Reklama

Niedziela plus

Radość życia z Bogiem

Wspólnota GALILEA

Gdy słyszymy słowo „Galilea”, nasze myśli biegną ku tamtej Galilei, ku wodom Jeziora Tyberiadzkiego, do bazyliki w Nazarecie, góry Tabor. Ta Galilea jest dużo bliżej, ale przyciąga równie mocno.

Wspólnota to coś, co łączy – coś, co daje poczucie siły i emocjonalne więzi, zjednoczenie wokół wspólnego celu. To duchowość, trwałość i otwarcie na drugiego człowieka. Wspólnota daje poczucie bezpieczeństwa i bycia potrzebnym sobie nawzajem. A głównym celem tej wspólnoty jest ewangelizacja.

Jej początki to rok 1992, kiedy to o. Krzysztof Czerwionka, zmartwychwstaniec, założył Wspólnotę Chrystusa Zmartwychwstałego GALILEA jako część Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Miejscem spotkań wspólnoty stało się – jakby w nawiązaniu do biblijnych spotkań Boga z ludźmi na górach i wzgórzach – Centrum Ewangelizacji i Modlitwy „Wzgórze Miłosierdzia” w Stryszawie. To wzniesienie w Beskidzie Żywieckim, pełne lasów, ciszy, sprzyjające zadumie. Pierwotnie w 1980 r. teren ten został zakupiony przez zgromadzenie z zamiarem utworzenia na nim domu rekolekcyjnego. Odbywały się tam rekolekcje dla młodzieży prowadzone przez Ruch Światło-Życie, jednak po powstaniu GALILEI centrum stało się jej siedzibą i miejscem spotkań, które łączy ciszę modlitwy z tętniącym radością zapałem ewangelizacyjnym. W 1998 r. wspólnotę włączono do struktur polskiej prowincji Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Wspólnota dzieli się na lokalne winnice (jedną z nich jest Winnica Stryszawa, która działa na pograniczu diecezji krakowskiej i bielsko-żywieckiej), a każda dzieli się na domy zmartwychwstania – prywatne domy członków wspólnoty. Poszczególne winnice i domy zmartwychwstania są mocno związane z Kościołem lokalnym, włączają się w życie parafialne i je wspierają. Członkowie wspólnoty prowadzą np. Drogi Krzyżowe, i inne nabożeństwa parafialne, praktykują adorację Najświętszego Sakrmentu. Wspólnota dla młodych jest nie tylko miejscem modlitwy, ale również przestrzenią spotkania ludzi, z którymi warto nawiązać długoletnie znajomości. Jej członkowie lubią spędzać ze sobą czas, organizować wspólne wyjazdy i dzielić się swoim życiem.

Reklama

Czym jest GALILEA?

Radością bycia razem, czyli katolicką, charyzmatyczną i bardzo radosną wspólnotą ewangelizacyjną, która obecnie zrzesza kilka tysięcy członków w wielu miejscach Polski i Europy (w Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Austrii, na Ukrainie, w Holandii, Niemczech, Czechach), a także prowadzi misję przez grupę galilejskich misjonarzy – ewangelizatorów w Tanzanii. Głównym celem jej działalności jest nowa ewangelizacja, czyli niesienie innym nadziei płynącej z osobistego spotkania ze zmartwychwstałym Jezusem w mocy Ducha Świętego (kerygmat), zbawienia. Wzorcem w budowaniu wspólnoty są Trójca Święta i gmina pierwszych chrześcijan, dzięki czemu powstają w GALILEI więzi pełne ciepła, prostoty i miłości.

Podstawowym miejscem spotkań są domy zmartwychwstania, czyli małe grupy ewangelizacyjne. W prywatnych domach spotyka się 5-10 osób, które oddają się radosnej modlitwie, czytają Biblię, a także dzielą się swoim doświadczeniem żywej wiary. Te spotkania to również radość bycia ze sobą, wspieranie się i wspólne, nieustanne poszukiwanie Bożej miłości. Takich domów jest obecnie kilkaset, każdy tworzą konkretne osoby, dlatego też każda z małych grup jest inna. Obok spotkań dla wszystkich prowadzone są także spotkania dla konkretnych grup, w tym m.in. gimnazjalistów, licealistów, studentów, absolwentów uczelni wyższych, małżeństw, rodzin, osób samotnych, kapłanów, osób starszych oraz specjalne spotkania tylko dla mężczyzn (domki męskie). Każdy może znaleźć małą grupę, w której spotka osoby podobne do siebie, razem z którymi będzie mógł wspólnie wyruszyć w pasjonującą wędrówkę poznawania Jezusa. Spotkania te są otwarte dla każdej osoby poszukującej żywej relacji z Bogiem, wierzącej i niewierzącej.

– Wspólnota to miejsce, gdzie mogę odnaleźć ludzi podobnych do mnie. Słabych i grzesznych, a zarazem pięknych, bo jesteśmy dziećmi Bożymi – opowiada Jakub Walczuk z Winnicy Lublin. I dodaje: – To nieustająca chęć braci i sióstr ze wspólnoty podążania za Chrystusem; On mnie pokrzepia w moich codziennych trudnościach. Ewangelizacja to nieustanne rekolekcje dla mojej duszy. Wiem, że to brzmi bardzo górnolotnie; jestem przekonany, że doświadczenie prowadzenia przez Boga w moich słabościach w tym czasie jest szczególne. Ojciec daje mi doświadczyć swojej bliskości, poczucia wartości w Jego oczach. Wskazuje drogę i uzdalnia. Pokazuje, w jaki sposób rozdawać siebie, być dla drugiego człowieka.

Reklama

Dynamika wewnętrznego życia we wspólnocie opiera się na wspomnianych domowych spotkaniach co tydzień – każdy członek przynależy do małej grupy, formacji duchowej; każdy członek może też przynależeć do formacji dopasowanej do jego rozwoju duchowego oraz brać udział w comiesięcznych świętowaniach, czyli spotkaniach całej wspólnoty z danego regionu. Wspólnota ze Stryszawy obok formacji duchowej kładzie nacisk na modlitwę. Bez niej nie ma siły i oddziaływania ewangelizacyjnego; ona łączy i jest źródłem łask.

Dlaczego GALILEA?

Dlaczego? – nie zastanawia się długo nad odpowiedzią Agata Górska, także z Winnicy Lublin: – W Galilei jestem od 6 lat, znalazłam się tutaj dzięki rekolekcjom wakacyjnym. Wspólnota bardzo wspiera mnie na co dzień, a przebywanie wśród ludzi, dla których Pan Bóg jest ważny, pomaga mi żyć wiarą. Dla mnie jest to miejsce ogromnego wzrostu nie tylko duchowego, ale także mojego jako człowieka. W ewangelizacji odnajduję się całkiem dobrze, bardzo lubię poznawać nowych ludzi, więc liczne ewangelizacje są dla mnie przyjemnością. Poza tym bardzo się cieszę, gdy widzę, że inni ludzie także poszukują Boga, że mogę im w tym poniekąd pomóc przez swoją posługę. Jest to dla mnie niezwykle budujące; moja wiara też rośnie, gdy widzę, jak Duch Święty porusza w najmniej oczekiwanych momentach. Czasem mam wrażenie, że coś poszło słabo, a ludzie i tak są poruszeni i doświadczają – mimo moich porażek – Pana Boga.

Reklama

Dla mnie ewangelizacja jest już teraz koniecznością i sposobem życia. Po tym, jak Pan Bóg przemienił moje serce dzięki innym ewangelizującym, jest we mnie pragnienie, by zanieść Go tam, gdzie się tylko da. Jestem wdzięczna, że mam taką możliwość właśnie przez posługiwanie w mojej wspólnocie na różne sposoby – podkreśla p. Agata.

Dlaczego jesteś w GALILEI?

Tym razem to niemal magiczne słowo „dlaczego” skierowane jest do działającego w Winnicy Lublin Michała Jankowskiego. – Bóg w Księdze Wyjścia wyprowadza lud izraelski spod ucisku i uciemiężenia egipskiej niewoli. Ja przeżyłem podobną historię. Bóg wyprowadził mnie z ciemności grzechu i samotności do ziemi obiecanej, opływającej mlekiem i miodem. Tym jest moja wspólnota. Ziemią obiecaną, w której – w sensie duchowym – Bóg zapewnia o swojej bliskości, dając mi przyjaciół, możliwość rozwoju, a przede wszystkim przestrzeń spotkania z Nim samym. To jest moje mleko i miód.

Ewangelizowanie to niełatwe i odpowiedzialne zadanie i wyzwanie. Co daje ewangelizacja – zarówno członkom wspólnoty, jak i osobom ewangelizowanym? – Ewangelizacja daje mi możliwość doświadczenia działania Boga, który jest żywy. Nie odległy i ukryty, ale bliski i pragnący szczęścia każdego człowieka. Poznałem Go właśnie takiego i chciałbym, aby inni też Go takiego poznali – mówi z zapałem p. Michał. Co można odnaleźć w GALILEI? – Gdy patrzę na osoby nierzadko pogubione i poranione przez życie, które dowiadują się prawdy o sobie – że są kochane przez Stwórcę, Ojca i Zbawiciela – odczuwam ogromną radość. My, ludzie, pragniemy miłości, często jest to w nas ukryte, tracimy to przez zło, rany, grzech, cierpienie. A Bóg przywraca nam godność człowieka, bo przez chrzest jesteśmy Jego dziećmi. Walczy o każdego, a ja jestem narzędziem. Słabym, ale chętnym do działania. Czasami wystarczy powiedzieć Mu „tak”, reszta należy do Boga – dodaje.

GALILEA uczy radości życia – życia z Bogiem, dla drugiego człowieka i z nim. Inaczej człowiek gubi swoje człowieczeństwo i radość bycia dzieckiem Bożym.

Więcej o Wspólnocie: www.galilea.pl

2022-06-14 11:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ruch Czystych Serc

Graziako

W tym tygodniu w liturgii będziemy wspominać bł. Karolinę Kózkównę. 18 listopada minie też 100 lat od heroicznej śmierci tej młodej Męczennicy, walczącej o utrzymanie czystości.

Więcej ...

Tydzień w Watykanie: list Franciszka do narodu ukraińskiego, śmierć bezdomnego i sprawa Chin

2022-11-28 09:34

Grzegorz Gałązka

To rzadkość by papież wysyłał list do konkretnego narodu. Owszem, zdarzają się przesłania do Kościołów lokalnych, szczególnie przy większych, uroczystych obchodach. Sytuacja na Ukrainie, która już dziewiąty miesiąc walczy z rosyjskim agresorem jest jednak na tyle wyjątkowa, że 24 listopada papież takie przesłanie podpisał.

Więcej ...

Łódź: Przyjęcie do katechumenatu

2022-11-28 12:00

Archidiecezja Łódzka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

Historia

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach...

Rok liturgiczny

Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach...

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23...

Polska

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23...

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Kościół

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE