Reklama

Niedziela Małopolska

Bo są nadzieją

Na finał zaśpiewali uczniowie ze szkół podstawowych gminy Łapanów

Joanna Janiczek

Na finał zaśpiewali uczniowie ze szkół podstawowych gminy Łapanów

Po raz kolejny w Łapanowie jednoczy nas osoba św. Jana Pawła II i jego nauczanie – powiedziała Dorota Matlęga, rozpoczynając koncert.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To już tradycja, że w jesienny czas mieszkańcy Łapanowa przypominają o papieżu Polaku, który jako młody kapłan – wikary w Niegowici odwiedzał tutejszą plebanię, modlił się w kościele i spotykał z młodzieżą.

Sympozjum

Tym razem organizatorzy; Stowarzyszenie ARS (Akademia, Rozwój Szansa) oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie (CKZiU) zorganizowało koncert uwielbienia Lolek, co ma się stać i tak się stanie i sympozjum Wiara Nadzieja Rodzina. Partnerem wydarzenia było Centrum Kultury Gminy Łapanów, EventLight Zbigniew Michura i Robertus Robert Wieciech.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaproszeni prelegenci poruszali kwestie wychowania dzieci i młodzieży w dzisiejszej rzeczywistości. Były wykłady, prelekcje, refleksje ks. Ryszarda Gacka, dr Bogumiły Olejnik, ks. Bartłomieja Grociaka , psycholog Katarzyny Dreścik i Dominika Guzika. – To na pewno nie jest ostatnie sympozjum – zapewniła prowadząca spotkanie Sabina Zdebska i w ramach podsumowania poinformowała: – Dzieci nie chcą, żebyśmy myśleli o nich, że są takie złe. Chcą być przez nas słuchane, chcą naszej uważności. I chcą, żebyśmy byli prawdziwi. To, co zarzuca nam młode pokolenie, to naszą niespójność pomiędzy tym, o czym mówimy, a tym, jak żyjemy. A dziękując prelegentom, podkreśliła: – To są nasi przyjaciele. Przyjaciele dzieci, ale i nasi, rodziców przyjaciele!

Młodzi

Tegoroczny koncert uwielbienia składał się z dwóch części. Wprowadzając w tematykę spotkania, Dorota Matlęga, dyrektor CKZiU powiedziała: – Zmienia się rzeczywistość, zmieniają się wyzwania, które stawia życie przed kolejnymi pokoleniami. Ostatnie lata pandemii, kryzysu klimatycznego, trwającej wojny przyniosły wiele trudów i problemów, z którymi niełatwo jest sobie poradzić większości z nas dorosłych, a cóż dopiero mówić o dzieciach bądź młodzieży. Wszystko, co dotychczas było ustalone, wypracowane, nagle przestało mieć znaczenie. Dom stał się szkołą, miejscem spotkań ze znajomymi, czasem nawet przemieniał się w salę kinową czy galerię handlową. I właśnie dzisiaj, po tych trudnych doświadczeniach, analizach problemów polskiej młodzieży, po raz kolejny w Łapanowie jednoczy nas osoba św. Jana Pawła II i jego nauczanie.

Reklama

– Co dają Kościołowi i światu młodzi? Na czym polega ich niezastąpiona i konieczna obecność, którą tak doceniał św. Jan Paweł II? – pytała ze sceny Małgorzata Mikołajek ze stowarzyszenia ARS. Zacytowała słowa papieża Polaka: „Potrzeba nam tej radości życia, którą dają młodzi. W tej radości jest coś z tej, którą miał Bóg, stwarzając człowieka… Wy jesteście nadzieją Kościoła i świata, wy jesteście moją nadzieją…” i dodała: – Czy ty pamiętasz, że te słowa mówił do ciebie, do mnie? My jesteśmy adresatami tych słów, adresatami i wykonawcami.

Łapanowska hala sportowa wypełniła się w niedzielę 20 listopada miłośnikami dobrej muzyki, którą tradycyjnie zapewniają organizatorzy tego koncertu i jego wykonawcy. Aranże do pierwszej części tworzyły: Katarzyna Nuzia oraz Marta Śliwa. Druga część koncertu była pod batutą Stefana Chyrca.

Ziarno

Przybyli także goście; przedstawiciele władz państwowych i samorządowych wszystkich szczebli. Byli kapłani, m.in. ks. Marek Skop proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Łapanowie i wikariusz – ks. Sławomir Chwałek oraz dyrektorzy okolicznych szkół, przedszkoli i sołtysi.

W atmosferę refleksji i zadumy przywołującej postać św. Jana Pawła II wprowadzili zebranych prowadzący drugą część koncertu. – Zebraliśmy się tutaj, żeby przypomnieć sobie nauczanie św. Jana Pawła II – powiedziała Sabina Zdebska. Zauważyła, że świadectwo naszego życia jest dowodem trwania przy polskim papieżu i zaznaczyła: – Ziarno wydało plon, jedno – dziesięciokrotny, jedno – stukrotny. A może w niektórych z nas już obumarło? Wiara, nadzieja, rodzina – te wartości pozwoliły nam zbudować życie. Czy mamy w sobie pewność, że nie tylko kapłani czy katecheci, ale także my, pokolenie Jana Pawła II, mamy zadanie – przekazywanie jego nauki i świadectwa wielkiej miłości?

Reklama

– Tylko Bóg jest dobry, tylko w Nim wszystkie wartości mają swe pierwsze źródło i ostateczne spełnienie, tylko w nim znajdują one swą prawdziwość i swe definitywne potwierdzenie – przypominał ze sceny Edward Klejdysz i dodał: – Bez odniesienia do Boga cały świat wartości stworzonych zawisa jakby w ostatecznej próżni, traci również swą przejrzystość i wyrazistość. Zło przedstawia się jako dobro, a dobro zostaje zdyskwalifikowane…

Koncert zakończyło wspólne, wzruszające wykonanie Barki oraz hymnu ŚDM w 1991 r. – Abba Ojcze.

Podziel się:

Oceń:

2022-11-29 13:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prof. Grygiel: Jan Paweł II od początku wiedział, że czeka go zamach

Prof. Stanisław Grygiel, jeden z najbliższych przyjaciół Karola Wojtyły od czasów krakowskich, wielokrotnie rozmawiał z Janem Paweł II o zamachu na jego życie. „Kiedy opowiadał o tym wydarzeniu, byłem wówczas przekonany, że jestem najbliżej jego świętości. Widział ten zamach, tak jak wszystko inne na co patrzył, w świetle aktu stworzenia, w świetle Miłości stwarzającej człowieka do Miłości. To pozwalało mu dostrzec miłość Boga w tym, co go spotkało” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim prof. Grygiel.

Więcej ...

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11
Ks. Tomas Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

Więcej ...

Prezydent Duda: kanadyjska Polonia to licząca się społeczność

2024-04-20 07:53
Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Polonia w Kanadzie to licząca się społeczność; jesteśmy dziś w NATO także dzięki jej wsparciu - mówił w piątek w Vancouver prezydent Andrzej Duda. Prezydent składa wizytę w Kanadzie, w piątek w Vancouver spotkał się z przedstawicielami Polonii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Kościół

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous