Reklama

Niedziela Łódzka

Wspomnienie proboszcza z pasją

Niedziela łódzka 32/2021, str. VI

Ks. kan. Józef Komperda

Archiwum Archidiecezji Łódzkiej

Ks. kan. Józef Komperda

On zawsze miał parafian w swoim sercu. Tak o śp. ks. kan. Józefie Komperdzie mówią ludzie, którzy go znali.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Komperda urodził się 9 sierpnia 1934 r. w miejscowości Rogoźnik k. Nowego Targu. Jego rodzice, Jan i Wiktoria z domu Gacek, byli rolnikami. Został ochrzczony 10 dni po urodzeniu w kościele parafialnym Wniebowzięcia NMP w Ludźmierzu. Mając 7 lat rozpoczął naukę w Szkole Powszechnej w Rogoźniku a następnie w gimnazjum w Nowym Targu, gdzie w 1952 r. zdał egzamin dojrzałości. Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej, pobożność rodziców i atmosfera góralskiego środowiska sprawiły, że odkrył on w sobie powołanie do kapłaństwa.

Idąc w ślady swoich rodaków – Józefa Nikiela i Kazimierza Kowalskiego – zdecydował się do wstąpienia do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 września 1957 r. z rąk bp. Kazimierza Tomczaka i został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii w Głownie. W latach 1961-66 ks. Józef pełnił posługę wikariusza w parafii farnej w Brzezinach, na terenie której czynnie funkcjonowały 4 kościoły oraz działały ośrodki mariawitów, co wymagało od pracujących tam księży dużego zaangażowania w dzieła duszpasterskie i ekumeniczne. Po latach pracy w Brzezinach, ks. Józef podjął pracę wikariuszowską kolejno w parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu i w parafii św. Andrzeja w Łęczycy. W 1975 r. bp Józef Rozwadowski skierował ks. Józefa do pracy w parafii Narodzenia NMP w Szczercowie; najpierw jako wikariusza ekonoma, a nastąpienie jako jej proboszcza. Funkcję tę sprawował przez 36 lat. W latach 1985-2011 pełnił również funkcję dziekana dekanatu szczercowskiego oraz posługę dekanalnego duszpasterza młodzieży żeńskiej pracującej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biorąc sobie do serca sugestie biskupa łódzkiego, podjął się rozbudowy domu katechetycznego, który do czasów obecnych służy różnym grupom parafialnym. Jego umiejętności duszpasterskie i organizacyjne zauważyć można czytając księgę Dzieł Kongresowych, która związana jest z Kongresem Eucharystycznym w Polsce i III pielgrzymką papieża Jana Pawła II do Ojczyzny. Czytamy w niej o zaangażowaniu proboszcza w przygotowaniu parafian i parafii do udziału w pielgrzymce papieża do Łodzi. Wśród wymienianych dzieł na uwagę zasługują postanowienia o charakterze materialnym i duchowym, które wraz z parafianami podjął ks. Komperda. Oprócz odnowienia świątyni i przydrożnych kapliczek, czytamy o zobowiązaniach do walki z wadami moralnymi, o podjęciu wysiłku opieki nad chorymi i niepełnosprawnymi oraz o poszanowanie życia dzieci nienarodzonych, wśród parafian.

Reklama

Gorliwość kapłańska ks. Komperdy i umiejętność pracy z młodymi ludźmi przyczyniła się do zrodzenia licznych powołań kapłańskich. Do dziś chlubą szczercowskiej parafii jest 11 kapłanów z niej pochodzących: ks. Grzegorz Jędraszak, ks. Tadeusz Kosiorowski, ks. Antoni Pietras, ks. Janusz Banachowski, ks. Jerzy Rzepkowski, ks. Wojciech Anglart, ks. Sławomir Grabiszewski, ks. Krzysztof Helik, ks. Grzegorz Boras, ks. Janusz Brzozowski – werbista, ks. Łukasz Adamusiak – pijar. Doceniając duszpasterskie zaangażowanie ks. Komperdy, w 2008 r. arcybiskup łódzki mianował go kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej Łaskiej. W 2010 r. ks. Józef przeszedł na zasłużoną emeryturę i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Łodzi.

W uroczystość św. Szczepana 2020 r., w wieku 87 lat i 64 lat kapłaństwa ks. Józef odszedł do wieczności. W homilii, podczas Mszy św. pogrzebowej ks. Wojciech Anglart powiedział, że zmarły kapłan zawsze „miał parafię w swoim umyśle i w swoim sercu”. Ksiądz kan. Józef Komperda został pochowany na cmentarzu w Rogoźniku, w archidiecezji krakowskiej.

Podziel się:

Oceń:

2021-08-03 11:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Bolesna

Jarosław Tarnowski

Wielkie współczucie dla cierpień Maryi zaowocowało w przeszłości dwukrotnym wspominaniem Jej boleści. W starej diecezji kolońskiej już w 1423 r. obchodzono „Współcierpienie Maryi dla zadośćuczynienia za gwałty, jakich dokonywali na kościołach katolickich huszyci”. To lokalne święto zwane później świętem Siedmiu Boleści Matki Bożej, obchodzono początkowo w piątek po trzeciej Niedzieli Wielkanocnej. W roku 1727 papież Benedykt XIII rozszerzył je na cały Kościół i przeniósł na piątek przed Niedzielą Palmową. Natomiast wrześniowe święto wywodzące się od zakonu serwitów (o którym za chwilę) zostało na początku XIX stulecia rozszerzone na cały Kościół przez papieża Piusa VII, a w sto lat później oficjalnie wprowadzono święto Matki Bożej Bolesnej na 15 września w całym Kościele powszechnym.

Więcej ...

Prymas Czech: płeć jest człowiekowi dana i nie zależy od jego wyboru. Nie można zmienić swojej płci!

2024-06-24 11:58

Adobe Stock

Kościół chce pomóc osobom, które cierpią na dysforię płciową. Identyfikacja z odmienną płcią często jest krzykiem młodej osoby, która woła o pomoc. Nie można jednak dawać fałszywej nadziei, że zmiana płci jest możliwa i że rozwiąże jej problemy - pisze przewodniczący Episkopatu Czech w reakcji na decyzję Trybunału Konstytucyjnego, która zobowiązuje parlament do nowego zdefiniowania warunków zmiany płci. Uchylił on dotychczasowe rozporządzenia, które jako warunek stawiały chirurgiczną operację.

Więcej ...

Bp Marek Marczak przejął urząd Sekretarza Generalnego KEP

2024-06-24 20:01

BP KEP

Bp Marek Marczak przejął 24 czerwca br. urząd Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski z rąk bp. Artura G. Mizińskiego, który pełnił tę funkcję w latach 2014-2024. Podpisanie stosownych dokumentów odbyło się w Sekretariacie KEP, którym od tej pory będzie kierował bp Marczak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana:

Wiara

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do...

Archidiecezja warszawska: reklama z udziałem kard. Nycza...

Kościół

Archidiecezja warszawska: reklama z udziałem kard. Nycza...

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wiara

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?