Reklama

Niedziela Rzeszowska

Jubileusz 30-lecia diecezji rzeszowskiej

W parafii sługi Bożego

Bryłę kościoła tworzy kilka płaszczyzn

Archiwum parafii

Bryłę kościoła tworzy kilka płaszczyzn

Jedną z czterech parafii, które zostały wydzielone z parafii w Łące jest parafia w Palikówce.

Na tym terenie, zanim jeszcze powstała parafia, spędził dzieciństwo i młodość sługa Boży Jacek Krawczyk, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się 25 marca 2022 r.

Historia powstania

Wieś Palikówka powstała zapewne w XIV stuleciu. Pierwsza pisemna wzmianka o niej pochodzi z 1409 r. i znajduje się w dekrecie erekcyjnym parafii Łąka. Od tego czasu Palikówka widniała jako jedna z wiosek tej parafii. W połowie XX wieku, kiedy została erygowana parafia w Strażowie (1950 r.) część miejscowości Palikówka przyłączono do parafii w Strażowie, a jej druga część należała nadal do parafii w Łące. Kiedy powstały świątynie w Łukawcu Górnym, Łukawcu Dolnym i Terliczce, również mieszkańcy Palikówki zapragnęli, by mieć swoją świątynię i samodzielną parafię, tym bardziej że na przełomie wieków miejscowość zaczęła się dynamicznie rozwijać. 25 czerwca 2000 r. bp Kazimierz Górny, biskup rzeszowski, erygował w tej miejscowości parafię nadając jej tytuł Miłosierdzia Bożego. W tym samym dniu bp Kazimierz Górny poświęcił plac pod budowę świątyni. Spełniły się tym samym plany mieszkańców Palikówki. Pierwszym proboszczem parafii został mianowany ks. kan. Kazimierz Gawełda. Już wcześniej, w październiku 1999 r., został utworzony Komitet Budowy Kościoła. Po erygowaniu parafii prace nabrały tempa, najpierw wybudowano tymczasową kaplicę, a 3 września 2001 r. rozpoczęto budowę kościoła wraz z zapleczem parafialnym. Świątynię zaprojektował architekt Antoni Pikul z Jasła. 22 września 2002 r., bp Kazimierz Górny wmurował kamień węgielny, poświęcony 18 sierpnia 2002 r. w Krakowie przez św. Jana Pawła II. Świątynię budowano dzięki ofiarności parafian oraz ich społecznej pracy. Po ponad czterech latach budowy 27 listopada 2005 r. świątynia zaczęła służyć potrzebom wspólnoty. Przez następne lata trwało jej wyposażanie i upiększanie. Kościół został konsekrowany 25 czerwca 2008 r. przez bp. Kazimierza Górnego.

Reklama

Architektura i wyposażenie

Bryłę kościoła tworzy kilka płaszczyzn wznoszących się do jednego punktu, gdzie zwornikiem całości u szczytu jest krzyż, jakby zatknięty i wszystko „trzymający”. Dach pokryty jest blachą miedzianą. Ściana frontowa nad wejściem ma dużą powierzchnię witrażową. Wnętrze jest przestronne i estetyczne. Posadzka granitowa ułożona jest w całym kościele. Ołtarz i ambonka są wykonane z granitu i komponują się z całym wystrojem kościoła. W nastawie ołtarzowej znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego, a pod nim tabernakulum otoczone mozaiką z elementami galanterii z brązu. W bocznym ołtarzu poświęconym 12 listopada 2017 r. znajdują się obrazy: św. Jana Pawła II oraz św. Siostry Faustyny Kowalskiej i bł. ks. Jana Balickiego. Na bocznej ścianie znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej w ozdobnej oprawie.

Kapłani

Wielkim orędownikiem budowy świątyni w Palikówce był ks. Władysław Kopociński, proboszcz w Łące w latach 1974-2002. Proboszczem w Palikówce jest do dziś ks. kan. Kazimierz Gawełda, który kierował budową świątyni, ale przede wszystkim organizował duszpasterstwo parafialne.

Powołania

Z parafii pochodzi ks. Przemysław Dudek (diecezja rzeszowska) oraz diakon Dominik Świeboda, który wkrótce przyjmie święcenia kapłańskie. Parafia cieszy się też dwoma siostrami zakonnymi: s. Elżbietą Malicką (palotynka) i s. Gabrielą Porada (urszulanka Unii Rzymskiej).

Duszpasterstwa

W parafii działa Liturgiczna Służba Ołtarza oraz Róże Różańcowe kobiet (9), mężczyzn (2) i dzieci (1). Opieką nad biednymi zajmuje się Parafialny Zespół Caritas. Działa także schola parafialna.

Sługa Boży

Na terenie obecnej parafii przeżył dzieciństwo i młodość sługa Boży Jacek Krawczyk. Urodził się 16 sierpnia 1966 r. w Rzeszowie. Mieszkał z rodzicami w Palikówce, gdzie rozpoczął naukę w szkole podstawowej. Następnie uczył się w II Liceum Ogólnokształcącym im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie. Uczestniczył we wspólnocie Stowarzyszenia Katolickiego – Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”. W 1985 r. rozpoczął studia na Wydziale Teologii KUL. Jacek Krawczyk zmarł w nocy z 31 maja na 1 czerwca 1991 r., na 9 lat przed powstaniem parafii. Miał niespełna 25 lat. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Strażowie. 25 marca 2022 r. w Rzeszowie odbyła się sesja otwierająca jego proces beatyfikacyjny.

2022-04-19 09:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dobrzy ludzie z Lubczy

Trwa remont kościoła w Lubczy

T.D.

Trwa remont kościoła w Lubczy

Niewielka parafia w dekanacie wodzisławskim prowadzi wyłącznie własnymi siłami prace remontowe przy kościele Matki Bożej Częstochowskiej.

Więcej ...

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew podczas obrzezania

2022-07-02 21:00

Karol Porwich/Niedziela

Pierwsze przelanie Krwi przez Jezusa dokonuje się u zarania Jego życia, ósmego dnia po Jego narodzeniu. Również podczas tego rytuału, zgodnie z żydowskim prawem, nadaje się dziecku imię.

Więcej ...

Włoch będzie nowym pełnomocnikiem Unii Europejskiej ds. wolności religijnej

2022-07-03 12:45

pixabay.com

Nowym specjalnym pełnomocnikiem ds. wolności religii i przekonań poza granicami Unii Europejskiej zostanie Włoch Mario Mauro. Jak poinformowano jeszcze nieoficjalnie, Komisja Europejska porozumiała się co do kandydatury tego 60-letniego chrześcijańskiego demokraty, byłego europarlamentarzysty i przewodniczącego niewielkiej partii „Popolari per l'Italia” (Ludowcy dla Włoch). Jego poprzednik – Christos Stylianides sprawował swój urząd tylko cztery miesiące – od maja 2021, po czym we wrześniu tegoż roku został jednym z ministrów w rządzie Cypru.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2022 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2022 r.

Na koniach do Jasnogórskiej Maryi - jedyna taka...

Jasna Góra

Na koniach do Jasnogórskiej Maryi - jedyna taka...

#KrwiodawstwoŻycia - codzienne rozważania na lipiec

Wiara

#KrwiodawstwoŻycia - codzienne rozważania na lipiec

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Watykan: Polak wśród 44 metropolitów, którzy w środę...

Kościół

Watykan: Polak wśród 44 metropolitów, którzy w środę...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Kościół

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Kiedy wreszcie nikt nie odważy się podnieść ręki na...

Kościół

Kiedy wreszcie nikt nie odważy się podnieść ręki na...