Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Siła w mediach

Ksiądz dr Krzysztof Łuszczek, odpowiedzialny za media w naszej archidiecezji poinformował, że na ukończeniu są starania, aby telewizja ewangelizacyjna mogła również docierać do naszych wiernych.

Media niosą ze sobą niezwykłą siłę oddziaływania na ludzkie wnętrze, jego przeżycia, uczucia i podejmowane decyzje. Ogromną rolę w tym dziele spełniają media katolickie, które ewangelizują i tworzą wspólnotę serc i dusz wielbiących Boga.

Przestrzeń ewangelizacyjna

Minione dekady przyniosły duży postęp pod tym względem w krajobrazie naszej Ojczyzny, a niedługo jest szansa, że zostanie on wzbogacony w wymiarze także naszej archidiecezji. Wszyscy znamy Radio Maryja, TV Trwam, katolickie programy w telewizji publicznej, jak chociażby szczecińska Arka, liczne diecezjalne rozgłośnie radiowe, w tym nasze Radio Plus, oraz oczywiście prasę katolicką, w tym nasz Tygodnik Niedziela. Od niedawna w przestrzeni ewangelizacyjnej funkcjonuje również telewizja EWTN, która jeśli wszystkie procedury przebiegną pomyślnie, będzie również odbierana z przekaźnika w Szczecinie.

Rodzina EWTN na świecie i telewizje stowarzyszone są z EWTN Global Catholic Network. EWTN to skrót od Eternal Word Television Network czyli Sieć Telewizyjna Wiekuistego Słowa. Dziś stacje zrzeszone docierają do 150 krajów i ponad 300 mln gospodarstw domowych na świecie. Założycielką telewizji była zakonnica, klaryska od Wiecznej Adoracji Matka Angelica, która zaczęła swoją działalność niemal w tym samym czasie, co św. Jan Paweł II. Zaczynała od prowizorycznego studia, zbudowanego naprędce w przyklasztornym garażu. W ciągu 20 lat stworzyła największą telewizję katolicką na świecie, która za pomocą satelity dociera do wszystkich zakątków świata.

Urodziła się w etnicznym getcie, gdzie sklepikarze sąsiadowali z mordercami, a śmierć w porachunkach mafijnych była chlebem powszednim. Trudne dzieciństwo zbudowało w niej mocny charakter i przygotowało do roli odpowiedzialnej za największą na świecie telewizję katolicką. Bezkompromisowa, z poczuciem humoru i umiejętnością łączenia życiowego realizmu z realizmem wiary, zachwycała publiczność.

Reklama

Założenia programowe

W założeniach programowych twórcy mówią: „Łączy nas Jezus. Chrystus w każdym sercu”. Bo życie bez Chrystusa jest życiem pozbawionym sensu. W marcu 2018 r. Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II z Wrocławia podpisała umowę o współpracy z EWTN i zapowiedziała uruchomienie do końca tego roku polskiej wersji stacji EWTN Polska. Stacja wystartowała 20 października 2018 r. Zgodnie z koncesją, EWTN Polska ma nadawać programy nie krócej niż przez 12 godz. na dobę. Treści zawarte w programie mają być zgodne z nauką społeczną Kościoła katolickiego, Konferencją Episkopatu Polski i Stolicą Apostolską, promować będą modlitwę, wiarę, dobro, zgodę i pokój. Program ma uczyć moralnego postępowania oraz kształtować cnoty.

Nadawca we wniosku koncesyjnym zapowiedział, że w ofercie stacji znajdą się liczne transmisje na żywo. Między innymi z adoracji Najświętszego Sakramentu z kaplicy w Niepokalanowie, Mszy św., modlitw i okazjonalnych uroczystości z najważniejszych sanktuariów w Polsce m.in. z Jasnej Góry, sanktuarium Miłosierdzia Bożego z Łagiewnik k. Krakowa, sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy, bazyliki św. Jadwigi w Trzebicy, kaplicy św. Maksymiliana w Niepokalanowie, transmisje na żywo z najważniejszych ośrodków katolickich na świecie m.in. Watykanu, Fatimy, Ziemi Świętej, Medjugorie.

Ponadto będzie można oglądać produkcje własne nadawcy oraz zamawiane o charakterze religijnym, ewangelizacyjnym i edukacyjnym, filmy, wywiady i reportaże o charakterze religijnym, społecznym i edukacyjnym, muzykę o charakterze religijnym, programy dla dzieci, rodzin i poradnikowe, kulinarne, pielgrzymkowe. EWTN zapowiada też obsługę najważniejszych wydarzeń religijnych w kraju i na świecie np. Spotkania Młodzieży w Lednicy, Spotkanie Młodych Taize, Światowe Dni Młodzieży czy Kongres Eucharystyczny. Polski zespół tworzą osoby świeckie i duszpasterze, pracownicy i wolontariusze. W większości wraz z rodzinami należą do katolickich wspólnot. Wśród nich są informatycy, dziennikarze, teologowie, kapłani, a nawet dyrygent orkiestry symfonicznej.

2022-03-15 11:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziś 52. Dzień Środków Społecznego Przekazu

stockphoto mania

O zdecydowaną walką z dezinformacją, która ma dzisiaj postać tzw. fake newsów apeluje papież Franciszek w orędziu na 52. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jego hasłem są słowa „«Prawda was wyzwoli» (J 8, 32). Fake news a dziennikarstwo pokoju”. Obchodzony jest on w Polsce w III niedzielę września, w tym roku 16 września.

Więcej ...

Blask świętości

2022-11-07 11:59

Niedziela Ogólnopolska 46/2022, str. 12

Archiwum TK Niedziela

„Trudno sobie wyobrazić, żeby nie wiedział...”, a zatem tak naprawdę to kwestia wyobraźni, domniemań, a może wręcz insynuacji, a nie faktów.

Więcej ...

Franciszek zachęcił Polaków do otwartości serca na Boga i drugiego człowieka

2022-11-30 09:50

Grzegorz Gałązka

Do otwartości serca na Boga i drugiego człowieka zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Naprawdę cudowny

Wiara

Naprawdę cudowny

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Franciszek

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu