Reklama

Niedziela w Warszawie

U św. Bartłomieja w Pawłowicach

Dożynki w parafii św. Bartłomieja w Pawłowicach

Archiwum PBP

Dożynki w parafii św. Bartłomieja w Pawłowicach

To parafia matka dla parafii w Niepokalanowie. O jej duchowym bogactwie świadczy aktywność parafian i chętnie przybywających tutaj gości.

Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Pawłowicach obejmuje osiemnaście wiosek, które należą do czterech gmin: Teresin, Błonie, Kampinos i Leszno. Liczy ok. 2 tys. mieszkańców.

Zaangażowani i zgrani

W parafii działają wspólnoty: Misyjne Grupy Parafialne (komórki parafialne), siedem róż Żywego Różańca, Grupa Uwielbienia, ministranci i bielanki oraz Rada Parafialna. Ponadto, jak mówi ks. Jarosław Wojcieski, proboszcz parafii, wierni angażują się w wiele akcji.

– Co roku z okazji odpustu ku czci św. Bartłomieja Apostoła, patrona parafii (niedziela przed 24 sierpnia – przyp. mmz), odbywa się nabożeństwo 40-godzinne. Dzień przed odpustem organizowany jest Rajd Rowerowy św. Bartłomieja, w którym uczestniczą całe rodziny. Młodzież i dzieci angażują się w różne akcje mające na celu pozyskanie funduszy na prace remontowe. A na zakończenie roku szkolnego organizowany jest spływ kajakowy dla młodzieży i rodzin. Kilka razy organizowaliśmy Bal ze Świętymi w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych – opowiada duszpasterz.

W ubiegłym roku w parafii nagrano teledysk z okazji beatyfikacji ks. Jana Machy. Film, z udziałem proboszcza, można obejrzeć na kanale You Tube.

W Nowym Roku ważnym wyzwaniem dla parafian i proboszcza będą prace remontowe. Planowana jest odbudowa zachodniej części ogrodzenia kościoła wraz z dwoma kapliczkami. A także renowacja zabytkowego relikwiarza oraz instalacja mechanizmu do podnoszenia i opuszczania obrazu Męczeństwo św. Bartłomieja autorstwa Józefa Chełmońskiego. W zamierzeniach jest również założenie monitoringu i systemu alarmowego w kościele.

– Wszystkie te prace nie mogłyby być wykonane, gdyby nie zaangażowanie i wielka ofiarność parafian – podkreśla ks. Jarosław Wojcieski.

Bogaci duchem

Od urodzenia z pawłowicką parafią związany jest Krzysztof Juszczal, dziś posługujący tu jako nadzwyczajny szafarz Komunii św. Jako mocne strony parafii podaje dobrą współpracę świeckich z duszpasterzami i między sobą, która rodzi chęć częstego spotykania się.

Reklama

– Kościół i ludzie bardzo mnie trzymają. Gdy ktoś chorował na COVID-19, jeździliśmy z pomocą, robiliśmy zakupy, zawoziliśmy posiłki. Kiedy sam byłem w szpitalu, dostawałem wiele wiadomości z zapewnieniem o modlitwie. To bardzo nas do siebie zbliża – podkreśla Krzysztof Juszczal.

O swoim duchowym ubogacaniu się dzięki duszpasterstwu parafialnemu opowiada także Aneta Konarzewska. – Radość z duchowego wzrastania sprawiła, że zaczęłam mocniej angażować się w życie wspólnoty. Formuję się w grupie misyjnej. Spotykamy się w gronie kilku osób, aby przygotować się do niedzielnej Eucharystii. Czytamy tekst Ewangelii z komentarzem Księdza proboszcza i przygotowanymi do tekstu pytaniami – wyjaśnia.

W niedzielę 16 stycznia odbędzie się wspólne kolędowanie rodziców z dziećmi.

– Jest to dla mnie drugi dom duchowy i to, co się w nim dzieje jest dla mnie bardzo ważne. Cieszę się, że nasze dzieci mogą zobaczyć, że chrześcijaństwo to nie jest tylko: „Muszę iść do kościoła w niedzielę”. My tym żyjemy i dzieje się tu wiele dobra – akcentuje nasza rozmówczyni.

2022-01-11 08:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kochają swoją wiarę

Gorąca modlitwa na wąsoskiej kalwarii

Karol Porwich/Niedziela

Gorąca modlitwa na wąsoskiej kalwarii

Miejscowości należące do wspólnoty św. Andrzeja Apostoła są usytuowane na terenie starego średniowiecznego osadnictwa ulokowanego wzdłuż rzek Warty i Liswarty. Układają się w rodzaj podkowy, w której centrum znajduje się parafialna świątynia w Wąsoszu Górnym.

Więcej ...

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

Adobe Stock

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Więcej ...

Hiszpania/ Meteoryt wywołał panikę wśród mieszkańców Wysp Kanaryjskich; z hukiem wpadł do morza

2022-12-01 17:59

pixabay.com

Meteoryt wywołał panikę wśród mieszkańców wyspy Gran Canaria, kiedy rozświetlił niebo nad archipelagiem i z potężnym hukiem spadł do morza - potwierdziły w czwartek władze Wysp Kanaryjskich. „Halas był podobny do eksplozji, trzęsły się szyby w oknach”- pisali mieszkańcy Gran Canarii na Twitterze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...