Reklama

Niedziela Sandomierska

Myśląc o bohaterach

Nagrodzeni w Koprzywnicy

UMiG Koprzywnica

Nagrodzeni w Koprzywnicy

W Koprzywnicy oraz Baranowie Sandomierskim odbyły się Retrospektywy Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci z Gdyni.

W trakcie dwudniowej uczty filmowej na stronie festiwalu oraz na jego profilu na facebooku odbywały się projekcje filmów dokumentalnych: Ty pójdziesz do Jastrzębia, Grudzień Nasz i Wasz oraz Niepodległy. Opowieść o Januszu Krupskim. Dla młodzieży zostały przygotowane także warsztaty filmowe, jednak ze względu na panującą pandemię wydarzenia odbywały się on-line. – Retrospektywy to wydarzenie promujące Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci, który co roku na przełomie września i października odbywa się w Gdyni. Przez cztery dni prezentowane są wówczas filmy dokumentalne opowiadające o historii, o naszej drodze do wolności. To filmy o drodze do wolności nie tylko nas Polaków, Czechów czy Węgrów, ale również drodze do wolności dalekich narodów, spoza Oceanu Atlantyckiego – mówiła Monika Tarka. Baranów Sandomierski i Koprzywnica znalazły się w gronie pięciu miast, do których zawitał festiwal. – Przywozimy do małych miast i miasteczek, domów kultury atmosferę, która towarzyszy nam w Gdyni, filmy, które zdobywają tam główne nagrody. Zawsze przyjeżdżając w takie miejsca szukamy lokalnych bohaterów. Ludzi, którzy walczyli w podziemiu zarówno antyniemieckim, jak i antykomunistycznym. Ludzi, którzy byli w Solidarności, byli internowani. Wszystkich tych, którzy byli cichymi bohaterami naszej drogi do wolności – powiedziała Monika Tarka. W Baranowie Sandomierskim w trakcie uroczystej gali zostali uhonorowani „Sygnetem Niepodległości”: pośmiertnie ppor. Tadeusz Jaworski ps. Zerwikaptur – żołnierz Armii Krajowej, twórca liczącego 25 osób oddziału partyzanckiego, z którym przeprowadził wiele akcji przeciw komunistom, ppłk. Kazimierz Bogacz ps. Bławat – żołnierz Wojska Polskiego, działacz podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej oraz podziemia antykomunistycznego oraz Karol Białko ps. Wilk – żołnierz AK, po II wojnie działającemu w oddziale Aleksandra Rusina ps. Rusal. Natomiast wyróżnienie „Drzwi do Wolności” zostały przyznane Edwardowi Polkowi ps. Edos – żołnierzowi AK, uczestnikowi podziemia antykomunistycznego.

Reklama

W Koprzywnicy podczas gali w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, „Drzwiami do Wolności” uhonorowani zostali Bogusław Kołacz – członek oraz długoletni wiceprzewodniczący Solidarności w Szpitalu w Mielcu, w stanie wojennym aresztowany i zwolniony z pracy, oraz Józef Opala – artysta rzeźbiarz, medalier, autor powstającego w Mielcu największego w Polsce Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych, od kilku lat w swoim atelier w Koprzywnicy tworzy rzeźby i popiersia polskich bohaterów podziemia niepodległościowego. Natomiast „Sygnet Niepodległości” pośmiertnie został przyznany Władysławowi Jasińskiemu ps. Jędruś, twórcy legendarnego oddziału partyzanckiego „Jędrusie”. Odznaczenie odebrał Mirosław Sarzyński, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy im. „Jędrusia”. – Ta dzisiejsza uroczystość jest dla nas niezwykle istotna i ważna dlatego, że to my, jako depozytariusze spuścizny historii i jej bohaterów, musimy dawać świadectwo dla kolejnych pokoleń. Droga do wolności była bardzo trudna, ale wolność nie jest też dana raz na zawsze. Odznaczamy dziś szczególne osoby, których działalność odcisnęła piętno na historii naszego miasta – powiedziała Aleksandra Klubińska, burmistrz Koprzywnicy.

Projekt został dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-30.

2021-12-28 11:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13
O Adam Żak

BP KEP

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Więcej ...

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Więcej ...

MŚ 2022 - japońscy piłkarze przeprosili kibiców

2022-12-06 12:08

PAP/EPA/Neil Hall

Japońscy piłkarze przeprosili kibiców, że nie udało im się po raz pierwszy awansować do ćwierćfinału mistrzostw świata. "Mam nadzieję, że kiedyś się uda" - przyznał kapitan Maya Yoshida po porażce w rzutach karnych z Chorwacją w 1/8 finału turnieju w Katarze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Kościół

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Święci i błogosławieni

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...