Reklama

Na krawędzi

Ukraińskie opowieści

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tygodnik Gazeta Parafialna wychodzi w Kijowie w nakładzie niemal 9 tys. egzemplarzy i rozprowadzana jest na całej Ukrainie. Propagujące systematyczną lekturę Pisma Świętego Słowo między nami to pismo wychodzące w różnych wersjach językowych na całym świecie - redakcja w Charkowie przygotowuje wersję ukraińską i rosyjską. Światło Życia to gazetka studentów Instytutu św. Tomasza z Akwinu w Kijowie, z kolei Duc in altum wydają klerycy lwowskiego Seminarium rzymskokatolickiego. Dziennikarze i redaktorzy tych pism spotkali się na kolejnych warsztatach dziennikarskich w Kijowie. Spotkanie dziennikarzy to zawsze wymiana fascynujących opowieści. I ja tam byłem, słuchałem, opowiadałem...
Opowieść z ingresu charkowskiego Biskupa: o kleryku zerowego roku, który, nie mogąc opanować radości, porwał wiadro z różami ofiarowanymi dostojnemu Hierarsze i rozdał je na ulicach Charkowa, by wszyscy tego dnia mieli radość. Wziął bez pytania, zbesztano go potem solidnie... Opowieść o przewodniczce po muzeum Michaiła Bułhakowa przy Andriejewskim Uzwisie - to jakby relacja z rekolekcji. W tym domu Bułhakow się wychował, to jedno miejsce uznawał za swoją prawdziwą małą ojczyznę, z tym miejscem kojarzą się jego najlepsze wspomnienia, tu miały swoje korzenie może najbardziej przejmujące i najbardziej chrześcijańskie fragmenty jego powieści. Przewodniczka pokazała rodzinną ikonę, przed którą godzinami modliła się matka pisarza - ikona znalazła się w powieści Biała Gwardia - przed nią Elena Turbina wymodliła zdrowie dla śmiertelnie chorego męża. Pokazała też Biblię systematycznie czytaną przez Bułhakowa - może tu powstały wspaniałe przemyślenia umieszczone potem w Mistrzu i Małgorzacie? Opowieść o dziwnym grobie patriarchy kijowskiego patriarchatu przed wejściem do Soboru św. Sofii zasługuje na osobny felieton. Opowieść o świętowaniu w Kijowie - dziennikarki pytały obchodzących "Dni Kijowa" ludzi, co to znaczy "piękne życie"... Opowieść o pomniku postawionym w rocznicę nadania Kijowowi prawa magdeburskiego - rzecz w tym, że stoi on w miejscu, w którym Włodzimierz Wielki chrzcił swoje najbliższe otoczenie: wojów, urzędników... Takie połączenie miejskiej samorządności, porządkowania życia w mieście z początkami chrześcijaństwa, z przeżywaniem wiary. Opowieść o kopii Całunu Turyńskiego, który przezwyciężał wielkie opory i był wystawiany do adoracji wiernych po kolei w świątyniach rzymskokatolickich, greckokatolickich i prawosławnych. Opowieści o dziwnych dewocjonaliach sprzedawanych w Kijowie - pomieszanych na jednym straganie przedmiotach prawosławnych, katolickich, magicznych, sekciarskich, nieledwie satanistycznych...
Wszystkie te opowieści, cały ten zamęt i zgiełk pokazuje ogromne pokłady dobra i dobrych poszukiwań, wielkie szanse, ale i błędy, niewiedzę, zwykłą lekkomyślność i głupotę. Ukraińcy w poszukiwaniu swej nowej tożsamości nie mogą pozostać sami, potrzebują przyjaciół. Patrzałem na lotnisku w Warszawie - nie ma żadnych przewodników po Ukrainie. Szukałem na lotnisku w Kijowie - są przewodniki po wszystkich niemal krajach sąsiadujących z Ukrainą, nie ma przewodnika po Polsce. Oglądałem w Kijowie stragan z odznakami symbolizującymi przyjaźń ukraińsko-: amerykańską, włoską, francuską, japońską, chińską, niemiecką, rosyjską, łotewską, białoruską, radziecką - polskiej nie było. Wnioski?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jezus uzdrowił człowieka z uschłą ręką w szabat, ponieważ go miłował

2024-05-31 09:40

pl.wikipedia.org

"Człowiek z uschłą ręką", mozaika w Palermo, XII w.

Jezus uzdrowił człowieka z uschłą ręką w szabat, ponieważ go miłował. Nic nie było ważniejszego, nawet świętość szabatu temu nie przeszkodziła, by uczynić coś wyjątkowo ważnego dla kogoś, kto był w wielkiej potrzebie.

Więcej ...

8 czerwca Papież upamiętni spotkanie pokojowe z prezydentami Izraela i Palestyny

2024-05-31 15:56

s. Amata J. Nowaszewska CSFN/www.vaticannews.va/pl

8 czerwca Papież Franciszek uda się do Ogrodów Watykańskich, aby upamiętnić swoje spotkanie sprzed 10 lat z prezydentem Izraela Szimonem Peresem i prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem, podczas którego posadzono drzewko oliwne i miała miejsce modlitwa.

Więcej ...

Tu nie chodzi o zwykłą woltę

2024-06-01 07:12
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Z rosnącym zdziwieniem oglądam i czytam niektóre wypowiedzi na temat obrotu o 180 stopni, jakiego dokonała obecna większość rządząca w swojej narracji o ochronie granicy z Białorusią. Porównaniom tego, co mówili i jak głosowali w 2021 roku z tym, co mówią teraz towarzyszy konstatacja, że to nic poważnego, a nawet dobrze, że przejęli stanowisko Prawa i Sprawiedliwości, bo najważniejsze, że teraz chcą dobrze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...