Reklama

Niedziela Kielecka

Świętowali 20 lat działalności

2022-05-11 09:07

Niedziela kielecka 20/2022, str. VI

Burmistrz Jędrzejowa i proboszcz parafii Matki Bożej Łaskawej uhonorowani
za zaangażowanie dla jędrzejowskich diabetyków

K.D.

Burmistrz Jędrzejowa i proboszcz parafii Matki Bożej Łaskawej uhonorowani za zaangażowanie dla jędrzejowskich diabetyków

Z zaangażowaniem promują wiedzę na temat najbardziej podstępnej choroby. Dzielą się doświadczeniem walki z cukrzycą, działają na rzecz profilaktyki, wspierają i edukują osoby, które dopiero usłyszały diagnozę.

Udowadniają, że z chorobą da się cieszyć życiem i pomagać innym. Za 20-letnią służbę na rzecz promocji zdrowia jędrzejowskim diabetykom dziękowali w czasie gali w jędrzejowskim Domu Kultury: Paweł Faryna, starosta jędrzejowski, burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, przedstawiciele kół diabetyków z różnych miast i okolic województwa, m.in. Buska Zdroju, Pińczowa, Skarżyska. Prezes Zarządu Głównego PSD Anna Śliwińska, która pogratulowała wytrwałej działalności społecznej prezes jędrzejowskiego Koła Annie Gołdyn. Podkreślano, że problem cukrzycy dotyka już 8 procent społeczeństwa w Polsce. Wiele osób żyje z niezdiagnozowaną chorobą. Pandemia COVID-19 jeszcze nasiliła te problemy.

Jubileusz był okazją do wyrażenia wdzięczności osobom i instytucjom wspierającym jędrzejowskich diabetyków. Odznakę ze złotym sercem otrzymali ks. proboszcz Franciszek Piwowarczyk i burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek.

Prelekcje, profilaktyka, wsparcie

Reklama

Mając wiedzę i świadomość, jak ważna jest edukacja społeczna w tej dziedzinie, Anna Gołdyn założyła przy parafii MB Łaskawej w Jędrzejowie Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków zrzeszające chorych na cukrzycę i ich rodziny. Działania Koła obejmują comiesięczne spotkania edukacyjne dla zainteresowanych, prelekcje z lekarzami różnych specjalności. Członkowie wspólnie integrują się na pielgrzymkach diabetyków na Jasną Górę i spotkaniach wigilijnych. Na festynach lokalnych organizują akcje pomiaru cukru i ciśnienia mieszkańcom regionu, edukują. Ich działalność kontynuowana była podczas obostrzeń sanitarnych w pandemii – kiedy pacjenci z rozpoznaną chorobą, po powrocie z leczenia szpitalnego potrzebowali np. wstrzykiwaczy, zgłaszali się o pomoc do Koła w Jędrzejowie. Koło wsparło również diabetyków chorych na COVID-19 będących w trzech szpitalach, przekazując nowoczesny sprzęt freestyle libre do monitoringu glikemii. Zaangażowało się również w pomoc Ukrainie. Zebrało i przekazało dary dla diabetyków na granicę i na Ukrainę: gleukometry, paski oraz lekarstwa – opowiada prezes Anna Gołdyn, która pomaga z wielkim zaangażowaniem diabetykom wraz z mężem Mariuszem, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w woj. świętokrzyskim.

Są darem dla innych

Jubileusz rozpoczęła Msza św. w kościele MB Łaskawej w Jędrzejowie za chorych i ich rodziny pod przewodnictwem opata cystersów w Jędrzejowie o. Rafała Ścibiorowskiego.

W homilii akcentował, że „cukrzyca jest bolesną dla pacjenta rzeczywistością samodyscypliny i ograniczeń”. – Z pomocą chorym zawsze przychodzi Chrystus, i w Chrystusowym pokrzepieniu chory może złożyć nadzieję – podkreślał. Uświadamiał, że chorzy mają specjalną misję do wypełnienia. Dawanie świadectwa przez własne doświadczenie choroby, cierpienia i bólu stają się darem dla innych. Zauważył, że w jędrzejowskiej wspólnocie diabetyków ważne jest wzajemne ubogacenie się sobą, dzielenie się doświadczeniem, wiedzą, metodami leczenia i szeroka promocja zdrowia i profilaktyki. Dlatego środowisko diabetyków jędrzejowskich ma przed sobą konkretną misję, służbę i zadania – podkreślał opat.

W specjalnym liście gratulacje z okazji jubileuszu działaczom Koła złożył bp Jan Piotrowski, patron honorowy wydarzenia, wskazując, że ich zaangażowanie w diecezji kieleckiej jest wyrazem troski o chorych i promocji wiedzy niezbędnej osobom dotkniętym problemami cukrzycowymi.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 30. Pielgrzymka Diabetyków

BPJG

Z udziałem ok. 300 osób na Jasnej Górze odbyła się 30. pielgrzymka osób i ich rodzin zmagających się z cukrzycą. Tegoroczna pielgrzymka miała także charakter dziękczynny za 40 lat działalności Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Jasnogórskie spotkanie jak zwykle było okazją nie tylko do wspólnej modlitwy, ale także do przypomnienia o problemach chorych i ich rodzin.

Więcej ...

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Abp Depo: modlitwa i miłosierdzie to konkretna synteza nauczania Ojca Pio

2022-05-25 21:33

Maciej Orman/Niedziela

– Modlitwie Ojca Pio towarzyszyła również intensywna działalność charytatywna – powiedział abp Wacław Depo. 25 maja metropolita częstochowski przewodniczył w sanktuarium św. Ojca Pio na Świętej Górce Przeprośnej w Siedlcu k. Częstochowy Mszy św. z okazji 135. rocznicy urodzin i 20. rocznicy kanonizacji słynnego stygmatyka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

Wiara

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

#TrzymajSięMaryi: Matka poważnych pytań. Czy...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Matka poważnych pytań. Czy...

Tomasz Samołyk do zaniepokojonych zachowaniem Franciszka

Kościół

Tomasz Samołyk do zaniepokojonych zachowaniem Franciszka

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Kościół

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

Kościół

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu

Kultura

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu "Zieja"

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże