Reklama

Niedziela Legnicka

Pod opieką patrona na trudne czasy

Niedziela legnicka 50/2022, str. V

O założycielu zgromadzenia opowiedziała s. Joanna, przełożona klasztoru
w Legnicy

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

O założycielu zgromadzenia opowiedziała s. Joanna, przełożona klasztoru w Legnicy

„Święty Zygmunt Szczęsny Feliński staje dziś przed nami jako patron na czasy trudne” – pisali w 2009 r. biskupi w liście pasterskim z okazji kanonizacji arcybiskupa warszawskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Legnicka parafia Świętej Trójcy przygotowuje się do przyjęcia relikwii tego świętego.

Przygotowanie

W I niedzielę Adwentu w parafii gościli s. Joanna Kierbiec, przełożona legnickiego domu sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, dla których święty arcybiskup jest założycielem zgromadzenia oraz Wojciech Czeski, dziennikarz, historyk, regionalista z Mosiny, który poznał i zafascynował się postacią świętego. Wprowadzenie relikwii ma dokonać się 27 grudnia o godz. 18.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojciec założyciel

Siostry Franciszkanki z legnicką parafią są związane od okresu powojennego, kiedy podjęły w niej pracę jak katechetki i zakrystianki. – Wielkim naszym pragnieniem stało się, aby wprowadzić relikwie naszego założyciela do tej parafii. W bieżącym roku obchodzimy 200. rocznicę jego urodzin. Urodził się na Wołyniu 1 listopada 1822 r. Wzrastał w okresie niewoli narodowej. Z domu rodzinnego wyniósł mocny fundament wiary i miłości do Ojczyzny. Studiował matematykę w Moskwie, nauki humanistyczne w Paryżu, brał udział w Powstaniu Wielkopolskim. W 1855 r. przyjął święcenia kapłańskie. Został ojcem duchownym w seminarium w Petersburgu. Dwa lata później założył ochronkę dla sierot i ubogich, a następnie zgromadzenie. W 1862 r. został ustanowiony biskupem warszawskim, ale rezydował w Warszawie tylko 16 miesięcy, gdyż został zesłany na 20 lat, wgłąb Rosji za napisanie listu do cara w obronie Polaków po Powstaniu Styczniowym. Uwolniony z wygania, nie miał jednak prawa powrotu do Stolicy. Zamieszkał w Dźwiniaczce na Podolu, gdzie zasłynął jako czciciel Matki Bożej, opiekun ubogich, apostoł pokoju i zgody narodowej. Zmarł w 1885 r. w Krakowie w opinii świętości. Beatyfikowany przez Jana Pawła II w 2002 r., a kanonizowany w 2009 r. przez Benedykta XVI. Mam nadzieję, że obecność relikwii św. Zygmunta w parafii przyczyni się do umocnienia wiary – mówiła s. Joanna.

Powstaniec

Reklama

– W mojej działalności zacząłem się interesować okresem Wiosny Ludów, czyli 1848 r. Odkryłem, że w mojej miejscowości był obecny Zygmunt Szczęsny Feliński jako powstaniec. Było to dla mnie zaskoczenie. Bliżej zacząłem się nim interesować od 2020 r., kiedy do naszej mosińskiej parafii zostały przyjęte jego relikwie. Odtąd ojciec założyciel – jak mówią siostry Franciszkanki – stał się także moim patronem – mówi Wojciech Czeski. Wspomina osobiste interwencje i pomoc świętego, chociażby w odniesieniu do uratowania zagrożonego życia rodziców. Jest też twórcą Wielkopolskiego Szlaku św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, zaczynającego się w Komornikach, a kończącego w Rogalinie, prowadzącego drogami które święty przeszedł jako powstaniec.

– Przyjechałem do Legnicy, aby zachęcić mieszkańców, by zechcieli zawierzać różne sprawy, intencje jego wstawiennictwu. To święty, który jest bardzo cierpliwy i wysłuchuje modlitw. Nie zostawia nas samymi, sam doświadczając wielokrotnie w swoim życiu losu sieroty, czy osamotnienia. Jest patronem dla rodzin, biskupów, kapłanów, Sybiraków, historyków czy powstańców, gdyż sam brał udział w powstaniu, patronem ludzi walczących o dobro Ojczyzny – dodaje.

Podziel się:

Oceń:

2022-12-07 08:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święty niezłomny

Przy relikwiach św. abp. Felińskiego w Kaplicy Literackiej odmówiono modlitwę i odśpiewano Apel Jasnogórski

Łukasz Krzysztofla/Niedziela

Przy relikwiach św. abp. Felińskiego w Kaplicy Literackiej odmówiono modlitwę i odśpiewano Apel Jasnogórski

Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy św. w archikatedrze warszawskiej w liturgiczne wspomnienie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Więcej ...

Panie, rozbudzaj moją nadzieję na życie i na wszystko, co życie niesie!

2024-06-28 07:37

Karol Porwich/Niedziela

Wiara mówi mi wtedy: «Talitha kum»! – wstań, przebudź się, uwierz, że przyszłość jest po stronie Boga także wtedy – a może szczególnie wtedy – kiedy tłumy mówią, że Bóg już umarł.

Więcej ...

Żyd zafascynowany Całunem - zmarł Barrie Schwortz, wybitny znawca Całunu Turyńskiego

2024-06-28 22:23

Włodzimierz Rędzioch

21 czerwca w wieku 77 lat zmarł Barrie Schwortz, amerykański Żyd o polskich korzeniach, fotograf a jednocześnie wybitny specjalista od Całunu Turyńskiego. Wyniki jego badań nad Całunem, jak również sporo zdjęć Schwortza możemy znaleźć z książce „Świadkowie Tajemnicy” opublikowanej przez wydawnictwo Rosikon Press.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Kościół

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024