Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 19/2022, str. 24-25

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miłosierdzie
Światowe spotkanie

„Miejcie zawsze pod ręką płaszcz miłosierdzia, aby ogrzać nim wszystkich, którzy zwracają się do was po przebaczenie; pocieszajcie smutnych i samotnych” – te słowa Franciszek skierował do uczestników III Światowego Spotkania Misjonarzy Miłosierdzia. Odbywało się ono w dniach 23-25 kwietnia. Przybyło 400 kapłanów, w tym 50 z Polski. Duchowni dzielili się swoimi doświadczeniami. Słuchali wykładów i modlili się. Spotkali się także z Ojcem Świętym.

Instytucję Misjonarzy Miłosierdzia papież wprowadził na początku pontyfikatu, niespodziewanie, w związku z Rokiem Świętym Miłosierdzia. Gdy spodziewano się, że specjalne duchowe przywileje skończą się wraz z zamknięciem Drzwi Świętych, papież zdecydował, iż ta posługa zostanie przedłużona do odwołania. Świat po prostu jest głodny miłosierdzia, nawet gdy niektórzy chorują na duchową anoreksję.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obrona życia
Kolumbia protestuje

W Kolumbii Kościół katolicki i organizacje pro-life wezwały do wznowienia ogólnokrajowych marszów po orzeczeniu tamtejszego Trybunału Konstytucyjnego, który zalegalizował aborcję do 24. tygodnia ciąży. Protesty z udziałem setek tysięcy ludzi miały miejsce już w lutym. Teraz zaplanowano je na znacznie większą skalę, nie tylko w stolicy kraju, Bogocie, ale też w 70 innych dużych miastach. Symbolami są niebieskie chusty i... gwizdki.

Celem manifestacji jest wymuszenie na rządzących przeprowadzenia narodowego referendum w sprawie dopuszczalności aborcji oraz zobowiązania się kandydatów w wyborach prezydenckich w Kolumbii (odbędą się one 29 maja) do ochrony życia. Jeden z nich – John Milton Rodriguez z partii Colombia Justa Libres złożył już taką deklarację, podpisując w Kongresie „Pakt dla życia”.

Polityka
Wybór z rozsądku

Francuzi wybrali Emmanuela Macrona „z rozsądku”. Większość z nich nie chciała ryzykować wyboru Marine Le Pen i bez wątpienia odrzucili niektóre z proponowanych przez nią rozwiązań – tak na gorąco w rozmowie z Radiem Watykańskim skomentował jedną z najważniejszych europejskich elekcji przewodniczący episkopatu Francji abp Éric de Moulins-Beaufort, arcybiskup Reims. Dodał, że Kościół nie miał w tych wyborach kandydata bliższego ani dalszego, bardziej lub mniej katolickiego. Z Macronem Kościołowi nie po drodze w kwestiach bioetyki. Z Le Pen – w kwestii choćby migrantów. To źle czy dobrze? – Na tym polega krzyż, ale też zaszczyt Kościoła, że w naszych czasach mówi otwarcie, iż życie ludzkie jest piękne, ma swoją wartość, warto je przeżyć i że cierpienie też jest jego elementem – powiedział duchowny. Więcej na temat konsekwencji francuskich wyborów na str 34-35.

Reklama

Łódź
Zakończenie obchodów

Archidiecezja łódzka zakończyła obchody jubileuszu 100-lecia istnienia. W niedzielę 24 kwietnia podczas uroczystej celebry w łódzkiej katedrze zamknięto uroczyście drzwi święte. Arcybiskup Grzegorz Ryś w homilii podkreślił, że wszystkie dobra w Kościele bez miłości stają się bezużyteczne. Wymownym znakiem tej miłości i jednocześnie owocem jubileuszu będzie wybudowanie dziesięciu, a może nawet piętnastu domów dla ukraińskich uchodźców. Inwestorem ma być archidiecezja. Pierwszą wpłatę na ten cel zadysponował abp Ryś ze swoich prywatnych funduszy. Dołożyła się również sama archidiecezja. Resztę środków ma przynieść publiczna zbiórka.

Papież
Czy będzie operacja?

