Reklama

Niedziela Kielecka

Czym żyje parafia Szczekociny?

Rycerze wspierają proboszcza w jego duszpasterskiej misji

Archiwum parafii Szczekociny

Rycerze wspierają proboszcza w jego duszpasterskiej misji

Modlitwa i wspólne bycie razem budują wspólnotę, w której niemałym zaangażowaniem – ku radości duszpasterzy w niej pracujących – wykazuje się młode pokolenie, biorąc udział w różnych formach ewangelizacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii św. Bartłomieja przyjęły się różne inicjatywy modlitewne – mówi ks. kan. Jan Jagiełka, proboszcz. W pierwszą środę miesiąca w kościele czciciele św. Józefa gromadzą się na nabożeństwie do patrona rodzin. Natomiast w drugą środę sprawowane jest nabożeństwo do Ducha Świętego. W czwartki wspólnota podczas adoracji pamięta o powołanych i modli się o nowe powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

Jednoczy ich modlitwa

W różach różańcowych (jest ich kilkanaście) modlą się starsi i młodsi. Niektóre z róż powstały z intencją modlitwy za dzieci. Regularnie zbiera się na spotkaniach Kręg Biblijny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchową opieką otoczeni są chorzy w parafii – odwiedzani w każdy pierwszy piątek miesiąca z sakramentami. Od 13 maja do 13 października w Szczekocinach trwają nabożeństwa fatimskie, a chorzy zajmują w nich szczególne miejsce. Rano przywożeni są do kościoła przy wsparciu wolontariuszy z Parafialnego Zespołu Caritas na Mszę św., której towarzyszy Słowo Boże. Wieczorem o godz. 20 nabożeństwa fatimskie również gromadzą sporą grupę osób. Po Mszy św. uczestniczą w różańcowej procesji ulicami miasta.

Młodzi w ewangelizacji

Reklama

Proboszczowi zależy na zaangażowaniu dzieci i młodzieży w liturgię i to, przy współpracy z księżmi wikariuszami i rodzicami się udaje. Grupa dzieci formuje się w Oazie Dzieci Bożych. Schola dziecięco-młodzieżowa razem z rodzicami zapewnia oprawę muzyczną Mszy św. Przygotowuje też specjalne Misterium Pasyjne, modlitwy, pieśni na Noc Świętych czy kolędowanie. Te wydarzenia z udziałem najmłodszych są istotną formą ewangelizacji.

W duszpasterstwie pomagają wikariusze: ks. Przemysław Zaborski i ks. Łukasz Chowaniec, który oprócz katechezy i opieki nad ministrantami, stara się zarażać swoją pasją do piłki nożnej dzieci i młodzież z parafii. Ministrancka Liga Piłkarska to również dobra okazja do wspólnego działania i zabawy. Frajdę sprawiają dzieciom wspólne wyjazdy w okresie ferii i wakacji z wieloma atrakcjami. Zimą parafianie chętnie wsparli wypoczynek dzieci. A one w podziękowaniu zaprezentowały wszystkim przedstawienie jasełkowe.

Parafialna Caritas w akcjach

Istotnym zapleczem charytatywnym dla potrzebujących mieszkańców jest Parafialny Zespół Caritas na różne sposoby wpierający uboższe rodziny. Od wielu lat organizowana jest przy parafii akcja Szlachetna Paczka. Pomoc trafiała również do samotnych matek z dziećmi w kryzysowych sytuacjach. Wolontariusze zbierają również datki na lekarstwa i wypożyczają sprzęt ortopedyczny, pośredniczą w dystrybucji żywności.

Z pasją do pielgrzymowania

Reklama

Parafianie cieszą się ze wspólnego pielgrzymowania. To czas modlitwy i aktywnego wypoczynku. W sierpniu ub.r. poznawali sanktuaria Polski Wschodniej, m.in. Lipnicę Murową – związaną z życiem trzech świętych: Urszuli Ledóchowskiej, Szymona z Lipnicy i bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, Duklę, Komańczę – związaną z Prymasem Tysiąclecia – odwiedzili na drugi dzień po beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, wypoczywali nad Soliną, odwiedzili Kalwarię Pacławską, Leżajsk, Zabawę, gdzie dorastała do świętości bł. Karolina. Czasem udaje się również wybrać się razem do kina na wartościowy film. W ten sposób zobaczyli takie filmy, jak: Wyszyński, Fatima, Nędzarz i Madame.

We wspólnych inicjatywach

Proboszcz ceni dobrą współpracę z lokalnymi instytucjami: samorządem Gminy i Miasta Szczekociny, Biblioteką Miejską, Domem Kultury, szkołami czy Towarzystwem Kulturalnym im. Tadeusza Kościuszki, które we współpracy z parafią przygotowują np. Dni Szczekocin czy Festiwal Kultury Żydowskiej. Takie wydarzenia ubogacił m.in. organowy koncert w szczekocińskiej świątyni. Na początku lutego z kolei koncertowali w niej młodzi artyści z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, prezentując kolędy i pastorałki.

Wielką wartością dla parafii jest obecność sióstr zmartwychwstanek. Wspólnota liczy trzy siostry, które zajmują się katechizacją, pracą zakrystii, opiekują się także grupą oazową i prowadzą apostolat wśród świeckich.

Rycerze Kolumba dają świadectwo

Rada Rycerzy Kolumba na co dzień pomaga proboszczowi w jego duszpasterskiej misji. A zaangażowanie ponad trzydziestu mężczyzn (niedawno chęć przystąpienia zgłosiło 10 kandydatów) w życie Kościoła jest bardzo potrzebne. Przede wszystkim chodzi o codzienne, męskie świadectwo wiary, które jest bardzo budujące dla rodzin.

Reklama

Spotkania rycerzy odbywają się w pierwsze wtorki miesiąca. Gromadzą się wtedy na Mszy św. pod sztandarem Rady Rycerzy. Potem odbywa się spotkanie w domu parafialnym, gdzie rycerze relacjonują działania i planują bieżące zadania na następny miesiąc. Chętnie wspierają potrzebujących i chorych. Np. przed uroczystością Wszystkich Świętych rozprowadzali znicze wśród parafian, a zebrane środki przekazali na sprzęt ortopedyczny dla pewnej niepełnosprawnej osoby. W każdym miesiącu przekazują ofiarę na potrzeby ubogich. Spotkanie zawsze połączone jest z modlitwą i refleksją duchową. Rycerze ze Szczekocin chętnie biorą udział w diecezjalnych wydarzeniach religijnych w Skorzeszycach, Kielcach i czuwaniu na Jasnej Górze. W pamięci rady zapisze się zapewne odbywająca się w lutym br. peregrynacja relikwii bł. Michaela McGivneya.

Nieoceniona jest również ich troska i piecza nad sprawami materialnymi. Takich prac można wymieniać wiele: rycerze pomalowali ogrodzenie, uporządkowali zieleń wokół kościoła, wyczyścili kostkę na placu. Wymienili wypłowiałą tkaninę spod krzyża, znajdującego się w ołtarzu, lampy, zamki. To drobne, ale istotne i potrzebne naprawy. Ks. Jan podkreśla, że udział w liturgii, zaangażowanie w modlitwę przekłada się na ich relacje w rodzinach – stają się lepszymi, ojcami, dziadkami. Utożsamiają się z Kościołem i są podporą dla proboszcza.

Dom parafialny z nowym zapleczem

– Kontynuujemy długoletnią pracę ks. dziekana Jerzego Miernika – podkreśla ks. Jagiełka, wdzięczny za wieloletnią posługę swojego poprzednika. Kościół parafialny św. Bartłomieja z ok. 1620 r., był przebudowany w stylu wczesnoklasycystycznym w 1780 r. jest odrestaurowany i zadbany.

Ostatnio prowadzono prace w domu parafialnym. Wykonano termomodernizacją budynku wraz remontem zaplecza sanitarnego. Wyremontowane pomieszczenia będą służyły jako miejsce dla licznych wspólnot i grup. Skorzystają z nich również pielgrzymi, ponieważ Szczekociny od lat goszczą pątników z pielgrzymek: rzeszowskiej, tarnobrzeskiej, ze Stalowej Woli. Przyjmują również rowerowe pielgrzymki. I co warto dodać – sami także chętnie uczestniczą w pieszej i rowerowej pielgrzymce na Jasną Górę.

Niedawno zakończył pracę parafialny zespół synodalny złożony z przedstawicieli różnych wspólnot i grup. Miał szansę na analizę potrzeb i wyzwań duszpasterskich, ale i uchwycenia dobra, jakie dzieje się w parafii. A tego w parafii nie brakuje.

Podziel się:

Oceń:

2022-03-08 13:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Renowacja na następne stulecia

Sędziszowski kościół św. Apostołów Piotra i Pawła po remoncie

T.D.

Sędziszowski kościół św. Apostołów Piotra i Pawła po remoncie

Zniknęły plamy na elewacji i zawilgocone popękane mury, niekomfortowy chodnik zastąpiła kostka, nie ma ciemnych lamperii wewnątrz kościoła, a uporządkowanie zieleni dopełniło efektu.

Więcej ...

„Bujdy religijne…”. Kim jest inicjator zakazu spowiedzi?

2024-12-21 11:42

Red

Złożenie do Sejmu petycji w sprawie zakazu spowiadania dzieci poniżej 18 roku życia jest tak niedorzeczne, że właściwie aż nie wypada nad tą inicjatywą się pochylać.

Więcej ...

Nabożeństwo żałobne w Magdeburgu: „nie pozwólmy, aby przemoc miała ostatnie słowo”

2024-12-22 12:36

PAP/EPA/FILIP SINGER

Kilkaset osób zgromadził się wieczorem 21 grudnia w katolickiej katedrze w Magdeburgu na ekumenicznym nabożeństwie w intencji ofiar ataku na jarmark bożonarodzeniowy, do którego doszło dzień wcześniej. „Wczorajszy brutalny atak ogarnął nas uczuciem smutku i wściekłości, zakłopotania i strachu, niepewności i desperacji, zaniemówiliśmy, jesteśmy oszołomieni i głęboko poruszeni. Spotykamy się dziś wieczorem w katedrze z uczuciami, których nie da się pojąć” - powiedział rozpoczynając nabożeństwo katolicki biskup Gerhard Feige.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Wiara

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Jezusa wciąż tak bardzo brakuje w wielu miejscach –...

Wiara

Jezusa wciąż tak bardzo brakuje w wielu miejscach –...

Patronka emigrantów

Święci i błogosławieni

Patronka emigrantów

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Wiara

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Kościół

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Kościół

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

W czasie Adwentu chcemy otwierać serca dla przychodzącego...

Wiara

W czasie Adwentu chcemy otwierać serca dla przychodzącego...