Reklama

Pytania o wiarę

Czy ściąganie w szkole jest grzechem?

Niedziela płocka 23/2003

Wielu młodych ludzi pyta: czy powinienem mieć wyrzuty sumienia, kiedy ściągam w szkole? Nie jest rzeczą dziwną, że takie pytanie pojawia się właśnie teraz, pod koniec roku szkolnego. Maj i czerwiec to miesiące matur, egzaminów wstępnych, poprawek i przede wszystkim wystawiania ocen w szkołach. To czas szczególnej kumulacji wszelkiego rodzaju odpytywań, klasówek i kartkówek. Może więc zrodzić się pytanie o uczniowską uczciwość, o to, czy bez wyrzutów sumienia młody człowiek może szukać łatwiejszej drogi, niż ślęczenie nad książkami i zeszytami, szczególnie gdy letnia już prawie aura nie sprzyja intelektualnemu skupieniu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Gdyby zwrócić uwagę na samo zjawisko, to odpowiedź nasuwa się sama. Jesteśmy narodem ściągaczy. W myśl potocznej opinii ściągający są sprytni i zaradni, a ci bez ściąg to frajerzy bądź kujoni" - pisze Krystyna Romanowska. Uczniowskie sumienia uspokaja to, że ściągają wszyscy, a powszechność zjawiska pozwala mylnie sądzić, że nie ma w tym nic złego. Czy rzeczywiście? Powstaje tu pytanie o uczciwość bądź nieuczciwość samego ściągania, o moralną ocenę takiego czynu.
Pozwolę sobie w tym miejscu na małą dygresję. Gdy chciałem dotrzeć do definicji uczciwości, mając na uwadze rzetelną odpowiedź na postawione w tytule pytanie, doznałem poważnego rozczarowania. Encyklopedie i leksykony w ogóle nie podają takiego pojęcia, zaś Słownik Języka Polskiego lakonicznie stwierdza, iż uczciwość to prawość, rzetelność i sumienność. Czy jest to może znak, że uczciwość tak bardzo zniknęła z naszego życia, że zaczyna opuszczać również nasz język? Czy jesteśmy aż tak nieuczciwi, że nie mamy potrzeby rozumieć idei samej uczciwości?
Dopiero u moralisty ks. Stanisława Witka znalazłem próbę odpowiedzi na to, czym jest uczciwość. Pisze on, iż jest to postawa i cecha zachowania się, w których sprawiedliwe postępowanie jest normowane czynnikami autogennymi (czyli wewnętrznymi), a więc głównie sumieniem, nie zaś wymuszone sankcją zewnętrzną. To sumienie powinno więc odpowiedzieć nam na pytanie, czy ściąganie jest uczciwe, czy nie. W Katechizmie czytamy: "Sumienie moralne jest sądem rozumu, przez który osoba ludzka rozpoznaje jakość moralną konkretnego czynu, który zamierza wykonać, którego właśnie dokonuje lub którego dokonała" (KKK 1778).
A jeżeli sumienie podpowiada nam, że ściąganie jest dobre? Jeśli źle ukształtowane nie do końca rozróżnia dobro i zło? Należy pamiętać, że sumienie nie jest jedyną normą, całkowicie niezależną. Ma to swoje uzasadnienie w tym, że człowiek jako całość nie jest istotą absolutną, jest tylko stworzeniem. Gdyby sumienie posiadało całkowitą autonomię, mogłoby to grozić skrajnym sytuacjonizmem etycznym. Musi być ono podporządkowane obiektywnej prawdzie, obiektywnym wartościom, które nie zależą od woli człowieka. Tylko tak ukształtowane sumienie może wskazywać człowiekowi drogi wyboru. Prawe sumienie zawsze powie, że ściąganie w szkole jest rzeczą nieuczciwą, że cel nie uświęca środków - jak wielu by pragnęło. Człowiek z dobrze uformowanym sumieniem jest w stanie zrozumieć i zaakceptować zasadę, iż niedopuszczalne jest czynienie zła, by wynikło z niego dobro (KKK 1756).
Pokutujący u nas kult sprytu i cwaniactwa jest charakterystyczny dla społeczeństw bez tradycji dorabiania się ciężką pracą. Pójście na łatwiznę jest zawsze mniej wymagające i mniej bolesne niż uczciwy i rzetelny wysiłek. Może właśnie dlatego już od najmłodszych lat szkolnych szukamy prostszej i łatwiejszej drogi.
O. Maciej Zięba ocenia, że nasza nieuczciwość jest rodzajem poważnej choroby społecznej, że brakuje nam nietolerancji dla złych zachowań właśnie już na poziomie ściągania, czyli oszukiwania w szkole.
Musimy jednak zdać sobie sprawę z tego, że akceptacja nieuczciwości na poziomie szkoły otwiera nas na nieuczciwość życia dorosłego. Łapówki, przekupstwa, kradzieże - to problemy źle ukształtowanego sumienia i cicha akceptacja opinii społecznej. To bagaż, który ciągnie się za nami już od najmłodszych lat. Mała nieuczciwość z czasem staje się zawsze wielką. Kiedy tracimy wrażliwość na poczucie prawdy i prawości, nie ma rzeczy, których dla doraźnych korzyści nie bylibyśmy w stanie uczynić. Stare polskie przysłowie mówi: "Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci". Obyśmy już od najmłodszych lat potrafili uczyć się tego, co - mimo, że trudne - jest wartościowe i dobre, by na starość nie wstydzić się spojrzeć w lustro na własną twarz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież: sobór zachęcał, by rodzice monitorowali i wspierali szkoły

2024-05-31 20:11

PAP/CLAUDIO PERI

To rodzice są głównymi architektami wychowania swoich dzieci, ale potrzebują w tym pomocy całego społeczeństwa, poczynając od szkoły - napisał Papież w przesłaniu na kongres stowarzyszenia APEL. Zrzesza ono rodziców szkolnictwa katolickiego we Francji. Liczy ono w sumie 991 tys. członków, reprezentujących 2 mln uczniów. Jest to największe stowarzyszenie rodziców w tym kraju.

Więcej ...

Bp Bryl do proboszczów: nie jesteście urzędnikami kościelnymi, ale pasterzami

2024-05-31 19:47

flickr.com/episkopatnews

- Pamiętajcie, że nie jesteście urzędnikami kościelnymi, ale pasterzami, którzy mają być blisko powierzonych im ludzi - mówił bp Damian Bryl. W katedrze św. Mikołaja w Kaliszu biskup kaliski wręczył kapłanom dekrety proboszczowskie.

Więcej ...

Agnieszka Chrostowska z zespołu Siewcy Lednicy: Mimo nowotworu - idę bez lęku

2024-05-31 22:54
Agnieszka Chrostowska

Archiwum prywatne

Agnieszka Chrostowska

Agnieszka Chrostowska – jej głos znają wszyscy, którzy choć raz pojechali na spotkanie ewangelizacyjne na Polach Lednickich. Dziś swoim życiem udowadnia, że ufa w plan Boga dla siebie, choć jest to plan niełatwy, bo naznaczony chorobą nowotworową.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania