Reklama

Niedziela Rzeszowska

Jubileusz 30-lecia diecezji rzeszowskiej

W parafii sługi Bożego

Bryłę kościoła tworzy kilka płaszczyzn

Archiwum parafii

Bryłę kościoła tworzy kilka płaszczyzn

Jedną z czterech parafii, które zostały wydzielone z parafii w Łące jest parafia w Palikówce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na tym terenie, zanim jeszcze powstała parafia, spędził dzieciństwo i młodość sługa Boży Jacek Krawczyk, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się 25 marca 2022 r.

Historia powstania

Reklama

Wieś Palikówka powstała zapewne w XIV stuleciu. Pierwsza pisemna wzmianka o niej pochodzi z 1409 r. i znajduje się w dekrecie erekcyjnym parafii Łąka. Od tego czasu Palikówka widniała jako jedna z wiosek tej parafii. W połowie XX wieku, kiedy została erygowana parafia w Strażowie (1950 r.) część miejscowości Palikówka przyłączono do parafii w Strażowie, a jej druga część należała nadal do parafii w Łące. Kiedy powstały świątynie w Łukawcu Górnym, Łukawcu Dolnym i Terliczce, również mieszkańcy Palikówki zapragnęli, by mieć swoją świątynię i samodzielną parafię, tym bardziej że na przełomie wieków miejscowość zaczęła się dynamicznie rozwijać. 25 czerwca 2000 r. bp Kazimierz Górny, biskup rzeszowski, erygował w tej miejscowości parafię nadając jej tytuł Miłosierdzia Bożego. W tym samym dniu bp Kazimierz Górny poświęcił plac pod budowę świątyni. Spełniły się tym samym plany mieszkańców Palikówki. Pierwszym proboszczem parafii został mianowany ks. kan. Kazimierz Gawełda. Już wcześniej, w październiku 1999 r., został utworzony Komitet Budowy Kościoła. Po erygowaniu parafii prace nabrały tempa, najpierw wybudowano tymczasową kaplicę, a 3 września 2001 r. rozpoczęto budowę kościoła wraz z zapleczem parafialnym. Świątynię zaprojektował architekt Antoni Pikul z Jasła. 22 września 2002 r., bp Kazimierz Górny wmurował kamień węgielny, poświęcony 18 sierpnia 2002 r. w Krakowie przez św. Jana Pawła II. Świątynię budowano dzięki ofiarności parafian oraz ich społecznej pracy. Po ponad czterech latach budowy 27 listopada 2005 r. świątynia zaczęła służyć potrzebom wspólnoty. Przez następne lata trwało jej wyposażanie i upiększanie. Kościół został konsekrowany 25 czerwca 2008 r. przez bp. Kazimierza Górnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Architektura i wyposażenie

Bryłę kościoła tworzy kilka płaszczyzn wznoszących się do jednego punktu, gdzie zwornikiem całości u szczytu jest krzyż, jakby zatknięty i wszystko „trzymający”. Dach pokryty jest blachą miedzianą. Ściana frontowa nad wejściem ma dużą powierzchnię witrażową. Wnętrze jest przestronne i estetyczne. Posadzka granitowa ułożona jest w całym kościele. Ołtarz i ambonka są wykonane z granitu i komponują się z całym wystrojem kościoła. W nastawie ołtarzowej znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego, a pod nim tabernakulum otoczone mozaiką z elementami galanterii z brązu. W bocznym ołtarzu poświęconym 12 listopada 2017 r. znajdują się obrazy: św. Jana Pawła II oraz św. Siostry Faustyny Kowalskiej i bł. ks. Jana Balickiego. Na bocznej ścianie znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej w ozdobnej oprawie.

Kapłani

Wielkim orędownikiem budowy świątyni w Palikówce był ks. Władysław Kopociński, proboszcz w Łące w latach 1974-2002. Proboszczem w Palikówce jest do dziś ks. kan. Kazimierz Gawełda, który kierował budową świątyni, ale przede wszystkim organizował duszpasterstwo parafialne.

Powołania

Z parafii pochodzi ks. Przemysław Dudek (diecezja rzeszowska) oraz diakon Dominik Świeboda, który wkrótce przyjmie święcenia kapłańskie. Parafia cieszy się też dwoma siostrami zakonnymi: s. Elżbietą Malicką (palotynka) i s. Gabrielą Porada (urszulanka Unii Rzymskiej).

Duszpasterstwa

W parafii działa Liturgiczna Służba Ołtarza oraz Róże Różańcowe kobiet (9), mężczyzn (2) i dzieci (1). Opieką nad biednymi zajmuje się Parafialny Zespół Caritas. Działa także schola parafialna.

Sługa Boży

Na terenie obecnej parafii przeżył dzieciństwo i młodość sługa Boży Jacek Krawczyk. Urodził się 16 sierpnia 1966 r. w Rzeszowie. Mieszkał z rodzicami w Palikówce, gdzie rozpoczął naukę w szkole podstawowej. Następnie uczył się w II Liceum Ogólnokształcącym im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie. Uczestniczył we wspólnocie Stowarzyszenia Katolickiego – Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”. W 1985 r. rozpoczął studia na Wydziale Teologii KUL. Jacek Krawczyk zmarł w nocy z 31 maja na 1 czerwca 1991 r., na 9 lat przed powstaniem parafii. Miał niespełna 25 lat. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Strażowie. 25 marca 2022 r. w Rzeszowie odbyła się sesja otwierająca jego proces beatyfikacyjny.

Podziel się:

Oceń:

2022-04-19 09:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prawdziwa integracja

Ks. Artur Żuk z grupą parafian po niedzielnej Mszy św.

Karolina Krasowska

Ks. Artur Żuk z grupą parafian po niedzielnej Mszy św.

Guben – niemieckie miasto graniczące z polskim Gubinem. Dawniej jedno miasto, dziś – choć już tylko z nazwy – łączy je jedna rzymskokatolicka parafia Trójcy Świętej i polski ksiądz rodem z Głogowa.

Więcej ...

Badanie: księża diecezjalni w Polsce czują się zagrożeni i zjawisko to się pogłębia

2025-04-03 14:50

Karol Porwich/Niedziela

Blisko 50 proc. badanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego księży doświadczyło w ostatnich dwunastu miesiącach agresji. Blisko 20 proc. wskazało ataki na obiekty sakralne, a ponad 15 proc. na zakłócenia Mszy i nabożeństw. Badania wskazują na narastanie tego zjawiska.

Więcej ...

Miasto papieskiej pamięci – Wałbrzych po 20. latach

2025-04-03 21:40
Bp Ignacy Dec podczas Mszy św. rocznicowej w Wałbrzyskiej Kolegiacie

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Ignacy Dec podczas Mszy św. rocznicowej w Wałbrzyskiej Kolegiacie

Wieczorem 2 kwietnia dwadzieścia lat wcześniej świat zatrzymał się w milczeniu po słowach „Nasz umiłowany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca”. Pamiętając o tych wydarzeniach mieszkańcy Wałbrzycha zgromadzili się w kolegiacie Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów, by trwać na modlitwie i wdzięczności za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Wiara

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!