Reklama

Niedziela Wrocławska

Caritas Galaktyka – otwarta dla uchodźców

Ostatnie przygotowania do przyjęcia uchodźców

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Ostatnie przygotowania do przyjęcia uchodźców

Na mapie miejsc, gdzie uchodźcy wojenni z Ukrainy mogą znaleźć pomoc, pojawiła się… „Galaktyka”. Miejsce, w którym dawniej znajdowała się siłownia i sala fitness, stało się 48-godzinną noclegownią dla osób zza naszej wschodniej granicy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mocno w pracę włączyła się Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, parafia św. Augustyna we Wrocławiu, klerycy Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, a także wolontariusze, którzy również są zaangażowani w pomoc osobom, które znajdą schronienie w „Caritas Galaktyka”. Lokal został uprzątnięty, rozłożono materace, przygotowano miejsca noclegowe, żywieniowe, a także kącik zabaw dla dzieci.

Podczas otwarcia noclegowni obecni byli: abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, Remigiusz Cholewicki, kierownik firmy Napollo, o. Tomasz Grabiec, franciszkanin, wikariusz parafii św. Augustyna we Wrocławiu, ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. – Nasza inicjatywa jest wyjściem naprzeciw potrzebom, które zauważamy na naszym wrocławskim dworcu. Chcemy zapewnić uchodźcom godziwe warunki noclegu. Oczywiście nie jest to miejsce, które będzie przeznaczone dla nich na dłuższy okres. Chcemy im pomóc odnaleźć spokój, przenocować i zastanowić się, gdzie udać się dalej. To jest także miejsce, w którym możemy zaoferować im pomoc, a przybywający tutaj, aby mogli poczuć się dobrze i bezpiecznie – zaznaczył abp Józef Kupny, wyrażając radość, że otwarte zostało kolejne miejsce pomocy na terenie archidiecezji wrocławskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Obiekt, w którym znajduje się noclegownia został użyczony przez firmę Napollo. Ponadto firma wzięła na siebie wszelkie koszty związane z mediami oraz przekazała fundusze na zakup: pralek, lodówek i innych potrzebnych sprzętów. – To, co się dzieje za naszą wschodnią granicą jest wielką tragedią. Nasza firma mając takie możliwości postanowiła włączyć się w pomoc i udostępniła lokal o powierzchni 1300 m2. Caritas włączył się również w ten pomysł, co jest dla nas wielką radością. Cieszymy się, że ci ludzie, którzy przybywają do Wrocławia nie muszą spać na dworcu, ale mogą się tutaj umyć, przespać i zastanowić się co dalej – powiedział Remigiusz Cholewicki.

W działania „Galaktyki” zaangażowana jest parafia św. Augustyna we Wrocławiu. Koordynatorem przedsięwzięcia jest o. Tomasz Grabiec, kapucyn. – To dla nas ogromne wyzwanie jako Polaków, mieszkańców Dolnego Śląska i chrześcijan. Możemy z jednej strony nieść nadzieję dla tych osób, ale ten Wielki Post jest szansą dla każdego z nas, jest testem z człowieczeństwa. W tym miejscu chcemy wraz z wolontariuszami służyć tym osobom na różnych poziomach, mając świadomość, że są to ludzie o różnym doświadczeniu Kościoła. Mamy pomysł, aby wieczorem dzieciom puszczać bajki, a po tym, jak dzieci pójdą spać, chcemy zaprosić mieszkańców tej noclegowni do wspólnej modlitwy bez względu na to, czy są katolikami, czy nie, by modlić się za nich, za ich rodziny – wyjaśnia o. Grabiec, wskazując na krzyż znajdujący się na ścianie, który pochodzi z kaplicy sióstr felicjanek.

Oprócz schronienia i opieki duchowej uchodźcy z Ukrainy mogą otrzymać wsparcie psychologiczne czy pedagogiczne.

Ksiądz Dariusz Amrogowicz podkreślił zaangażowanie wrocławskiej Caritas w dzieła pomocowe, nie tylko związane z pomocą na Ukrainie. Wspomniał także o doświadczeniu w niesieniu pomocy wynikającym z prowadzenia wcześniejszych akcji wsparcia. Wyraził także otwartość na współpracę z wszystkimi podmiotami, chcącymi włączyć się w pomoc uchodźcom. – Nie rezygnujemy ze współpracy, bo wiemy, że to wsparcie musi być długoterminowe, mądrze przygotowane, dobrze wycelowane tak, aby przyniosło ulgę zmęczonym ludziom doświadczającym tragedi, jakiej świat nie widział od II wojny światowej – zaznaczył ks. dyrektor.

Podziel się:

Oceń:

2022-03-29 12:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. mitrat S. Batruch: Ukraińcy składają ofiarę w imię najwyższych wartości

PAP

Miesiąc wojny na Ukrainie obnaża zbrodnicze oblicze Rosji. Obnaża też, jak rosyjskie władze i społeczeństwo jest ogłupiałe i nastawione agresywnie wobec całego świata zachodniego – uważa ks. mitrat Stefan Batruch, prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza i proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie. W rozmowie z KAI zaznacza, że społeczeństwa Zachodu powiedziały "nie" i teraz bronią wolnej i niepodległej Ukrainy. "Śmierć i cierpienie niewinnych dzieci, kobiet, ludzi w podeszłym wieku to ofiara jaką składają Ukraińcy za to, żeby zwyciężyły najwyższe wartości: dobro, prawo do życia, poszanowania odrębności etnicznej, kulturowej, językowej, wyznaniowej i religijnej. Obecnie Ukraina broni tego w imieniu całego cywilizowanego świata" – mówi ks. Batruch.

Więcej ...

Watykan/ Papież nieoczekiwanie przybył do bazyliki Świętego Piotra

2025-04-10 16:07

Vatican News

Papież Franciszek przybył w czwartek nieoczekiwanie do bazyliki Świętego Piotra - podała agencja Ansa za źródłami watykańskimi. To kolejny niezapowiedziany ruch papieża, który w środę w Domu Świętej Marty przyjął brytyjską parę królewską, a w niedzielę pozdrowił wiernych na zakończenie mszy dla osób chorych i pracowników służby zdrowia.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Brat Albert pokonał depresję

2025-04-11 07:58

mat. prasowy

Ciekawym porównaniem jest proces tworzenia fortepianów Steinway, które powstają po długim i skomplikowanym procesie, pełnym wyzwań. Podobnie jak drewno, które musi przejść przez wiele prób, aby stać się instrumentem muzycznym o doskonałym brzmieniu, tak i nasze życie, poddane cierpieniu, może stać się źródłem piękna i dobra. Przykłady wielkich artystów i myślicieli, którzy zmagali się z problemami psychicznymi, pokazują, że cierpienie może być drogą do głębszego zrozumienia i twórczości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Wiara

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Czy należy oddawać cześć relikwiom?

Wiara

Czy należy oddawać cześć relikwiom?

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...