Reklama

Wiara

Heroiczni, autentyczni, zwyczajni

Papież Franciszek uznał heroiczność cnót trzech osób. Wśród nich jest młoda matka, która opóźniła przyjęcia chemioterapii, aby uratować swoje nienarodzone dziecko.

Nowymi kandydatami na ołtarze są: Maria Cristina Cella Mocellin, o. Placido Cortese oraz Enrichetta Beltrame Quattrocchi. Co wyróżnia tę trójkę? Całkowita ufność w miłosierdzie Boga oraz bezwarunkowe poddanie się Jego miłości.

Człowiek oddania

Ojciec Placido Cortese urodził się na wyspie Cres (obecnie w Chorwacji) w 1907 r. Na chrzcie otrzymał imię Nicolo. W 1920 r. wstąpił do franciszkańskiego seminarium, gdzie przyjął imię Placido. Nowicjat odbył w klasztorze w Padwie, profesję wieczystą złożył w 1924 r., a święcenia kapłańskie przyjął w 1930 r.

W czasie II wojny światowej, na osobiste polecenie abp. Francesca Borgonginiego Duki, nuncjusza apostolskiego we Włoszech (późniejszego kardynała), towarzyszył przebywającym we włoskich obozach koncentracyjnych chorwackim i słoweńskim więźniom. Co więcej, aktywnie działał na rzecz ułatwienia ucieczki alianckim jeńcom i osobom prześladowanym przez hitlerowców. Pomagał też ukrywającym się Żydom. Działalność o. Placida nie uszła uwadze Niemców. Został podstępem pojmany i przewieziony do koszar SS w Trieście. Na skutek brutalnych tortur wkrótce zmarł.

Dla miłości

Maria Cristina Cella Mocellin poświęciła życie, aby ocalić życie swojego dziecka. Urodziła się w 1969 r. w mieście Monza, w północnych Włoszech. Jak zauważył postulator jej sprawy ks. Pietro Brazzale: „Miała jasne i precyzyjne pomysły, jak dawać świadectwo o serdecznym przylgnięciu do Ewangelii, jak sprawiedliwie i pogodnie planować swoją przyszłość, jeśli jest się powołanym do założenia rodziny”.

Lekarze wcześnie zdiagnozowali u Marii nowotwór. Choroba nie przeszkodziła jej jednak w dokończeniu edukacji i założeniu rodziny. W wieku 22 lat wyszła za mąż za Carla, szkolną miłość. Gdy była w ciąży z trzecim dzieckiem, choroba powróciła ze zdwojoną siłą. Mimo sugestii środowiska lekarskiego zdecydowała się donosić ciążę; wybrała terapię, która nie zaszkodzi dziecku w jej łonie. „Z całych sił opierałam się oddaniu ciebie, tak bardzo, że doktor już wszystko zrozumiał i nic więcej nie dodał. Riccardo, jesteś dla nas prezentem... Jesteś cenny, a kiedy patrzę na ciebie i widzę cię tak pięknym, żywym, przyjaznym, myślę, że nie ma na świecie cierpienia, którego nie warto znosić dla dziecka” – napisała w liście do syna, którego swoim poświęceniem ocaliła od śmierci. Maria Cristina zmarła na raka w wieku 26 lat.

Reklama

Świętość w rodzinie

Luigi i Maria Beltrame Quattrocchi byli pierwszym w historii małżeństwem wspólnie wyniesionym na ołtarze. Po 20 latach od ich beatyfikacji dowiadujemy się, że Enrichetta Beltrame Quattrocchi, najmłodsza córka Luigiego i Marii, również może zostać wyniesiona na ołtarze.

Przyszła na świat w 1914 r. Pragnęła, podobnie jak jej rodzeństwo, poświęcić się życiu zakonnemu, ale jej powołanie okazało się zgoła odmienne – zaopiekowała się starszymi rodzicami, towarzysząc im w codziennych trudach. Jej życie naznaczone było cierpieniem, modlitwą i codzienną Eucharystią. W wolnych chwilach działała społecznie, m.in. w Akcji Katolickiej. Zmarła w wieku 98 lat. Swoim życiem pokazała, że rodziny, które idą drogą świętości, mają fundamentalne znaczenie nie tylko dla dobra Kościoła, ale i całego społeczeństwa.

2021-09-07 11:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Maryjny program Prymasa Wyszyńskiego to nasz testament

Beatyfikacja prymasa Wyszyńskiego jest nam dziś bardzo potrzebna - uważa częstochowski bp Andrzej Przybylski. Był on wraz z innymi gośćmi uczestnikiem kolejnego spotkania w cyklu „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze”, które odbywają się na Jasnej Górze. Są one okazją do spotkania świadków życia i posługi kard. Stefana Wyszyńskiego. Ostatnie dotyczyło „obecności” Sługi Bożego w częstochowskim sanktuarium. To na podstawie książki „Jasnogórskie wspomnienia. Zapiski osobiste”.

Więcej ...

Śladami Borgiasza...

wikipedia.org

Niedawne uroczystości koronacyjne w Jarosławiu i jego związki z „cudownym Obrazem”, a także jego wspomnienie jako „drugiego fundatora zakonu jezuitów – są doskonałą okazją bliższego poznania osoby św. Franciszka Borgiasza, jezuity, który wcześniej był wicekrólem Katalonii, był żonaty, miał ośmioro dzieci, a papież kilkakrotnie ofiarował mu godność kardynalską...

Więcej ...

Uroczystości Kresowe w Łężycy

2022-10-03 09:49

Marek Budniak

W Zielonej Górze – Łężycy 2 października odbyły się XIV Uroczystości Kresowe. Ich organizatorem było Stowarzyszenie Pamięć Polskich Kresów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Watykan

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

Tajemnice chwalebne

Modlitwa

Tajemnice chwalebne

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna