Zawierają one liczne witaminy i sole mineralne, flawonoidy, antocyjany i luteinę. Mają właściwości regeneracyjne. Pomagają w leczeniu infekcji zewnętrznych warstw oka, takich jak zapalenie spojówki, rogówki czy jęczmień, które nieleczone mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń i przeniesienia infekcji do wnętrza oka.
Nagietek lekarski
Dezynfekuje spojówkę, przyspiesza gojenie podrażnień i łagodzi świąd oka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak stosować?
2 łyżki kwiatów nagietka lekarskiego zalej połową szklanki gorącej wody, przykryj spodeczkiem, po czym przecedź. Przemywaj oczy letnim naparem 5 razy dziennie przez tydzień (codziennie przygotuj świeży napar).
Świetlik łąkowy
Działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, zmniejsza przekrwienie spojówki i zmęczenie oczu.
Jak stosować?
2 łyżki świetlika łąkowego zalej połową szklanki gorącej wody, przykryj i odstaw na 10 min. Przecedź. Nasącz waciki naparem, połóż na powieki i zostaw na 5 min. Przemywaj 3 razy dziennie przez 5 dni (codziennie przygotuj świeży napar).
Rumianek
Działa kojąco na zmęczone oczy, łagodzi stan zapalny, wzmacnia naczynia krwionośne oczu. Sprawdza się również w przypadku podrażnienia i zaczerwienienia oczu.
Jak stosować?
Łyżkę koszyczków rumianku zalej szklanką wrzącej wody i odstaw pod przykryciem na 10 min. Przecedź. Gaziki lub płatki kosmetyczne nasącz ciepłym naparem i taki kompres połóż na oczy na kilka minut. Gdy się ochłodzi, zmień kompres na ciepły.