Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zawierzyli swoje małe ojczyzny

Akt zawierzenia Pani Łaskawej

Adam Łazar

Akt zawierzenia Pani Łaskawej

Na ołtarzu złóżmy Matce Bożej to, co było w przeszłości, a przede wszystkim zawierzmy całą naszą przyszłość – powiedział ks. kan. Andrzej Stopyra podczas uroczystości odpustowych ku czci Matki Bożej Łaskawej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas lubaczowskiego odpustu można uzyskać papieski odpust zupełny. Przywilej ten temu sanktuarium nadał papież Benedykt XVI w 2009 r. na prośbę pasterza diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp. Wacława Depo. Od 2010 r. pielgrzymują tu samorządowcy Podkarpacia i ziemi lubelskiej. W tym roku dołączyli do nich samorządowcy województwa lwowskiego. Na uroczystość przybyło wiele gości, pocztów sztandarowych, których powitał kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej ks. kan. Andrzej Stopyra. – Dziś przychodzimy tutaj po raz trzynasty z tymi, którzy są odpowiedzialni za losy naszej ojczyzny, aby Maryi powiedzieć o tym wszystkim, co jest radosne, dobre, piękne, ale także powierzyć Jej trudne sprawy naszego polskiego narodu. Każdy rok ma swoje kłopoty. W ostatnich latach w sposób szczególny byliśmy doświadczeni przez pandemię koronawirusa, a w tym roku mamy lęki, obawy, niepokoje z powodu wojny, która trwa na Ukrainie. Przybywamy tutaj, by Matce Bożej powiedzieć, co nas boli i prosić, aby pomogła i zaradziła wszystkim trudnościom. Na ołtarzu złóżmy Matce Bożej to, co było w przeszłości, a przede wszystkim zawierzmy całą naszą przyszłość – powiedział na rozpoczęcie Eucharystii.

Umocnieni w służbie

Reklama

Koncelebrowanej Mszy św. odpustowej w intencji Ojczyzny i pokoju na Ukrainie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek, który w homilii zwrócił uwagę, że ludzie którzy służą dobru obywateli, nie powinni myśleć o sobie, osobistych korzyściach, ale pamiętać o biednych, samotnych i chorych, a w obecnych czasach nie zapominać o przybyszach i uchodźcach. Powinni pracować dla dobra swoich małych ojczyzn. W swoim działaniu kierować się Bożymi przykazaniami, błogosławieństwami, zasadami przekazanymi przez przodków, rodziców, nauczycieli i wychowawców. Z tego miejsca powinni wyjść pokrzepieni, umocnieni do realizacji wyzwań, jakie stoją przed nimi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tobie Matko, zawierzamy

W darach ołtarza ofiarowany został obraz św. Jadwigi, Królowej Polski, namalowany przez lubaczowskiego artystę Janusza Szpyta, a ofiarowany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego i Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych. Na wzór ślubów króla Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej, który w 1656 r. klęczał przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, przedstawiciele różnych szczebli samorządów terytorialnych i władzy państwowej w lubaczowskiej konkatedrze uklękli przed cudownym obrazem Pani Łaskawej, by zawierzyć Jej losy swoich małych ojczyzn. Akt zawierzenia wypowiedział marszałek Władysław Ortyl, po czym wraz z przedstawicielami władz oraz samorządów, złożył kwiaty przed obrazem Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej.

Dziedzictwo niesione w przyszłość

Biskup Stanisław Jamrozik poświęcił obraz św. Jadwigi, Królowej Polski, który zawisł w konkatedrze w panteonie świętych i błogosławionych. Liturgię Mszy św. ubogacił swoim śpiewem psalmów i pieśni religijnych w języku ukraińskim zespół Krajka z Przemyśla.

Uroczystość odpustowa i pielgrzymkowa znalazła w tym roku swoje upamiętnienie w postaci otwarcia w podziemiach konkatedry Centrum Dziedzictwa Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie. Powstało ono przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zwiedzający je pomodlili się także i złożyli kwiaty na sarkofagach, w których spoczywają doczesne szczątki śp. kard. Władysława Rubina i lubaczowskich biskupów – Jana Nowickiego i Mariana Rechowicza.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-05-17 08:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na Wzgórzu Zamkowym od 850 lat

Tradycyjne błogosławieństwo miastu i jego mieszkańcom

TD

Tradycyjne błogosławieństwo miastu i jego mieszkańcom

7 maja w odpust Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej – patronki miasta zainaugurowano jubileusz 850 lat bazyliki katedralnej.

Więcej ...

Ukochany Syn

2025-01-07 11:21

Niedziela Ogólnopolska 2/2025, str. 20

Adobe Stock

Kiedy przypatrzymy się ludzkim historiom, dostrzeżemy nierzadko problem nieznajomości ojca. Zdarza się, że zmarł, zanim urodziło się jego dziecko, lub odszedł w okresie nieświadomości swego syna lub swej córki.

Więcej ...

Los Angeles: Rodzina śpiewa „Regina Caeli” na zgliszczach swojego domu

2025-01-12 09:05

zrzut ekranu/x.com

Jackie i Peter Halpinowie wraz z sześciorgiem dorosłych dzieci śpiewają pieśń maryjną Regina Caeli na ruinach swojego domu. W tle widać, że niebo rozświetla się na pomarańczowo przez ogień, który wciąż płonie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Wiadomości

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Zmarła aktorka Barbara Rylska

Wiadomości

Zmarła aktorka Barbara Rylska

UE zakazuje, aby w korespondencji używać zwrotów...

Wiadomości

UE zakazuje, aby w korespondencji używać zwrotów...

Dziś niedziela Chrztu Pańskiego - w liturgii kończy się...

Kościół

Dziś niedziela Chrztu Pańskiego - w liturgii kończy się...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Kościół

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Wiadomości

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?