pewnym sentymentem wspominam szczególnie akcje kryzysowe, podczas których braliśmy bezpośredni udział w działaniach przeciwpowodziowych, koordynując podległe wójtowi służby ratownicze.

Reklama

Marian nie chce podać nazwiska, bo musiałby powiadomić o naszej rozmowie przełożonego, a obawia się, że ten nie byłby zadowolony z jego wypowiedzi do mediów. – Takie mamy smutne czasy – usprawiedliwia się. Nieoficjalnie jednak mówi dużo i chętnie: – Zarzucają mu, że za szybko zrobił karierę, że w ciągu paru lat z wójta Pcimia trafił na wysokie menadżerskie stanowisko. A ja powiem tak – jak ktoś ma smykałkę, a Obajtek ma talent do zarządzania jak mało kto, powinien robić to, co wychodzi mu najlepiej. On jest organizatorem, managerem, typem przywódcy. Gdy był wójtem Pcimia, nieustająco krążył wokół spraw gminy, widać było, że mu na niej zależy. Myślę, że podobnie dzieje się teraz – zależy mu...

Do Daniela Obajtka przykleiła się ksywka: wójt „wszystko mogę”. – Wzięło się to stąd, że gdy rolnikowi uprawiającemu paprykę wichura w 2011 r. zerwała dach szklarni, a straty po żywiole przyjechał oglądać Donald Tusk, to ten rolnik zapytał premiera: „Jak żyć?”. Człowiek był totalnie załamany. Gdzieś obok stał Daniel Obajtek i od ręki załatwił folię, którą załatano szklarnię, co uratowano rolnikowi plony. Wtedy pojawiło się to: wójt „wszystko mogę”. Nazywano go też „wójt czekoladka”, bo gdziekolwiek jechał, miał przy sobie słodycze. To był taki ciepły gest, nie lubił pojawiać się z pustymi rękoma. Ktoś potem zrobił z tego zarzut, że w ten sposób kupował sobie głosy wyborców. Mają nas za debili? Przecież nie dla cukierków wybieraliśmy go aż 3 razy na wójta, tylko dlatego, że lepszego gospodarza ze świecą szukać! – mówi Marian.

Małgorzata Parszywka uważa, że Daniel Obajtek, choć niewątpliwie zrobił błyskotliwą karierę, nie wstydzi się swojego pochodzenia i lubi wracać w rodzinne strony. – Dowiedziałam się o tym przez przypadek. Pewna starsza pani utrzymywała, że przed świętami Bożego Narodzenia odwiedził ją wójt Obajtek. Prezes Orlenu? Jakim cudem, pomyślałam. Nie uwierzyłam babci, byłam pewna, że pamięć ją zawodzi. Opowiedziałam potem tę historię prezesowi Obajtkowi, podczas jakiejś rozmowy telefonicznej. W słuchawce zaległa cisza. – Chyba mi nie zabronisz? – usłyszałam. Okazało się, że przyjeżdża do nas incognito i odwiedza stałych podopiecznych. Przypomniałam sobie, że to właśnie wójt Obajtek zorganizował po raz pierwszy w naszej gminie w 2006 r. wigilię dla samotnych i niepełnosprawnych. Tłumaczył wtedy, że trzeba ich zjednoczyć. Te spotkania trwały do pandemii, przychodziło na nie nawet 300 osób. Wierzę, że gdy sytuacja się poprawi, będziemy tę akcję kontynuować.

Sprawa Obajtka

Co w Pcimiu mówi się o sytuacji, której bohaterem stał się niedawno prezes Obajtek? – U nas mało kto wierzy w te zarzuty. To, że gmina tak wygląda, jak wygląda, z nieba nie spadło. Jak poszedł w górę, to o swoich nie zapomniał. Lubi tu wracać, wspiera lokalne inicjatywy. W Pcimiu Obajtek to bohater, brakuje go nam... – takie głosy było słychać po niedawnej konferencji posłów KO w Pcimiu, dotyczącej ostatnich doniesień ws. Daniela Obajtka.

Janusz Szlachetka też ma wyrobione zdanie o tym, co obecnie dzieje się wokół osoby Obajtka: – Jestem daleki od wysuwania teorii spiskowych, ale wyraźnie dostrzegam, że decyzje, przed którymi dzisiaj stoi PKN Orlen i jego prezes, zdecydowanie naruszają wiele interesów. Co ciekawe, oskarżenia pod adresem prezesa Obajtka wysuwają osoby, które przez lata hamowały rozwój naszego kraju. Te same osoby atakują dziś człowieka stojącego na czele największego polskiego koncernu naftowego, który w imię rozwoju kraju nie boi się powiedzieć „stop” dotychczasowym układom. Rzeczywistość kolejny raz udowadnia, że masowy atak medialny wzbudza pytania i wątpliwości. Najlepszym tego przykładem jest zarzut dotyczący korzystania przez prezesa Obajtka z usług rodzinnych firm. Powinniśmy się cieszyć, że mniejsze polskie firmy mają szansę na rozwój. No, ale wtedy nie byłoby sensacji... Cieszę się też, że Obajtek zdecydował się upublicznić wszystkie swoje oświadczenia majątkowe, przecinając ten spektakl obrzucania go kalumniami. Jestem przekonany, że atak na Daniela wkrótce się skończy, a te przykre doświadczenia tylko go wzmocnią.

2021-03-30 10:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Obajtek: kolejny raz "GW" feruje własne wyroki; podejmuję kroki prawne

Daniel Obajtek

PKN Orlen

Daniel Obajtek

Kolejny raz "Gazeta Wyborcza" feruje własne wyroki. Konfabulacje gangstera mające na celu złagodzenie kary uznaje za bardziej wiarygodne niż ustalenia prokuratury i wyroki niezależnych sądów. Dość pomówień. Podejmuję kroki prawne - zapowiedział w poniedziałek na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Więcej ...

Boży wojownik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 12-13

o. Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

O walce Ojca Pio z szatanem, kierownictwie duchowym oraz o tym, jak stygmatyk może nas inspirować do odkrywania wiary i pokonywania przeciwności losu, opowiada br. Wojciech Czywczyński, kapucyn.

Więcej ...

Prezydent RP spotkał się z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem

2021-09-23 19:09
Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

PAP

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w Nowym Jorku z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem. To jeden z punktów podróży prezydenta związanej z 76. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Polska

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...