Reklama

Niedziela Świdnicka

Już za dwa lata

Bp Marek Mendyk zapowiedział ogłoszenie I Synodu Diecezji Świdnickiej

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Marek Mendyk zapowiedział ogłoszenie I Synodu Diecezji Świdnickiej

Biskup Marek Mendyk w trakcie spotkania presynodalnego, podsumowującego diecezjalny etap XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, złożył ważną deklarację.

Podsumowując pracę parafialnych i wspólnotowych zespołów synodalnych działających pod okiem wyznaczonych koordynatorów w ramach ogólnoświatowego Synodu ogłoszonego przez papieża Franciszka (nasza relacja na stronach VI i VII), biskup świdnicki wykorzystał okazję, aby zakomunikować rozpoczęcie prac przygotowawczych do ogłoszenia I Synodu Diecezji Świdnickiej.

Będzie synod diecezjalny

– Dziś po raz pierwszy publicznie ogłaszam w naszej katedrze, że zamierzam zwołać I Synod Diecezji Świdnickiej. Trzeba, abyśmy na wspólnej modlitwie, na medytacji Bożego słowa, na spotkaniach, otworzyli się na to, co Duch Święty nam podpowiada. Ta myśl jest inspirowana pragnieniem, które towarzyszy mi od pierwszego dnia mojej posługi biskupiej w Świdnicy. Dzisiaj zostaje ona potwierdzona pragnieniami wielu osób zaangażowanych w papieski synod – powiedział 21 maja w katedrze bp Marek Mendyk, zapowiadając, że uroczystego ogłoszenia synodu dokona 25 marca 2024 r., w 20. rocznicę ustanowienia diecezji świdnickiej. Uroczysta sesja inauguracyjna zaplanowana jest na sobotę 19 maja 2024 r. przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

Jest potencjał

– Już dzisiaj zapraszam was, abyśmy tego potencjału, który ujawnił się w ciągu ostatnich tygodni, nie zmarnowali. Nie zakopali w ziemi, ale chcieli go pomnożyć, tak abyśmy w pierwszy historyczny Synod Diecezji Świdnickiej weszli możliwie jak najlepiej przygotowani. Spróbujemy w ciągu tych dwóch lat stawiać sobie pytania, które już się pojawiały w różnych gremiach: Czym jest synod diecezjalny? Jakie są jego założenia? Do czego miałby nas doprowadzić? Ale też w jaki sposób każdy z nas mógłby się włączyć w jego realizację? – wyliczał biskup świdnicki.

Reklama

Przypomnijmy, że zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego jedynym ustawodawcą na synodzie diecezjalnym jest biskup, a inni członkowie synodu posiadają tylko głos doradczy. Pomagają oni zatem biskupowi rozpoznać wszechstronnie problemy diecezji i proponują możliwie najlepsze rozwiązania. Z pewnością zapisy synodalne będą musiały być dostosowane do lokalnych przepisów, warunków, norm Kościoła powszechnego, będą też wytyczać nowe drogi apostolskiej działalności diecezji i także rozwiązywać problemy.

– Nasza diecezja jest terenem misyjnym i trzeba pamiętać, że przykład i świadectwo katolika, wasze świadectwo ma kluczowe znaczenie i prawdą jest, że ludzi przyprowadzamy do Chrystusa bardziej przykładem, aniżeli argumentami – podkreślił. – Możliwie jak najlepiej, w ciągu tych dwóch lat, przygotujmy się do tego wydarzenia – zachęcił bp Mendyk mówiąc, by nie zmarnować potencjału, który zrodził się w sercach i umysłach wiernych.

2022-05-31 14:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Nitkiewicz: musimy dalej szukać natchnienia u Boga oraz u innych osób

Artur Stelmasiak

Musimy dalej szukać natchnienia u Boga oraz u innych osób – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz do uczestników posiedzenia Komisji Głównej III Synodu Diecezji Sandomierskiej, które odbyło się 20 maja w Sandomierzu.

Więcej ...

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego

2022-12-07 10:53

Youtube.com

Jacek Kurski został nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego - wynika ze środowego komunikatu NBP. Informacje te potwierdził Kurski; napisał, że podjął pracę zgodną z jego wykształceniem i doświadczeniem menadżera.

Więcej ...

69. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2022-12-07 21:43

Karol Porwich/Niedziela

8 grudnia mija 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...