Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zawierzyli swoje małe ojczyzny

Akt zawierzenia Pani Łaskawej

Adam Łazar

Akt zawierzenia Pani Łaskawej

Na ołtarzu złóżmy Matce Bożej to, co było w przeszłości, a przede wszystkim zawierzmy całą naszą przyszłość – powiedział ks. kan. Andrzej Stopyra podczas uroczystości odpustowych ku czci Matki Bożej Łaskawej.

Podczas lubaczowskiego odpustu można uzyskać papieski odpust zupełny. Przywilej ten temu sanktuarium nadał papież Benedykt XVI w 2009 r. na prośbę pasterza diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp. Wacława Depo. Od 2010 r. pielgrzymują tu samorządowcy Podkarpacia i ziemi lubelskiej. W tym roku dołączyli do nich samorządowcy województwa lwowskiego. Na uroczystość przybyło wiele gości, pocztów sztandarowych, których powitał kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej ks. kan. Andrzej Stopyra. – Dziś przychodzimy tutaj po raz trzynasty z tymi, którzy są odpowiedzialni za losy naszej ojczyzny, aby Maryi powiedzieć o tym wszystkim, co jest radosne, dobre, piękne, ale także powierzyć Jej trudne sprawy naszego polskiego narodu. Każdy rok ma swoje kłopoty. W ostatnich latach w sposób szczególny byliśmy doświadczeni przez pandemię koronawirusa, a w tym roku mamy lęki, obawy, niepokoje z powodu wojny, która trwa na Ukrainie. Przybywamy tutaj, by Matce Bożej powiedzieć, co nas boli i prosić, aby pomogła i zaradziła wszystkim trudnościom. Na ołtarzu złóżmy Matce Bożej to, co było w przeszłości, a przede wszystkim zawierzmy całą naszą przyszłość – powiedział na rozpoczęcie Eucharystii.

Umocnieni w służbie

Koncelebrowanej Mszy św. odpustowej w intencji Ojczyzny i pokoju na Ukrainie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek, który w homilii zwrócił uwagę, że ludzie którzy służą dobru obywateli, nie powinni myśleć o sobie, osobistych korzyściach, ale pamiętać o biednych, samotnych i chorych, a w obecnych czasach nie zapominać o przybyszach i uchodźcach. Powinni pracować dla dobra swoich małych ojczyzn. W swoim działaniu kierować się Bożymi przykazaniami, błogosławieństwami, zasadami przekazanymi przez przodków, rodziców, nauczycieli i wychowawców. Z tego miejsca powinni wyjść pokrzepieni, umocnieni do realizacji wyzwań, jakie stoją przed nimi.

Tobie Matko, zawierzamy

W darach ołtarza ofiarowany został obraz św. Jadwigi, Królowej Polski, namalowany przez lubaczowskiego artystę Janusza Szpyta, a ofiarowany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego i Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych. Na wzór ślubów króla Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej, który w 1656 r. klęczał przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, przedstawiciele różnych szczebli samorządów terytorialnych i władzy państwowej w lubaczowskiej konkatedrze uklękli przed cudownym obrazem Pani Łaskawej, by zawierzyć Jej losy swoich małych ojczyzn. Akt zawierzenia wypowiedział marszałek Władysław Ortyl, po czym wraz z przedstawicielami władz oraz samorządów, złożył kwiaty przed obrazem Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej.

Reklama

Dziedzictwo niesione w przyszłość

Biskup Stanisław Jamrozik poświęcił obraz św. Jadwigi, Królowej Polski, który zawisł w konkatedrze w panteonie świętych i błogosławionych. Liturgię Mszy św. ubogacił swoim śpiewem psalmów i pieśni religijnych w języku ukraińskim zespół Krajka z Przemyśla.

Uroczystość odpustowa i pielgrzymkowa znalazła w tym roku swoje upamiętnienie w postaci otwarcia w podziemiach konkatedry Centrum Dziedzictwa Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie. Powstało ono przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zwiedzający je pomodlili się także i złożyli kwiaty na sarkofagach, w których spoczywają doczesne szczątki śp. kard. Władysława Rubina i lubaczowskich biskupów – Jana Nowickiego i Mariana Rechowicza.

2022-05-17 08:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święto katedry

Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Piotr Lorenc

Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Wzięcie do nieba Maryi jest owocem odkupienia ludzkości przez krzyż i zmartwychwstanie Chrystusa – powiedział bp Grzegorz Kaszak.

Więcej ...

Projekt RELACJE - brat Szymon Janowski OFMCap. - Odcinek 1

2022-12-01 09:18

PROFETO

"Kiedy mówimy o Projekcie, to pierwsza rzecz, jaka przychodzi na myśl, to że Pan Bóg zaprojektował nas z miłości i do miłości. I właściwie to jest odpowiedź i temat główny wszystkich odcinków kolejnych, które będziemy w czasie adwentu Wam prezentować" - mówi brat Szymon.

Więcej ...

Sejm za zamrożeniem cen gazu w 2023 r.

2022-12-01 22:05

PAP/Radek Pietruszka

Sejm w czwartek uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Wiadomości

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...