Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 25/2022, str. 28-29

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

OBRADY KEP
O katechezie i nie tylko

Katecheza była głównym tematem spotkania biskupów, którzy 6 i 7 czerwca obradowali w Zakopanem na zebraniu plenarnym KEP. Było to już 392. oficjalne zebranie wszystkich biskupów tworzących KEP. Troska o katechezę wynikała nie z tego, że kończy się rok szkolny – choć biskupi zawsze zauważają w tym czasie trud katechetów i nauczycieli – ale z racji bolączek nauczania religii w szkole. Największą z nich jest spory odsetek – szczególnie w dużych miastach i w szkołach średnich – młodzieży, która nie uczęszcza na katechezę. Taka decyzja nie zawsze oznacza zaparcie się wiary i nie zawsze jest podejmowana z motywów przeciwnych wierze – zauważył abp Grzegorz Ryś. Biskupi wspólnie stoją na stanowisku, że religia w szkole jest czymś dobrym i takim pozostanie. Niestety, nie może ona załatwić wszystkiego, w tym zastąpić przygotowania do sakramentów św. i zbudowania wspólnoty. To – szczególnie w sytuacji, gdy coraz gorzej wygląda międzypokoleniowy przekaz wiary – stawia przed Kościołem nowe wyzwania. Biskupi zgodnie potwierdzili, że trzeba położyć mocniejszy nacisk na katechezę przyparafialną; podkreślili, że nie jest to kolejna lekcja religii, tyle że w parafii. Problemem jednak może być tutaj nie miejsce, gdzie miałyby się odbywać zajęcia katechezy, ale kadra, która podjęłaby się tego zadania, stąd sugestie powoływania w diecezjach szkół dla katechistów świeckich – instytucji niedawno wprowadzonej przez Ojca Świętego. A co z katechezą szkolną? Trwają prace nad uaktualnieniem programu, bo zmiany w otoczeniu społeczno-kulturowym sprawiają, że dokument, który liczy 20 lat (chodzi o Dyrektorium katechetyczne), trąci – przynajmniej w niektórych miejscach – myszką.

Biskupi rozmawiali nie tylko o katechezie. Było też sporo o procesie synodalnym. Zakończono już etapy diecezjalne, ale biskupi proponują, żeby synodalność pozostała na stałe drogą Kościoła. Według abp. Adriana Galbasa, materiały przesłane z poszczególnych diecezji „koncentrowały się, co widać w nadesłanych już dokumentach, w takich obszarach jak relacje duchowni – świeccy i jakość duszpasterstwa ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych”. Warto o tym pamiętać, bo stanowi to główny punkt zainteresowania polskich katolików. Pod Tatrami biskupi dyskutowali również o zakończeniu Roku Rodziny Amoris Laetitia, ochronie nieletnich oraz o pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

ZADANIE
Testament Jana Pawła II

10 tys. osób wzięło udział w wyjątkowej Mszy św. sprawowanej w 25. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem, z której pamiętamy po dziś dzień przejmujący hołd górali polskich złożony Ojcu Świętemu oraz wypowiedziany w cieniu najsłynniejszego krzyża między Wisłą a Bugiem apel: „Brońcie krzyża!”. W Eucharystii wziął udział cały episkopat Polski, który zgromadził się w tym samym czasie na tradycyjnej wiosennej konferencji plenarnej. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki. – Nie wstydźcie się tego krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie go, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym – powiedział. I dodał: – Dzisiaj, po 25 latach od tamtej chwili, słowa Jana Pawła II stanowią dla nas jeszcze bardziej zobowiązujące zadanie.

Tak, to prawda. O ile przed ćwierćwieczem nad Kościołem w Polsce widoczne były czarne chmury, o tyle teraz jesteśmy jakby w środku burzy i to zadanie jest jeszcze bardziej aktualne – tym bardziej że po drodze część obrońców krzyża, niestety, się wykruszyła.

NIEDERLANDY
Przedsiębiorca kupuje kościoły

74-letni Wim Annen, chrześcijański przedsiębiorca z Niderlandów, w ciągu pięciu lat kupił już czwarty nieczynny kościół w Geldrii – największej prowincji tego kraju. Jak donoszą tamtejsze media, Annen chce w ten sposób zapobiec przekształcaniu budynków kościelnych na mieszkania, sklepy lub inne cele. Ma też nadzieję, że w przyszłości ludzie znów liczniej zaczną chodzić do świątyń.

Reklama

W rozmowie z dziennikiem Nederlands Dagblad Annen powiedział, że chce zachować kupowane kościoły jako miejsce refleksji i „uczynić je bardziej otwartymi”, gdyż „są one piękniejsze niż sala bilardowa czy centrum dywanów”. Wyraził przy tym przekonanie, że choć frekwencja w kościołach gwałtownie spada, to jednak „wiara ludzi nie zanikła”. Zwrócił też uwagę, że wiara i uczęszczanie do kościoła cyklicznie się zmieniały. Pandemia i wojna, które wróciły do Europy, sprawiły, że wielu ludzi przekonało się, iż „nie możemy im zaradzić sami” – przekonywał i dodał: – Wierzę, że potrzeba obecności kościołów znów wzrośnie.

Po kupnie kościoła katolickiego w Meddo, w którym nabożeństw nie sprawowano od ponad roku, przedsiębiorca zamierza nabyć jeszcze w najbliższym czasie trzy inne kościoły w rejonie Achterhoeku. Według mediów, dobroczyńca chrześcijański jest już właścicielem kościoła baptystów w Doetinchemie i dwóch innych świątyń w Hoogeveenie i Zuidwolde.

WATYKAN
Papież do Polaków

„Powierzając się ufnie wstawiennictwu św. Jadwigi, módlcie się tak jak ona, u stóp krzyża, o pokój w Europie” – powiedział Franciszek do Polaków podczas środowej audiencji generalnej 8 czerwca. Szczególne pozdrowienia skierował do kapłanów z diec. włocławskiej, którzy przybyli do Rzymu z okazji 25-lecia święceń kapłańskich.

WE WSPÓŁPRACY
Medycyna na KUL

KUL otwiera nowy kierunek – medyczny, we współpracy z polikliniką Gemellego i Uniwersytetem Rzymskim La Sapienza. – Współpraca naukowo-badawcza z tymi instytucjami jest gwarantem wysokiego poziomu studiów medycznych, które rozpoczną się w najbliższym czasie – powiedział rektor KUL ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski. W Rzymie zostały już podpisane stosowne dokumenty o współpracy tych trzech placówek, a w uroczystości wzięli udział min. Przemysław Czarnek oraz prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. n. med. Radosław Sierpiński. Dzięki współpracy z najlepszymi uczelniami na świecie studenci medycyny na KUL będą mogli zdobywać wiedzę na podstawie najnowszych badań i od najwybitniejszych specjalistów. – Wierzę, że wraz z otwarciem nowego kierunku studiów rozpoczyna się nowy rozdział w historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Medycyna na KUL w naturalny sposób wpisuje się w głęboko chrześcijańskie spojrzenie na naturę człowieka jako na jedność duchowo-cielesną. Tego uczył nas nasz wieloletni profesor św. Jan Paweł II. Tym dziś chcemy żyć – podkreślił rektor uczelni.

Reklama

ZESŁANIE
Zaskakujący ruch

To po prostu degradacja i zesłanie – tak informację o tym, że abp Hilarion, dotychczasowy nr 2 patriarchatu moskiewskiego, przestaje być prawosławnym „ministrem spraw zagranicznych” i obejmuje drugorzędną albo i trzeciorzędną (według kryteriów moskiewskich) stolicę biskupią w Budapeszcie, komentuje większość obserwatorów. Co takiego mogło się stać? Choć w większości są to spekulacje, najprawdopodobniej chodzi o to, że Hilarion „urósł za bardzo” i przez to stał się bardziej autonomiczny i mniej sterowalny. Tego Cyryl i Kreml znieść już nie mogli.

PO NOWEMU
Sojusz ołtarza z tronem

Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego na swym posiedzeniu 7 czerwca w Moskwie postanowił podporządkować bezpośrednio patriarsze moskiewskiemu i całej Rusi wszystkie trzy eparchie (diecezje), które wchodziły dotychczas w skład Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Jednocześnie utworzono metropolię krymską, złożoną z tych trzech jednostek terytorialnych. Tyle wyjawiono w oficjalnym komunikacie, w którym informowano o ruchu decydentów moskiewskiego prawosławia. W tym samym czasie Kreml podporządkowuje sobie zajęte na Ukrainie tereny, przygotowując się do organizacji „referendów”, które mają zademonstrować światu „wolę ludu” na podbitych terenach. Jedni i drudzy, ramię w ramię, realizują analogiczne scenariusze.

Podziel się:

Oceń:

2022-06-14 11:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 22-23

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Od maja do października 1917 roku - gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, kiedy w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja - na obrzeżach miasteczka Fatima, w miejscu zwanym Cova da Iria, Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać.

Więcej ...

Już w sobotę Czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego w Licheniu!

2024-05-14 13:44

Mat. prasowy

18 maja, pod hasłem “Zjednoczmy się wokół Mamy!”, Teobańkologia organizuje w Licheniu czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego. Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania