Reklama
Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 11, 2-11)
Czyż nie jest wspaniale uśmiechać się do współpasażerów, gdy jedzie się do pracy autobusem? Choć chrześcijanin powinien być uśmiechnięty, to jednak nie tylko o to chodzi.
Wezwanie: „Trwajcie cierpliwie aż do przyjścia Pana”, doskonale wpisujące się w okres Adwentu, pojawia się w 5. rozdziale Listu św. Jakuba Apostoła w ramach zbioru różnorodnych zachęt i przestróg kierowanych do adresatów pisma.
Oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia, które upamiętniają przyjście Syna Bożego w ciele, powinno towarzyszyć wzmocnienie naszej nadziei na Jego powtórne przyjście – w chwale.
Przez wieki chrześcijanie kierowali do niej modlitwy w intencji uleczenia z chorób oczu.
Mówiono o nim, że jest wizjonerem wyprzedzającym swoje czasy. On stwierdzał skromnie, że po prostu robi swoje, tymczasem zmieniał oblicze polskiego Kościoła.
Przy większości okazji Polacy składają sobie życzenia długiego i zdrowego życia. Czy jednak potrafimy te życzenia i obietnice realizować? Potrafimy chronić samych siebie?
Kłopoty z kręgosłupem, nadciśnienie, choroby serca, nowotwory, cukrzyca, otyłość, zszargane nerwy czy depresja – to tylko niektóre przykłady tego, jaką cenę płacimy za coraz szybsze tempo życia. Czy jest jeszcze szansa, by zwolnić?
Polska dyplomacja wspólnie z Francją zbudowała koalicję państw UE, która zamierza wprowadzić limity cen gazu w całej Europie. Pomysł ten od miesięcy jest blokowany przez Niemcy i Holandię.
Jeśli padnie Kijów, Rosja skieruje swoją agresję na Polskę. Rosyjskie trolle już pracują, żeby osłabić naszą wolę – podkreśla Mateusz Morawiecki. Premier opublikował specjalny tekst z apelem do Polaków kilka dni po wybuchu rakiety w Przewodowie.
Czy Moskwę stać na długą wojnę? Tak, stać, bo Rosja nie jest realnym państwem, a systemem władzy opartym na bierności społeczeństwa.
Potrzebujemy pokojowej rewolucji. Rewolucji Ducha, która przypomni nam naszą tożsamość, wyciągnie nas z egoizmów i nienawiści.
Dlaczego tak ważne jest uważne słuchanie? Czy trzeba się tego uczyć?
Wiele osób często cierpi z powodu bólu brzucha, wzdęć, biegunek czy zaparć. Podczas wizyty w gabinecie lekarskim często słyszą diagnozę: zespół jelita drażliwego.
To jeden z najczęściej zdarzających się urazów – od niewielkich i stosunkowo niegroźnych po rozległe i głębokie, grożące poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet śmiercią osoby poszkodowanej.
Kiedy odpowiadam za długi męża?
VIII Dzień Patrioty, organizowany przez wydawnictwo Biały Kruk, był pięknym świętem polskości. 3 grudnia w historycznej Sali „Sokół” w Krakowie spotkali się z ponad 500 uczestnikami m.in. prof. Andrzej Nowak i prof. Wojciech Roszkowski. Wręczono także nagrodę „Patriota Roku”.
Polski Adwent zawiera się w ważnych słowach i tekstach, które pozwalają nam jeszcze głębiej przeżywać ten niezwykły okres.
O chrześcijańskich zasadach uznawanych przez ateistów i polskim rozumieniu świeckości państwa.
Relacje między Kościołem a państwem zawsze były i są delikatne, ale też dość skomplikowane.
Dzisiejsze rozwiązania prawne forsowane przez Unię Europejską są sprzeczne z ideami ojców założycieli Unii Europejskiej.
Jeśli nie konkordat, to co? Jak w innych państwach Europy ustalane są wzajemne relacje z Watykanem?
Przeciwnicy konkordatu mówią, że wiara jest sprawą prywatną. Nie mają racji.
Państwo świeckie w swej istocie jest państwem nie antyreligijnym, a raczej areligijnym.
...jak co roku w trzecią niedzielę Adwentu w Tuchowie (diecezja tarnowska) na dziedzińcu bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny odbędzie się Misyjny Jarmark z Aniołami? W tym roku, 11 grudnia, będzie to już 16. edycja tego wydarzenia!
Słowa z Ewangelii według św. Jana głoszą: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8, 32). Bez zgłębiania prawdy nigdy nie będziemy ludźmi w pełni wolnymi...
To nie jest pensjonat ani hotel, to jest dom – podkreśla s. Rafała Śmiałek, elżbietanka, przełożona Domu św. Elżbiety w Krynicy-Zdroju.
Nie ma piękniejszego momentu niż poczęcie dziecka, a później jego naturalne narodziny – powiedziała Karolina Gleń.
Przychodzimy tu po nadzieję. Często wkracza Bóg z łaską, który działa cuda także dziś. My czasem nie widzimy, jak bardzo zostaliśmy obdarowani, jak wiele mamy – powiedział ks. Sebastian Rucki do uczestników dnia skupienia.
W Dzień Jedności wspólnot Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Bielsko-Żywieckiej dziękowano za 40-lecie Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Radość” z Cieszyna.
O podróży Władysławy Rzepeckiej z walizką wypełnioną materiałami, których przechwycenie przez Niemców, jest jak wyrok śmierci, opowiada film animowany „Kurierka”, w reżyserii bielszczanina Marka Luzara.
Arcybiskup Stanisław Nowak zmarł rok temu, 12 grudnia 2021 r. O wspomnienie poprosiliśmy p. Czesława Góralczyka, który przez 30 lat był jego kierowcą.
Formy pobożności się zmieniają i odchodzą w przeszłość, a rodzą się nowe, które bardziej odpowiadają współczesnej mentalności – mówi ks. Jacek Reczek.
Kiedy 13 grudnia 1981 r. wprowadzono na terenie Polski stan wojenny, ówczesne władze tłumaczyły go odpowiedzialnością za kraj i właśnie patriotyzmem. Patriotycznym nazwano stłamszenie polskiego zrywu wolnościowego wyrażonego w działaniach m.in. legendarnego już NSZZ „Solidarność”.
Na zaproszenie Asystenta Generalnego KSM w Polsce, ks. Andrzeja Lubowickiego, stawili się księża asystenci diecezjalni Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce, by pod hasłem: „Wzrastaj ze Słowem w Ziemi Świętej” aby przeżyć swoje doroczne rekolekcje kapłańskie.
Nie bez przyczyny w nowym roku liturgicznym pierwszą intencją kwartalnych dni modlitw są rodziny. Już w stworzeniu zamysł Pana Boga względem człowieka był taki, żeby nie był sam i żył w małżeństwie.
W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim uczczono Matkę Bożą Miłosierdzia, będącą jednocześnie główną patronką Archidiecezji Białostockiej.
Zmarł 15 grudnia 1955 r., nagle, z początkiem Adwentu. Nie zjawił się na Roratach. Miał zaledwie 43 lata. Nie ustają marzenia sędziszowian i wielu, wielu wspominających z wdzięcznością śp. ks. Mariana Łuczyka – o wyniesieniu na ołtarze tego, który każde dobro doczesne i każdy gest miłości mnożył i przekazywał dalej.
Minęło 120 lat od urodzin niezwykłego kapłana diecezji kieleckiej i sługi Bożego. Niestrudzony duszpasterz niepełnosprawnych i wielu środowisk katolickich, ojciec duchowny Seminarium, wychowawca kleryków i kapłanów, gorliwy i niezwykle pracowity ksiądz – wciąż inspiruje.
Była kimś wyjątkowym dla Kielc – niestudzoną inicjatorką upamiętnień patriotycznych, działaczką na rzecz kultury, pisarką, poetką, od 1943 r. związaną z harcerstwem. Te elementy tworzyły spójną osobową całość Amelii Barbary Sołtysiak.
Pośród ikon, które za chwilę zobaczymy, odnajdziemy pewne elementy, które wzbudzą w nas refleksję nie tylko nad pięknem, ale przede wszystkim nad tajemnicami naszej wiary – powiedział bp Robert Chrząszcz.
