Reklama

Niedziela Rzeszowska

Bądź nam przykładem swojego męstwa!

Świątynia została ukończona w 2007 r.

Dariusz Gąska

Świątynia została ukończona w 2007 r.

W 2021 r. parafia bł. Karoliny Kózkówny w Rzeszowie przeżywała jubileusz 25-lecia swego istnienia.

Parafia, pod wezwaniem drugiej patronki diecezji, powstawała wraz z nowym osiedlem budującym się w zachodniej części miasta. Jest ona przykładem wielkiego zaangażowania wiernych, ale i siły wspólnototwórczej, jaką generuje powstanie parafii na nowym osiedlu.

Historia powstania

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku rozwój Rzeszowa znacząco przyspieszył. Miasto zaczęło się poszerzać, powstawały nowe dzielnice mieszkaniowe. Na osiedlu Krakowska Południe w 1985 r. powstała parafia Świętej Rodziny. Plany budowy nowego osiedla dalej na zachód, pomiędzy Staroniwą a Przybyszówką sprawiły, że zaczęto myśleć o potrzebach duszpasterskich jego mieszkańców. Dlatego bp Kazimierz Górny, biskup rzeszowski, dekretem z dnia 10 listopada 1995 r. powołał tutaj parafię bł. Karoliny Kózkówny.

W związku z tym, że trwała jeszcze budowa nowego osiedla, decyzja ta miała przede wszystkim na celu stworzenie warunków do zorganizowania podstawowych struktur parafialnych. Prace organizacyjne trwały kilka lat. W tym czasie m.in. pozyskano działkę budowlaną pod przyszły kościół. Faktyczne zaistnienie tej parafii nastąpiło w 1998 r. Najpierw, 24 sierpnia, objął ją pierwszy proboszcz ks. Jan Krynicki, następnie określono szczegółowo jej terytorium, a wreszcie w ciągu niespełna miesiąca, od 15 października do 21 listopada, wzniesiono tymczasową kaplicę, którą poświęcił bp Kazimierz Górny, nadając jej wezwanie bł. Karoliny Kózkówny.

Tymczasowy charakter kaplicy zadecydował o szybkim podjęciu decyzji o budowie trwałej świątyni parafialnej. Wkrótce rozpoczęto wstępne przygotowania do jej realizacji. Najpierw architekci Marcin Smoczeński i Maciej Łobos oraz konstruktor Stanisław Syrek opracowali projekt kościoła. Następnie w 1999 r., po spełnieniu wymogów administracyjnych, otrzymano pozwolenie na jego budowę. Świątynię wzniesiono w latach 2001-2007. Równocześnie prowadzono budowę parafialnego Centrum Duszpasterskiego im. bł. Karoliny i św. Floriana oraz plebanii. Dziś wszystkie te obiekty są ukończone, w pełni wyposażone w niezbędną infrastrukturę i służą wspólnocie. Na terenie parafii od 2005 r. funkcjonuje Publiczna Szkoła Podstawowa i Publiczne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Pijarek im. Pauli Montal.

Reklama

Architektura i wyposażenie

Budynek kościoła o nieregularnych kształtach ma wiele płaszczyzn wzajemnie się przecinających. Pomimo to, jego bryła jest scalona. Główne drzwi wejściowe wykończono ozdobną blachą miedzianą. Wnętrze kościoła jest funkcjonalne, a układ ławek jest amfiteatralny, co pozwala wiernym na lepsze przeżywanie liturgii. W kościele jest kaplica, oddzielona kruchtą od całości świątyni, dzięki czemu adoracja Najświętszego Sakramentu możliwa jest w dowolnym czasie.

Wnętrze jest estetyczne, a wszystkie elementy harmonijnie dobrane. Wystrój przygotował prof. Kazimierz Rochecki. Posadzka w całym kościele jest granitowa, podobnie jak wiele elementów wykończenia wnętrza. Ołtarz, ambonka, chrzcielnica i nastawa ołtarzowa są także z granitu, a w centralnym punkcie każdego z tych elementów jest wstawka alabastrowa podświetlana od wewnątrz.

Nastawa ołtarzowa jest w formie wzgórza Golgoty, gdzie w podstawie tej sceny znajduje się tabernakulum, a na zwieńczeniu jest duży krzyż pasyjny, pod którym znajdują się figury Matki Bożej i św. Jana. Zamknięcie tej sceny stanowią postacie: bł. Karolina z jednej strony i św. Floriana z drugiej. Kamień węgielny wmurował bp Kazimierz Górny 18 czerwca 2006 r. Poświęcenie świątyni odbyło się 10 czerwca 2007 r. Konsekracji kościoła i ołtarza dokonał także bp Kazimierz Górny 18 listopada 2012 r.

