Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Szlaki uczą pokory

My się w górach poznajemy – podkreśla Maria Gawron (pierwsza z lewej)

Archiwum ks. Tomasza Koźbiała

My się w górach poznajemy – podkreśla Maria Gawron (pierwsza z lewej)

Myślę, że młodzi ludzie bardzo potrzebują wzorów, nawet jeśli się do tego nie przyznają – przekonuje Stanisław Wąsik, dyrektor ZSTiO im. Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej od 2002 r. organizuje Gwiaździsty Rajd Szlakami Świętego Jana Pawła II. Po pandemii szkoła wróciła do projektu.

Maria Gawron, nauczycielka przedmiotów technicznych od lat jako wychowawczyni uczestniczy w rajdach. Wspomina: – Jeszcze nie mieliśmy patrona, a już chodziliśmy z młodzieżą szlakami papieskimi. Przyznaje, że przed pandemią rajd był dużym wydarzeniem: – Uczestniczyły w nim nawet przedszkolaki. Dołączały osoby znające Ojca Świętego, które też wybierały się na szlak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nauka patrona

Dyrektor Wąsik zaznacza, że gdyby nie pandemia, w tym roku byłby już 20. rajd. – W ramach wydarzenia szkoła realizuje istotne treści naszego programu profilaktyczno-wychowawczego – informuje i dodaje: – Czerpiemy ze wzorców, które zostawił nam Jan Paweł II. Przejście wybranej trasy to okazja do podziwiania piękna krajobrazów naszych terenów, ale też wsłuchanie się w naukę patrona szkoły.

Odpowiedzialny za realizację rajdu ks. Tomasz Koźbiał – wikariusz parafii Matki Bożej Bolesnej w Limanowej i katecheta w ZSTiO, a także przewodnik beskidzki wyjaśnia: – Chcemy propagować szlaki papieskie, którymi wędrował św. Jan Paweł II jeszcze jako Karol Wojtyła, a także przybliżać uczniom nauczanie patrona naszej szkoły. To również idealna okazja do poznawania regionu, jego kultury, historii, tradycji.

Reklama

Rajd rozpoczął się w poniedziałek 30 maja i trwał 3 dni. Odbywał się pod hasłem „Wierzący zaangażowani w budowanie Pokoju”. – Zorganizowaliśmy rajd we współpracy z fundacją „Szlaki papieskie” reprezentowaną przez panią Urszulę Własiuk – informuje ks. Tomasz i dodaje, że uczestnicy poznali orędzia Jana Pawła II z 1992 i 2001 r. Zauważa: – To w związku z wojną na Ukrainie temat na czasie. Wybraliśmy dwa konkretne orędzia. Chcieliśmy, żeby uczniowie zapamiętali cztery filary istotne w budowaniu pokoju, o których mówił i pisał św. Jan Paweł II, czyli prośby do Boga o pokój, dialog międzyreligijny, poznawanie innych kultur i solidarność między narodami.

Atuty i efekty

W 18. edycji rajdu uczestniczyło 356 uczniów ze szkół podstawowych i średnich. Zdecydowaną większość stanowili przedstawiciele organizatorów, ale były też reprezentacje innych szkół z Limanowej i powiatu limanowskiego. Najmłodszy uczestnik to pięcioletni Szymon Włodarczyk. Uczniowie mogli wybrać zaplanowane szlaki w Beskidzie Sądeckim, Gorcach, Pieninach i w Beskidzie Wyspowym. A poszczególne trasy miały swoich patronów, np. Władysława Orkana – pisarza związanego z regionem czy ks. kan. Stanisława Wojcieszka, który przed laty był katechetą w szkole organizatorów rajdu, mocno zaangażowanym w upowszechnianie szlaków papieskich.

W rajdzie uczestniczyli uczniowie m.in. jednej z drugich klas technikum – Paweł Twaróg i Kamil Franczyk. – Lubię chodzić w góry, więc skorzystałem z okazji, aby iść z klasą, by poznać nowe miejsca, dowiedzieć się czegoś ciekawego o patronie szkoły – wyjaśnia swą decyzję Kamil, a Paweł dodaje: – Poszedłem, bo wybrało się dużo znajomych. Na pewno fajne jest to, że w tym dniu nie mieliśmy lekcji, ale to także okazja, aby poznać, zobaczyć coś nowego. Uczniowie przyznają, że trasa była dosyć długa i niełatwa, ale jej atut stanowiły piękne widoki, poznane miejsca, rozmowy, modlitwa, wspólnie spędzony czas.

Reklama

Efekty wyniesione z wędrowania uczestnicy rajdu zaprezentowali w konkursach: na kronikę z trasy, z wiedzy o patronie szkoły oraz na e-pocztówkę z zaproszeniem w Beskid Wyspowy. W konkursie pt. Papież Jan Paweł II – orędownik pokoju uczniowie brali udział 1 maja. – Uczestnicy mogą się wykazać wiedzą zdobytą na temat Ojca Świętego i jego nauczania – wyjaśnia polonistka Marta Smoleń i zaznacza, że tematyka jest na czasie, a treści zawarte w testach, odwołujące się do poznanych orędzi, poszerzają wiedzę uczniów i promują wartości związane z pokojem na świecie.

