Reklama

Wiadomości

Jemen ma twarz kobiety

2021-04-27 12:56

Niedziela Ogólnopolska 18/2021, str. 18

Wizyta w poradni ginekologiczno-położniczej

Caritas Polska

Wizyta w poradni ginekologiczno-położniczej

Iqbal Ali Saif była tuż przed terminem porodu, kiedy poczuła straszny ból i zrozumiała, że musi dotrzeć do lekarza. Na szczęście z tymczasowego obozu, gdzie mieszka, miała blisko do przychodni w Imranie, którą wspiera Caritas Polska. Dzięki temu uratowano ją i dziecko.

W Jemenie tylko 3 porody na 10 odbywają się w placówkach medycznych. W ogarniętym wojną domową kraju od 2013 r. śmiertelność wśród matek wzrosła ponad dwukrotnie – z 5 do 12 zgonów dziennie. Jeden na 37 noworodków umiera podczas pierwszego miesiąca życia. Dwie trzecie Jemeńczyków jest pozbawionych dostępu do opieki zdrowotnej.

– Iqbal mieszka z rodziną w obozie, który powstał przy drodze niedaleko Imranu, kiedy ludzie uciekali przed wojną z Ta’izzu, trzeciego co do wielkości miasta w Jemenie. Przyszła do poradni w momencie, gdy zaczęła rodzić. Zdiagnozowano u niej niewspółmierność matczyno-płodową i skierowano do szpitala w Adenie. Dzięki temu udało się uratować i ją, i dziecko – opowiada Rasha Al Qadi, koordynatorka projektów Caritas Polska w Jemenie.

Jedyna nadzieja dla kobiet

Reklama

Iqbal jest jedną z pacjentek poradni ginekologiczno-położniczej działającej w przychodni w Imranie. Dzięki wsparciu Caritas Polska, która wraz z Polską Akcją Humanitarną wyremontowała i wyposażyła całą przychodnię, utworzono tu dwa gabinety przyjęć i salę do porodów. W poradni przyjmują dwie położne, a w nagłych i skomplikowanych przypadkach pomaga lekarka. W ubiegłym roku w poradni udzielono 800 konsultacji i przyjęto 75 porodów. Dla mieszkanek Imranu, pobliskiego obozu dla uchodźców wewnętrznych (od początku wojny w obrębie kraju zostały przesiedlone 4 mln osób, które musiały opuścić swe domy z powodu wojny) i okolicznych miejscowości – to jedyna szansa na uzyskanie pomocy medycznej.

Nie przestawajcie nas wspierać

Saida Numan Hadi z Imranu urodziła w poradni dziecko i choć z braku prądu poród przebiegał przy świetle latarki, jest szczęśliwa, że otrzymała fachową pomoc.

– Mam nadzieję, że nadal będziecie wspierać poradnię i uda się kupić aparat USG. Takie badania można zrobić tylko w Adenie, odpłatnie, a nasze zarobki pozwalają nam na zaspokojenie jedynie podstawowych potrzeb – wyjaśnia kobieta.

Reklama

Ośrodek zdrowia w Imranie zapewnia nie tylko opiekę ginekologiczno-położniczą. Bezpłatne porady, podstawowa diagnostyka, zabiegi i szczepienia są dostępne dla 6 tys. mieszkańców Imranu i okolic. Zakup sprzętu, środków opatrunkowych i lekarstw, szkolenie i opłacenie personelu – wszystko to jest możliwe dzięki darczyńcom, którzy wspomagają działania Caritas Polska. W tym roku organizacja planuje objąć opieką medyczną 34 tys. osób, wspierając poza przychodnią w Imranie podobne placówki w trzech innych miejscowościach w gubernatorstwie Aden.

– W nowych lokalizacjach niezbędne będą remonty i doprowadzenie wody, potrzeba też funduszy na wyposażenie przychodni i wynagrodzenia dla medyków – wylicza Tomasz Kania, szef misji Caritas Polska w Jemenie.

– Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomagają nam rozwijać to wspólne dzieło, i zachęcam do budowania go dalej z nami. Mimo wszystkich naszych problemów żyjemy w warunkach pokoju, chorzy mogą liczyć na pomoc medyczną, a nie wszędzie jest to oczywiste – przypomina ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Jak pomóc?

• Dokonując wpłaty na stronie

caritas.pl/Jemen

• Wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem JEMEN

• Wysyłając SMS pod numer 72052 o treści JEMEN

(koszt 2,46 zł z VAT).

Za treść artykułu odpowiada wyłącznie Caritas Polska.

Wybrane dla Ciebie

MSZ: Polska wzywa wszystkie strony w Izraelu i Palestynie do powstrzymania przemocy

2021-05-11 19:54

archiwum prywatne

Polska wzywa wszystkie strony w Izraelu i Palestynie do powstrzymania przemocy i zapobieżenia kolejnym ofiarom śmiertelnym; potępiamy wszystkie działania, które doprowadziły do śmierci wielu cywilów - oświadczyło we wtorek na Twitterze MSZ. Podkreśliło, że kryzys powinien zostać rozwiązany przez dialog.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Abp Polak spotkał się z Państwową Komisją ds. Pedofilii

2021-05-11 17:10
Abp Wojciech Polak

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wojciech Polak

- Kwestia udostępnienia Państwowej Komisji kopii całości akt kanonicznych procesów karnych budzi poważne wątpliwości zarówno na gruncie prawa państwowego, jak i kościelnego – czytamy w komunikacie z wczorajszego spotkania Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży z Państwową Komisją ds. Pedofilii. W lutym Państwowa Komisja ds. Pedofilii wystąpiła do sądów biskupich o udostępnienie akt postępowań kanonicznych dotyczących wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez duchownych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

#NiezbędnikMaryjny: objawienia Matki Bożej z Guadalupe

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: objawienia Matki Bożej z Guadalupe

Dni Krzyżowe 2021

Kościół

Dni Krzyżowe 2021

Włochy: diecezja czasowo rezygnuje z rodziców chrzestnych

Włochy

Włochy: diecezja czasowo rezygnuje z rodziców chrzestnych

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Miał 70 lat

Wiadomości

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Miał 70 lat

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej...

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej...

Trzeba być znakiem sprzeciwu

Wiara

Trzeba być znakiem sprzeciwu

Gdy buciory zadudnią na twoim korytarzu…

Gdy buciory zadudnią na twoim korytarzu…