Kapłani

Budowniczym kościoła i pierwszym proboszczem parafii jest ks. dr Jan Krynicki. Kapłan ten przez 24 lata organizował od podstaw życie duchowe i modlitewne nowej parafii oraz zajmował się budową kościoła i zaplecza duszpasterskiego. Od 1999 r. do 2011 r. pełnił funkcję kapelana Wojewódzkiej Straży Pożarnej Województwa Podkarpackiego, a od 2011 r. pełni posługę kapelana krajowego Straży Pożarnych. W parafii obecnie pracują: ks. Marian Godek, który jest kapelanem Szpitala MSWiA w Rzeszowie, ks Paweł Płaziak, ks. Michał Piętka, ks. dr Mateusz Rachwalski oraz ks. płk. Tomasz Anisiewicz. W parafii pracowało 15 księży wikariuszy.

Reklama

Powołania

Z parafii pochodzą: ks. Robert Śliwa, ks. Mariusz Mariuszyc oraz br. Jakub Drzewicki, jezuita.

Duszpasterstwa

W parafii rozwija się kult bł. Karoliny Kózkówny. Każdego 18. dnia miesiąca odbywa się nowenna ku czci patronki wraz z modlitwą o jej kanonizację. Ponieważ proboszcz parafii jest krajowym duszpasterzem Straży Pożarnej, przy parafii integruje się Duszpasterstwo Strażaków RP, a w kościele szerzony jest kult św. Floriana. Popularnością cieszy się też nabożeństwo fatimskie, które odbywa się każdego 13. dnia miesiąca od maja do października.

Parafia bł. Karoliny powstała na nowym osiedlu, dlatego we wspólnocie jest duża liczba dzieci i młodzieży. Duszpasterze od początku kładli nacisk na duszpasterstwo dzieci i młodzieży. W parafii działa wiele grup duszpasterskich i stowarzyszeń katolickich. Są tutaj Liturgiczna Służba Ołtarza, Ruch Światło-Życie, kręgi Domowego Kościoła, Rada Duszpasterska, Róże Różańcowe (6), Stowarzyszenie bł. Karoliny, Parafialny Zespół Caritas, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, parafialny chór Caroliceantus, schola i grupa biblijna, Duszpasterstwo Straży Pożarnych.

W parafii jest centrum duszpasterskie, gdzie odbywa się wiele ciekawych wydarzeń i imprez kulturalnych. Przy centrum działa świetlica parafialna, która dzięki zaangażowaniu wielu wolontariuszy, obejmuje opieką dzieci z osiedla. Parafia organizuje także zimowy i letni wypoczynek dla uczniów, m.in. w formie półkolonii.

Z okazji 25-lecia parafii ukazała się Księga Jubileuszowa pod redakcją ks. Jana Krynickiego, która jest ciekawym dokumentem powstawania nowej parafii i jej żywotności na nowym osiedlu Rzeszowa.

2022-03-15 11:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Doczekali się kapłana i ogrodów

Ks. Kosiec z nidku po lewej przy bp. Stanisławie Jamrozku

Salezjanie

Ks. Kosiec z nidku po lewej przy bp. Stanisławie Jamrozku

W parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Nidku jedno wyjątkowe wydarzenie poprzedzało kolejne. Co tam się działo?

Więcej ...

Watykan: papieska pasterka o 19.30

2022-11-30 13:40

Włodzimierz Rędzioch

W Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia Ojciec Święty będzie o godz. 19.30 przewodniczył tradycyjnej „Pasterce” w bazylice watykańskiej – wynika z opublikowanego 30 listopada kalendarza papieskich celebracji na okres Bożego Narodzenia.

Więcej ...

MŚ 2022 - rozpoczął się mecz Polski z Argentyną

2022-11-30 20:12

PAP/EPA/Georgi Licovski

W Dausze rozpoczął się mecz Polski z Argentyną w piłkarskich mistrzostwach świata. Co najmniej remis zapewni biało-czerwonym awans do 1/8 finału. W przypadku porażki losy drużyny trenera Czesława Michniewicz zależeć będą od wyniku rozgrywanego równolegle spotkania Meksyku z Arabią Saudyjską.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Św. Andrzej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Andrzej Apostoł

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...