Reklama

Niedziela 49/2022

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Ważne rozmowy

Ks. Jarosław Grabowski

Mówienie o Bogu, także dzieciom, połączone z życiową praktyką, jest dziś konieczne.

Z jasnej góry
5

Z Jasnej Góry

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

Obserwator
6-7

Obserwator

treści wiary
12-13

Wolna od grzechu

O. Wojciech Dec, paulin

Właściwe rozumienie Niepokalanego Poczęcia Maryi pozwala nam dostrzec, że Jej życie nie było wcale łatwiejsze od naszego ani wolne od trudów i prób wiary.

nasze rekolekcje
14

Delikatność piękna

Ks. Krzysztof Pawlina

Na święta odświeżamy dom, relacje z ludźmi, kontakty z bliskimi. Zdarza się, że odnawiamy również siebie, swoje życie duchowe, miłość.

liturgia tygodnia
15-18

Nawracajcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie

Przyjdź królestwo Twoje…

O. Waldemar Pastusiak, paulin

Adwent jest czasem oczekiwania przede wszystkim na powtórne przyjście Chrystusa. Choć przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia, to nie to jest najważniejsze. Odmawiana przez nas – zapewne codziennie – modlitwa Ojcze nasz przypomina nam, że nasza ojczyzna nie jest tu, na ziemi, że to nie są miejsce i czas naszej ostatecznej egzystencji. Nasza rzeczywistość musi się odmienić.

Korzeń Jessego

Ks. Krzysztof Kowalik

Postać Jessego na kartach Biblii pojawia się po raz pierwszy w zakończeniu Księgi Rut. Znajdujemy tam wzmiankę, że był on potomkiem Obeda, syna zrodzonego ze związku Rut i Booza, który mieszkał w Betlejem w Judei. Sytuacja zrodzonego z takiego związku chłopca była szczególna, gdyż matka Obeda pochodziła z pogańskiego narodu Moabitów.

Jak rozumieć słowa św. Augustyna: „Kochaj i czyń, co chcesz”?

Ks. Mariusz Frukacz

Trzeba zauważyć, że słowa św. Augustyna zawierają w sobie dwa ważne dla naszego życia pojęcia: miłość i wolność. Problem polega na tym, że wielu ludzi pojęcie miłości łączy wyłącznie z miłością siebie samego, a wolność rozumie jako czynienie wszystkiego bez żadnych granic.

Święty od dobroci

Ks. Mariusz Frukacz

moim zdaniem
19

Dziewiczy Kościół

Bp Andrzej Przybylski

Moc Kościoła, jego duchowa siła i wiarygodność są mocno związane z naszym nawróceniem, oczyszczeniem i pokutą

nasza rozmowa
20-21

Papież chce przyjechać do Kijowa

Krzysztof Tadej

O codziennym życiu we Lwowie, pomocy Kościoła katolickiego dla uchodźców i ostatnich spotkaniach w Watykanie opowiada abp Mieczysław Mokrzycki.

życie kościoła
22-25

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Arcybiskup Claudio Gugerotti został nowym prefektem Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich. Zastąpi na tym stanowisku kard. Leonarda Sandriego, Argentyńczyka, który 18 listopada skończył 79 lat. Nowy prefekt jest Włochem.

Fakty czy pogłoski. W obronie św. Jana Pawła II

Ks. Janusz Królikowski

Dobrze się stało, że kard. Stanisław Dziwisz, w którego stronę w ostatnim czasie niesłusznie poleciało wiele „kamieni” medialnych, udzielił wywiadu, w którym zareagował na dziennikarskie pogłoski.

W ogniu represji

Włodzimierz Rędzioch

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) bije na alarm: dziś chrześcijanie są prześladowani bardziej niż kiedykolwiek! Nowy raport o wolności religijnej na świecie w rozmowie z Niedzielą prezentuje Alessandro Monteduro

sprawy rodzinne
26-29

Jak rozmawiać z dzieckiem o Bogu?

Małgorzata Nawrocka

Chodzi o to, żeby przekazać dzieciom z entuzjazmem optymistyczną nowinę: Bóg to wierny, kochający, sprawdzony i oddany Przyjaciel. Nigdy cię nie opuści, nawet wtedy, kiedy sam Go zdradzisz, stanie w twojej obronie.

Bóg sam to wszystko musiał wymyślić
Dorośli pytają – dzieci odpowiadają

Wypowiedzi uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Jana de La Salle w Częstochowie

Gdzie mieszkają święci?

nasze sprawy
30-31

Chłopy z Bogiem w sercu

Marian Florek

Rodzinna tradycja, etos pracy i życia górnika, mimo wszystko, są nadal w cenie – mówią uczestnicy 32. Pielgrzymki Górników na Jasną Górę.

moim zdaniem
32

Powrót prezydentów

Piotr Grzybowski

Nie wiadomo, jak potoczyłyby się nasze losy, gdyby nie ich nieustanne o Polsce przypominanie, gdy ona sama musiała milczeć

pomoc dla rolników
33

300 tys. zł na odtworzenie potencjału gospodarstwa

Do 30 grudnia 2022 r. rolnicy, którzy ponieśli straty w gospodarstwach w wyniku klęsk żywiołowych lub afrykańskiego pomoru świń, mogą składać wnioski o pomoc w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tym gospodarzom, którzy skorzystali już z tego rodzaju wsparcia, ARiMR przekazała łącznie prawie 24 mln zł.

świat pod lupą
34-35

Częściej pojedziemy koleją

Wojciech Dudkiewicz

Sporo się dzieje wokół planowanej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). I to nieprzypadkowo – zbliża się czas rozstrzygnięć

listy
37

Szydło z worka

Aleksandra

Przesiadałam się z metra do autobusu, gdy zaczepił mnie, tuż przy przystanku, elegancko ubrany młodzieniec. Niemal wcisnął mi do ręki swój identyfikator i zalał potokiem słów.

Chcą korespondować

historia
38-39

Czym bawiły się niegdyś dzieci?

Grzegorz Gadacz

Niezależnie od epoki i miejsca na kuli ziemskiej dzieci we wszystkich kulturach świata mają ten sam zestaw przedmiotów do zabawy, które różnią się tylko materiałem i jakością wykonania.

Gratias Domine
40-43

Szkodzimy sobie i planecie

Piotr Filipczyk

Ludzie coraz świadomiej podchodzą do kwestii zakupów i coraz częściej zwracają uwagę na to, co kupują i co jedzą. Czasami jednak, wybierając produkt teoretycznie bardziej „eko”, wyrządzają sobie większą krzywdę, niż gdyby zostali przy starych nawykach. Niestety, szkodzą też środowisku.

Zatrzymać samozagładę

Piotr Filipczyk

Choć świadomość ekologiczna Polaków jest coraz większa, a każdego roku miliony złotych są przeznaczane na edukację, to wciąż nie brakuje osób, które śmiecą. Problemem jest także wyrzucanie odpadów niezgodnie z ich przeznaczeniem. Niestety, wciąż nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo nam to szkodzi.

Czynniki środowiskowe a nowotwory

Paweł Sarafin

Zanieczyszczenie środowiska jest jednym z czynników kancerogennych. Jest to grupa substancji i patogenów, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej, szczególnie u osób mających do tego predyspozycje genetyczne

dobre rady
44-47

Czy Kleopatra miała żylaki?

Anna Wyszyńska

Żylaki były znane już w starożytności – pierwszą wzmiankę na ich temat znaleziono na egipskim papirusie sprzed 3,5 tys. lat.

4 cechy, które świadczą o tym, że jesteś dobrą siostrą

Agnieszka Kaczmarek-Müller, psychoterapeuta

Najlepsze przyjaciółki czy tylko rodzeństwo dobrze prezentujące się na zdjęciach? Między siostrami istnieje wiele różnych relacji.

Gdy chcesz ogłosić zbiórkę

Bożena Kwiecińska, prawnik

Jak założyć zbiórkę pieniędzy na rzecz kogoś bliskiego?

Nie ma lepszego

Adam Biały

Sięgają po niego nie tylko pszczelarze, ale wszyscy, którym bliskie są naturalne lecznictwo, przyroda i tradycja.

lasy państwowe
48-49

Z pomocą lasom w prywatnych rękach

Andrzej Dąbrowski

Niemal jedna piąta lasów w Polsce należy do indywidualnych właścicieli, a liczba rodzin, które posiadają własny las, przekracza milion! Lasy Państwowe wydatnie te rodziny wspierają.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

moim zdaniem
64

Kwestia honoru

Witold Gadowski

Rządzący powinni zabiegać nie tylko o to, aby samemu się nie splamić, ale także by reprezentowana przez nich zbiorowość nie czuła się poniżana

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela podlaska

Święta i zbawienna myśl

Ks. Wojciech Łuszczyński

Zgodnie z wieloletnią tradycją w drohiczyńskiej katedrze modlono się za zmarłych biskupów, rządców diecezji i kapłanów, którzy na przestrzeni minionych lat pełnili duszpasterską posługę w diecezji drohiczyńskiej.

Nowy Krzyż

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

W ramach obchodów Święta Niepodległości przy Szkole Podstawowej w Tołwinie w gminie Siemiatycze poświęcono drewniany, 5,5-metrowy krzyż.

Umocnić patriotyczną postawę

Ks. Marcin Gołębiewski

Dzień 11 listopada w Rudce miał potrójnie uroczysty charakter. Oprócz obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odsłonięto mural przestawiający Wiktora Maksymiliana Józefa Ossolińskiego oraz uczczono 30 lat działalności gminy Rudka.

Niedziela kielecka

Święto młodzieży

Władysław Burzawa

Procesja do katedry, tańce na pl. Artystów w Kielcach, konferencje oraz Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego – tak młodzi z diecezji kieleckiej świętowali Światowy Dzień Młodzieży, szykując się do wyjazdu do Lizbony. Wszystkie te wydarzenia odbyły się w wigilię uroczystości Chrystusa Króla.

Wdzięczni za każdą nutkę i dźwięk

Agnieszka Dziarmaga

Postać Jana Bębenka na zawsze wrosła w historię parafii Brzegi, a na pewno w serca jej mieszkańców. Jego gra na organach, profesjonalizm, śpiew i formacja przez muzykę trwały nieprzerwanie od 1964 do 2022 r. Od 5 czerwca organista z Brzegów grywa już, w co nie wolno wątpić, anielskim chórom i św. Cecylii – patronce chórzystów i organistów.

Prawdziwe bogactwo

Katarzyna Dobrowolska

Bieda może być nie tylko materialna, ale również moralna, duchowa, i w tym sensie może dotykać każdego z nas, dlatego potrzebna jest wzajemna otwartość i modlitwa za siebie – powiedział bp Andrzej Kaleta w Światowy Dzień Ubogich w Kielcach.

Reklama

Najpopularniejsze

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

Kościół

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

Wiara

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

Wiara

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Wiara

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...