Warto w życiu mieć pasje, warto odkrywać zdolności i talenty – przekonywała zebranych na wernisażu Marta Malec-Lech.
W niedzielę 11 grudnia odbędzie się kolejna edycja akcji „Ciacho za ciacho”. Kupując smaczne wypieki oraz książki, będzie można wesprzeć działalność Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera.
Święty Mikołaj jest patronem takiej miłości bliźniego, która pełni dobre uczynki i dostrzega ludzkie potrzeby – powiedział abp Stanisław Budzik.
Caritas Archidiecezji Lubelskiej zorganizowała „Festiwal Wolontariatu”.
Wolontariat przynosi piękne owoce miłości bliźniego.
Już za tydzień, 18 grudnia, w diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie odbędą się uroczystości związane z wydarzeniami z 18 grudnia 1622 r., kiedy to odnaleziono ukrytą w 1426 r. Ikonę krzeszowską.
28 listopada w auli Szkoły Zakonu Ojców Pijarów w Bolesławcu miała miejsce premiera musicalu Kecharitomene, czyli – Pełna łaski.
„Święty Zygmunt Szczęsny Feliński staje dziś przed nami jako patron na czasy trudne” – pisali w 2009 r. biskupi w liście pasterskim z okazji kanonizacji arcybiskupa warszawskiego.
Polskie media bardzo rzetelnie informują o wojnie w Ukrainie – uważa biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomierskiej Aleksander Jazłowiecki. W rozmowie z Adamem Kuźmickim, ukraiński hierarcha zaapelował do rodaków, żeby nie wracali jeszcze do kraju.
Cieszmy się, że dożyliśmy tak wspaniałych czasów, że możemy kochać ojczyznę i możemy się do tego przyznawać – powiedziała Jolanta Bobras, przewodnicząca jury.
Obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej, przekazał arcybiskup senior Władysław Ziółek jako dar dla miasta Łask.
Był to czas niezwykle owocny i cenny. Po każdym z weekendów otrzymywaliśmy od uczestników informacje zwrotne, które upewniały nas w tym, że warto było zorganizować ten projekt – mówią organizatorzy.
Obchodzona kilka dni temu 100. rocznica urodzin oraz 7. rocznica śmierci doktora teologii dogmatycznej ks. prał. Stanisława Zarycha była okazją, żeby przywołać pamięć kapłana, który już za życia stał się legendą.
Przed 700 laty jacyś ludzie przynieśli tutaj pochodnię wiary i na ziemi jarosławskiej zaczęli głosić Ewangelię, budzić wiarę w Chrystusa – powiedział ks. Marian Bocho, proboszcz parafii Bożego Ciała w Jarosławiu.
W niewielkiej miejscowości koło Czudca już od kilkunastu lat działa szczególne miejsce, gdzie osoby niepełnosprawne znajdują swoją przystań.
List pasterski Biskupa Rzeszowskiego na Adwent 2022 r. (fragmenty)
W uroczystość Wszystkich Świętych minęła druga rocznica śmierci ks. inf. Stanisława Maca.
Jednostka OSP otrzymała nowy sprzęt ratowniczy od Enei.
Odbyły się XIII Mistrzostwa Polski Ministrantów w Szachach.
Sandomierska Caritas wysłała pierwszy z kilku transportów ze świąteczną pomocą na Ukrainę.
Kiedy ponad 20 lat temu ks. Paweł Kempiński organizował pierwszą imprezę integracyjną dla osób niepełnosprawnych, myślał, że będzie miała zasięg lokalny, obejmujący duszpasterstwo przez niego prowadzone.
W diecezji sosnowieckiej istnieją trzy kapituły kanoników. Każda z nich ma swojego patrona i charakteryzuje się nieco innym strojem.
Powiedzieć, że kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Będzinie – Grodźcu odzyskuje dawny blask, to nic nie powiedzieć. Świątynia, remontowana już od kilku lat, staje się piękna, jak nigdy dotąd.
Za 25 lat posługi duszpasterskiej w parafii św. Antoniego oraz za przeprowadzone w tym czasie prace gospodarcze i remontowe dziękował wraz z wiernymi, kapłanami i biskupem ks. prał. Edward Dzik.
Od ponad dwudziestu ośmiu lat prowadzą w Świdnicy hospicjum domowe. W obliczu rosnących cen mediów, środków medycznych i usług, dziś sygnalizują jak nigdy wcześniej potrzebę wsparcia.
Do świętowania odpustu we wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej proboszcz parafii w Nowej Rudzie – Słupcu zaprosił biskupa z Wrocławia.
Nie jest przysięgą, mimo to złożenie tego przyrzeczenia zobowiązuje na całą młodość, nawet na całe życie.
Na świecie występują w ponad stu krajach. W Polsce pierwsze wspólnoty pojawiły się w 2002 r., a obecnie jest ich już ponad dwieście. O kim mowa?
Po kilkumiesięcznych konsultacjach i spotkaniach w siedzibie Uniwersytetu Szczecińskiego nastąpiło uroczyste podpisanie umowy o współpracy.
Muzyka nie jest tylko dodatkiem do liturgii, ale jej częścią integralną i wypełnia całe nasze życie. O tym, jak można uwielbiać Boga w muzyce, dowiedzieli się uczestnicy adwentowych warsztatów muzyki liturgicznej w Grudziądzu.
Czy męskość jest cechą wrodzoną, czy może trzeba ją nabyć? Jakie cechy powinien mieć prawdziwy mężczyzna i gdzie szukać wzorców?
Wspólnota „Słowo Życia” powstała 16 lat temu w Grębocinie, po zorganizowanym wyjeździe do Taizé we Francji. Od tego czasu, choć wiele się zmieniało, w charyzmacie wspólnoty zawsze była wspólna modlitwa pieśniami z Taizé oraz rozważanie Słowa Bożego – Słowa Życia.
O adwentowym oczekiwaniu, rozgrzewaniu duchowych motorów i małych postanowieniach z s. Anną M. Pudełko AP rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Troska o rodziny oraz formowanie duchowe osób związanych z ochroną zdrowia, to w parafii Świętej Rodziny na Zaciszu dwie krzyżujące się drogi do doświadczenia żywej wiary i lepszego funkcjonowania.
Kiedy do relacji kobiety i mężczyzny wpuścimy światło Bożego Narodzenia, sens i jakość wspólnego życia ma szansę doznać zbawiennej przemiany.
Adwent jest czasem oczekiwania i przygotowania się do świąt Narodzenia Pańskiego. To dobra okazja, aby spędzić ten czas na modlitwie i pogłębieniu swojej wiary. Z myślą o wiernych duszpasterze organizują liturgie, czy nabożeństwa.
W Kościele istnieje wiele metod czytania i rozważania Pisma Świętego. Jedną z nich jest lectio divina wywodząca się z tradycji monastycznej. To czas wyciszenia, skupienia i doświadczenia bliskości Boga. To również styl życia.
Pielgrzymowanie wymaga poświęcenia czasu i sił. Staje się ono także pasją i stylem życia. O pielgrzymowaniu do miejsc znanych i nieznanych opowiada Eugeniusz Marusiak z Milicza.
Diecezjalne obchody święta patronalnego Akcji Katolickiej odbyły się w Tomaszowie Lubelskim.
Reprezentanci naszej diecezji uczestniczyli w gali Ubi Caritas.
W Biłgoraju odbyły się patriotyczno-religijne uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu Powstania Zamojskiego.
W parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze miała miejsce IV Diecezjalna Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas.
W lipcu przyszłego roku będziemy gościć ok. 600 stypendystów z całej Polski, którzy będą u nas przeżywać swój obóz formacyjny – powiedział ks. Łukasz Malec.
Uczenie religii w szkole daje siłę i wewnętrzną radość. Osobiście sama dużo się uczę od młodych, zwłaszcza prostoty w patrzeniu na rzeczywistość. Młody człowiek jest poszukujący i moje bycie z uczniami to konkretne ukierunkowanie ich na inne wartości, które świat spycha na drugi plan.
Reklama
Kościół
Wiara
Wiara
Wiara
Wiara
Europa
Wiadomości
Kościół
Wiara