Gotowy wzór

Moi rozmówcy przyznają, że dla obecnego pokolenia uczniów św. Jan Paweł II to już postać historyczna. I trzeba się starać, aby upowszechniane w niektórych środowiskach, mediach negatywne opinie na temat polskiego papieża nie wpłynęły na jego postrzeganie. – Młodzi ludzie bardzo potrzebują wzorów, nawet jeśli się do tego nie przyznają – zauważa dyr. Stanisław Wąsik. Zaznacza, że ich patron to osoba, która swą życiową postawą, pozostawioną nauką, stosunkiem do młodzieży stanowi gotowy wzór dla uczniów.

Także katecheta ks. Jarosław Gomułka przekonywał w czasie Mszy św., na zakończenie rajdu, że papież zasługuje nie tylko na szacunek i uznanie, ale na nieustanne poznawanie. Kończąc homilię, zwrócił się do uczniów słowami Jana Pawła II, udowadniając, że upływ czasu ich nie zdezaktualizował. Jak przypomniał, św. Jana Paweł II apelował: „Droga młodzieży wszystkich języków i kultur, czeka was zadanie wzniosłe i porywające. Macie być ludźmi, którzy potrafią okazywać solidarność, zachowywać pokój i miłować życie w postawie szacunku dla wszystkich. Bądźcie twórcami nowej ludzkości, w której wszyscy bracia i siostry należący do jednej rodziny będą mogli nareszcie żyć w pokoju!”.

Reklama

Po Mszy św., w której razem z uczestnikami rajdu, nauczycielami i wychowawcami modlili się starosta powiatu limanowskiego Mieczysław Uryga i wójt gminy – Jan Skrzekut, nastąpiło ogłoszenie wyników konkursów i rozdanie nagród.

Organizatorzy rajdu są przekonani, że jego reaktywowanie to słuszna decyzja. – Po pandemii zdaliśmy sobie sprawę, że taka forma aktywności jest potrzebna młodym ludziom – stwierdza Krzysztof Młynarczyk, nauczyciel architektury krajobrazu. Zauważa: – Wędrując szlakami, młodzież poznaje piękno natury na żywo, nie za pośrednictwem internetu. To także okazja do nawiązania relacji poza szkołą, z kolegami, opiekunami, katechetami, którzy przekazują cenne informacje o Janie Pawle II, o jego nauczaniu. Z kolei Maria Gawron zauważa: – My się w górach poznajemy. Uczymy się funkcjonować w grupie.

Ksiądz Tomasz Koźbiał stwierdza, że rajd jest okazją, by uświadomić młodym postawę życia chrześcijańskiego, czyli szacunek do przyrody, do życia w każdej formie. Stwarza możliwość zmiany stereotypowego postrzegania Kościoła, pokazania jego radosnego oblicza. – Każdy, kto chodzi po górach, wie, że one uczą pokory wobec Pana Boga i siebie samego, także otwarcia się na drugą osobę, wyjścia poza krąg samowystarczalności – stwierdza i dodaje: – W trudnych sytuacjach człowiek musi poprosić o pomoc, ale też uczy się, że należy pomagać innym.

Podziel się:

Oceń:

2022-06-14 11:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Polski misjonarz: papież musi się zmierzyć z problemami Madagaskaru

pixabay.com/LEVESQUE

Korupcja, niesprawiedliwość społeczna, wyzysk – to tylko niektóre problemy, z którymi boryka się Madagaskar. Zdaniem pracującego od 27 lat na wyspie misjonarza o. Zdzisława Grada, Papież na pewno odniesie się do nich podczas swoich wystąpień.

Więcej ...

Ona była światłem. 8. rocznica śmierci Sługi Bożej Heleny Kmieć

2025-01-16 08:17
Helena Kmieć

Mat.prasowy/Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

24 stycznia 2025 r. mija 8 lat od tragicznej śmierci Sługi Bożej Heleny Kmieć. Tego dnia w Libiążu będziemy wspominać młodą polską wolontariuszkę, która zginęła w czasie misji w Boliwii. Mszy Świętej sprawowanej w kościele św. Barbary w Libiążu będzie przewodniczył bp Jan Zając, a po Eucharystii odbędzie się premiera filmu “Misja Zambia”.

Więcej ...

Francja/ Małżeństwo obdarowało w testamencie zamek - miejsce, gdzie rozpoczęła się ich miłość

2025-01-16 19:51
Zamek Sille-le-Guillaume

wikipedia/Président

Zamek Sille-le-Guillaume

Średniowieczny zamek Sille-le-Guillaume w północno-zachodniej Francji został obdarowany kwotą 600 tys. euro przez parę, która poznała się w nim w dzieciństwie, gdy w miejscu tym działała szkoła. Zgodnie z testamentem państwa Guittet kwota zostanie przeznaczona na renowację zabytku.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus chce dotrzeć dziś do tych, o których nikt nie...

Wiara

Jezus chce dotrzeć dziś do tych, o których nikt nie...

Lewicowi radni niszczą wieloletnią tradycję. Usunęli...

Wiadomości

Lewicowi radni niszczą wieloletnią tradycję. Usunęli...

Watykan: Franciszek wprowadza program 300 plus

Kościół

Watykan: Franciszek wprowadza program 300 plus

Wizytator apostolski w Medjugorje:

Kościół

Wizytator apostolski w Medjugorje: "Przyjeżdżajcie, bo to...

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wiadomości

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Wiadomości

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Wiadomości

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Wiara

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!