Reklama

Kościół

Na ostatniej prostej

W siedzibie Katolickiej Agencji Informacyjnej w Warszawie miała miejsce 30 sierpnia konferencja prasowa dotycząca ostatnich przygotowań do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbiety Róży Czackiej.

Uczestniczyli w niej kard. Kazimierz Nycz, bp Rafał Markowski, s. Radosława Podgórska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz Jan Kowalski, dyrektor Programu „Niepodległa”.

– Weszliśmy w tym długodystansowym biegu do ostatniego etapu przyspieszania przed metą. Dzieli nas niewiele czasu. Dopinamy szczegóły – powiedział kard. Kazimierz Nycz. Gdyby uroczystości beatyfikacyjne odbywały się w normalnych, czyli niepandemicznych warunkach, mogłyby one zgromadzić najwyżej 100 tys. wiernych, zatem byłaby to tylko cząstka Polaków: – Będzie to przede wszystkim beatyfikacja medialna, aby było to wydarzenie dla całej Polski. Msze św. o 12.00 i 13.00 będą w parafiach w całym kraju zawieszone, by wierni mogli łączyć się duchowo ze sobą, oglądając uroczystość beatyfikacyjną w domu i przez telemost, w katedrach i kościołach – poinformował kardynał.

Biskup Rafał Markowski przypomniał, że Komitet Organizacyjny zajmuje się organizacją beatyfikacji już po raz drugi. W poprzednim terminie przeprowadzenie wydarzenia uniemożliwiła pandemia. Wybór Świątyni Opatrzności Bożej nie był przypadkowy, także z tego powodu. – Świątynia zapewnia wszystko. Daje duże możliwości panowania nad sytuacją pandemiczną – powiedział bp Markowski i dodał: – Przewidujemy ok. 7 tys. osób w górnej i dolnej części świątyni oraz 5 tys. w sektorach przed kościołem. W porównaniu z pl. Piłsudskiego to o wiele mniej. Przepraszam wszystkich, którzy pragnęli być na tej beatyfikacji, a nie będą mieli takiej możliwości. Dlatego zapewniamy transmisje w każdym zakątku, sygnał będzie udostępniony wszystkim zainteresowanym. (Transmisje na kanałach mediów społecznościowych archidiecezji warszawskiej i niepodlegla.gov.pl .)

Mszy św. beatyfikacyjnej będzie przewodniczyć delegat z Watykanu kard. Marcello Semeraro. W koncelebrze znajdzie się 600 księży, w tym 80 biskupów polskich i 45 zagranicznych.

Reklama

Uroczystości zaczną się na dzień przed beatyfikacją. Wieczorem 11 września o godz. 20 w świątyni rozpocznie się uroczysty koncert. Darmowe wejściówki były dystrybuowane w parafiach całej Polski, wydano je dla ok. 2 tys. osób. Muzeum św. Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego tuż przed beatyfikacją, przed Świątynią Opatrzności Bożej postawiło monumentalną i przejmującą wystawę, poświęconą obu beatyfikowanym postaciom. Będzie też teledysk, przygotowany z Muzeum Jana Pawła II. Piosenka będzie oparta na słowach i tekstach prymasa. 12 września odbędzie się także premiera filmu Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie. Tydzień później film trafi do kin.

Organizatorzy proszą, aby do świątyni nie przynosić niebezpiecznych przedmiotów, noży, scyzoryków ani dużych parasoli. Nie wolno też wnosić własnych krzesełek – każdy będzie miał miejsce do siedzenia. Nie przyjeżdżajmy też do świątyni w sposób niezorganizowany, ale autokarami lub komunikacją miejską.

2021-08-31 12:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: można już odbierać bezpłatne karty wstępu na beatyfikację Hanny Chrzanowskiej

Hania w wieku 15 lat

Archiwum parafii pw. św. Mikołaja w Krakowie

Hania w wieku 15 lat

Kuria Metropolitalna, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i kościół św. Mikołaja – w tych trzech miejscach osoby zainteresowane udziałem w uroczystościach beatyfikacyjnych Hanny Chrzanowskiej mogą odbierać bezpłatne karty wstępu na błonia przed łagiewnicką bazyliką. Beatyfikacja krakowskiej pielęgniarki odbędzie się w sobotę 28 kwietnia.

Więcej ...

Tajemnice chwalebne

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Żyć Słowem Bożym

2022-11-27 17:25

Ks. Wojciech Kania

Zakończył się jesienny XXVIII Tydzień Biblijny w Diecezji Sandomierskiej.

Więcej ...

Reklama