Reklama

Legionowo w witrażu

Niedziela warszawska 8/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowy herb Legionowa podziwiać można w kościele św. Jana Kantego. Ufundowany przez władze miasta wraz z całą społecznością Legionowa witraż zachwyca nie tylko kolorystyką i wykonaniem. Jest także legendą miasta.

W centrum witraża widnieje logo Roku Jubileuszowego - pamiątka przeżytego świętego czasu. Na jego tle unosi się gołębica - symbol Ducha Świętego. Z prawej strony witraża herb biskupa ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej, z lewej zaś herb miasta, mówią o przywiązaniu do wiary i o dobrych relacjach miasta z Kościołem. Nowy herb Legionowa przedstawia orła białego w koronie trzymającego w szponach tarczę z krzyżem półtrzecia - symbolizować ma on parcelację dóbr Potockiego, właściciela Legionowa. Barwy narodowe zawarte są w czerwonym kolorze tła herbu oraz białym kolorze upierzenia orła. Umiejscowiony nad drzwiami wejściowymi do kościoła witraż przypominać ma o obowiązku jednoczenia się w modlitwie na rzecz dobra miasta.

Nowy herb Legionowa obowiązuje od 1 stycznia br. Poprzedni przedstawiał literę L z zawiniętym końcem w kształcie stożka imitującego namiot. Ta symbolika wiązała się ze znajdującą się na terenie miasta fabryką "Awiotexu" słynącą w Polsce z produkcji namiotów. Poniżej znajdował się nie dokończony mur, symbolizujący budujące się miasto. - Poprzedni herb nie nawiązywał do tradycji czy historii miasta - mówi wiceprezydent Przemysław Kiełczewski.

- Prace nad nowym herbem rozpoczęły się jeszcze podczas I kadencji samorządu. Organizowane były liczne konkursy. Dopiero w końcu ubiegłego roku pojawił się satysfakcjonujący projekt. Rada Miasta z początkiem nowego 2001 r. uchwaliła ustawę o wprowadzeniu nowej flagi oraz nowego hejnału miasta. W ten sposób weszliśmy w Nowe Tysiąclecie z trzema elementami symbolizującymi nasze miasto - podsumowuje wiceprezydent Kiełczewski. Podkreśla przy tym, że witraż jest darem miasta, ponieważ finansowany jest z budżetu gminy zaś przedstawiciele gminy reprezentują interesy mieszkańców.

Kościół św. Jana Kantego zyskał również drugi witraż umiejscowiony w ołtarzu głównym. - Jest on darem parafian, ufundowanym przez indywidualne rodziny i osoby - mówi proboszcz parafii ks. prałat Lucjan Szcześniak, dziekan dekanatu legionowskiego. Swój wkład miały również dzieci przystępujące do I Komunii św. w roku 1999. Witraż wyrasta ponad umiejscowiony w ołtarzu głównym krzyż. Składa się z kilkudziesięciu małych mozaikowych witraży.

Poświęcenia witraży dokonał 4 lutego ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Kazimierz Romaniuk. Biskup przewodniczył Mszy św. w koncelebrze z ks. Jerzym Dębowskim pracującym na Ukrainie oraz ks. Janem Wnorowskim z Grodna. W homilii Biskup zwrócił uwagę na rolę witraży w kościele. - Umiejscawiamy je w świątyni, aby były ozdobą Domu Bożego. Czym bez witraża byłaby katedra w Chartres? - mówił kaznodzieja. - Witraże są w kościele po to, abyśmy przez ich pogodne barwy przyjaźniej patrzyli na świat. Mają nas nastrajać optymistycznie do życia - przypominał Biskup. Kaznodzieja wskazał również, że witraże przedstawiające świętych mają nas skłaniać do modlitwy o łaskę naśladowania ich. Biskup chwalił fundatorów witraży, którzy wzięli sobie do serca słowa Jezusa i zatroszczyli się o piękno Domu Bożego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jakże bardzo potrzebujemy momentów zatrzymania się na modlitwie

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 1, 29-39.

Więcej ...

Autor podręcznika do HIT-u przedstawia 81 historii nawróceń z całego świata

2025-01-17 20:46
Prof. Wojciech Roszkowski

Karol Porwich/Niedziela

Prof. Wojciech Roszkowski

Wybitny pisarz i naukowiec prof. Wojciech Roszkowski przedstawia w swej kolejnej książce 81 niewiarygodnych historii życiowych ludzi, którzy będąc bardzo daleko od Boga, w ten czy inny sposób znaleźli jednak drogę do Niego.

Więcej ...

"Tyś Mój" to najnowszy utwór zespołu Pokój i Dobro

2025-01-17 16:58

Materiał prasowy

To piosenka, która powstała w wyniku osobistych przeżyć. Opowiada ona o trudnym doświadczeniu ucieczki w samotność i smutek, które ostatecznie prowadzi donikąd i nie przynosi ukojenia. Najważniejszym przesłaniem tego utworu są słowa, jakie Bóg kieruje do każdego z nas osobiście – Nie lękaj się, bo Cię wykupiłem, wezwałem Cię po imieniu; tyś mój (Iz 43,1).

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Funkcjonariusze ABW ponownie przeszukali mieszkanie...

Wiadomości

Funkcjonariusze ABW ponownie przeszukali mieszkanie...

Czy pamiętam, że grzech niesie paraliż?

Wiara

Czy pamiętam, że grzech niesie paraliż?

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...

Kościół

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...

Ojciec pustyni

Wiara

Ojciec pustyni

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wiadomości

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Wiadomości

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Wiara

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Zmarła aktorka Barbara Rylska

Wiadomości

Zmarła aktorka Barbara Rylska

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!