Kolano coraz bardziej dokucza Franciszkowi. W ostatnich tygodniach z powodu dotkliwego bólu, który niekiedy uniemożliwia mu chodzenie, był zmuszony odwołać albo ograniczyć swoje uczestnictwo w celebracjach liturgicznych czy spotkaniach. W ostatnim tygodniu kwietnia nie mógł np. wziąć udziału w posiedzeniu Kolegium Kardynałów – powołanego przez niego gremium, które doradza i pomaga w reformie Kurii Rzymskiej. Choć sam papież wyrażał nadzieję, że wystarczą terapia zachowawcza, odpoczynek i tabletki, coraz częściej mówi się, iż konieczna może być operacja kolana i wstawienie protezy stawu kolanowego. Napisał o tym największy włoski dziennik Corriere della Sera. Franciszek został papieżem w wieku 76 lat. Można powiedzieć, że późno. Od początku dziennikarze zastanawiali się, czy zdrowie pozwoli kardynałowi z Argentyny podołać misji, którą powierzono mu na konklawe i którą przyjął. Opinia publiczna szybko się dowiedziała, że nie ma on części płuca, ale i on sam, i jego otoczenie zapewniali, że da radę. I rzeczywiście, biorąc pod uwagę, że niedawno skończył 85 lat, a w ubiegłym roku przeszedł poważną operację jelita grubego, po której niektórzy wieszczyli schyłek pontyfikatu, Franciszek absolutnie nie zwalnia tempa. Z uwagi na powyższe można stwierdzić, że jest w wyśmienitej formie i pokona także ograniczenia, które narzuca mu bolące kolano, tym bardziej że już za 2 miesiące czeka go ważna podróż do Afryki.

Reklama

Nominacje
Nowy biskup

Jedna z tradycyjnie najważniejszych stolic biskupich Europy – Paryż ma nowego pasterza. Pięć miesięcy po rezygnacji abp. Michela Aupetita nowym arcybiskupem Paryża został dotychczasowy metropolita Lille – 70-letni abp Laurent Ulrich. Dał się on poznać jako pasterz dynamiczny, umiejący i lubiący współpracować ze świeckimi. Ani konserwatysta, ani progresista. Człowiek środka. Jego pierwszymi zadaniami będą zasypanie głębokich podziałów w archidiecezji paryskiej i czuwanie nad odbudową katedry Notre Dame. Papież postawił na człowieka sprawdzonego, z długim stażem biskupstwa i zarządzania różnymi ciałami kościelnymi. Ważne jest również – także w kontekście odbudowy pierwszego spośród kościołów nad Sekwaną – że abp Urlich umie współpracować z politykami. W Paryżu to szczególnie istotne, bo będzie musiał wiele razy rozmawiać, gdyż Notre Dame jest symbolem nie tylko francuskiego Kościoła, ale Francji w ogóle.

Dzień Męczeństwa
Dlaczego okupant zabijał księży?

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej obchodzono po raz kolejny 29 kwietnia, w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Dachau, gdzie Niemcy zamęczyli 830 polskich księży, tj. blisko 8% ogółu kapłanów, którzy pracowali w dniu wybuchu wojny w granicach II RP. Główne uroczystości odbyły się w Kaliszu, gdzie znajduje się kaplica Męczeństwa i Wdzięczności, powstała z inicjatywy księży, którzy przeżyli Dachau, a w której znajdują się nazwiska blisko 1,8 tys. zamordowanych kapłanów oraz kleryków diecezjalnych i zakonnych. Nie trzeba się zastanawiać, dlaczego okupant uznał, że dla zniewolenia narodu polskiego konieczna będzie eliminacja kapłanów. Sama broń pozwala jedynie zniszczyć naród, ale nie pozwoli go zniewolić, bo nie można zabić ducha.

Niemcy-Polska
Spotkanie grupy kontaktowej

Po 3 latach przerwy spowodowanej koronawirusem wznowiono spotkania grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec. Ostatnie odbyło się w Ośrodku Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Gliwickiej w Pławniowicach w dniach 26-28 kwietnia. Ze strony polskiej uczestniczyli w nim kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, biskup gliwicki Jan Kopiec, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński oraz ks. prał. Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Ze strony niemieckiej – bp Bertram Meier z Augsburga, bp Wolfgang Ipold z Görlitz, a także zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Niemiec dr Ulrich Pönner oraz szef Komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer. Rozmawiano o sprawach bieżących. W agendzie zabrakło jednak tematu niemieckiej drogi synodalnej, która niepokoi wiele środowisk katolickich na świecie, m.in. w Polsce. Jak rozumiemy, nie chciała o tym rozmawiać strona niemiecka.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-04-29 10:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 21/2022, str. 24-25

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

USA/ Prezydent Duda: infrastruktura Trójmorza pozwoliła zrezygnować z rosyjskich źródeł energii

2024-04-18 17:47
Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Rosyjska agresja na Ukrainę szczególnie mocno dotknęła Europy Środkowo-Wschodniej; infrastruktura Trójmorza umożliwiła nam rezygnację z rosyjskich źródeł energii i pomogła uniknąć najgorszych konsekwencji tej wojny - powiedział w czwartek w ONZ prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous