Reklama

Niedziela Legnicka

Przywrócić piękno

Odnowiony jeleniogórski ołtarz zachwyca swoim widokiem

Ks. Stanisław Szupieńko

Odnowiony jeleniogórski ołtarz zachwyca swoim widokiem

W bazylice jeleniogórskiej podjęto prace przy głównym ołtarzu. Rozmawiamy o nich z ks. dr. Stanisławem Szupieńko, diecezjalnym konserwatorem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Piotr Nowosielski: Jakie jest znaczenie jeleniogórskiego kościoła świętych Erazma i Pankracego, noszącego tytuł Bazyliki Mniejszej?

Ks. Stanisław Szupieńko: Wysoka ranga tego kościoła nigdy nie budziła wątpliwości, gdyż był on – jak pisze o nim ks. H. Hofmann: „Ozdobą miasta i dumą katolickiej wspólnoty jest stary, strzelisty miejski kościół parafialny w Jeleniej Górze”. Ta gotycka świątynia, od wieków dominująca w krajobrazie Jeleniej Góry, otoczona była troską przez kolejnych proboszczów i parafian, którzy ceniąc swój kościół, ozdobili go wieloma dziełami sztuki i sprzętami liturgicznymi.

Wiemy, że w kościele prowadzone są prace restauratorskie, czego one dotyczą?

Podjęta przez proboszcza parafii ks. Bogdana Żygadło wraz z parafianami restauracja świątyni, trwa już od wielu lat. Z środków pozyskanych i własnych przeprowadzone zostały prace remontowe przy dachach kościoła, wieży, zewnętrznych kaplicach grobowych i epitafiach. Wnętrze kościoła otrzymało nową polichromię, a barokowe wyposażenie poddano gruntownym pracom konserwatorskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Co można powiedzieć o ołtarzu głównym?

Ołtarz ten uważany jest powszechnie za jedno z najcenniejszych dzieł barokowych na Śląsku. Jego twórcą, wraz z finezyjną dekoracją rzeźbiarską, jest pochodzący z Norwegii rzeźbiarz Thomas Weissfeldt, który zrealizowanemu z rozmachem na początku XVIII w. ołtarzowi nadał unikatową formę, cechującą się niezwykłą lotnością ażurowej, marmoryzowanej i złoconej struktury. W śmiałą architekturę ołtarza harmonijnie została wpisana, doskonała artystycznie, dekoracja rzeźbiarska. zachwycająca swą wirtuozerią.

Co warto wiedzieć o obrazach zdobiących ołtarz?

Umieszczone w ołtarzu obrazy są dziełem śląskiego malarza Johanna Philipa Kretschmera z Głogowa. Stanowią one integralną część ołtarza, a ich ideowe przesłanie skupia się na wydarzeniu Przemienienia Chrystusa na Górze Tabor. Stąd w centrum pierwszego z nich widzimy Chrystusa z Mojżeszem i Eliaszem po bokach, a poniżej trzech apostołów. Z tym przedstawieniem koresponduje owalny górny obraz z postaciami Boga Ojca i Ducha Świętego na tle świetlistej przestrzeni.

Takie dwu obrazowe rozwiązanie kompozycyjne, zdynamizowało malarską wizję, która udanie uwydatniła niezwykłość wydarzenia, jego nadprzyrodzony i ziemski wymiar oraz eksponowaną prawdę o Boskiej godności Chrystusa i Jego Bożym synostwie.

Co wniosły do wiedzy o ołtarzu tegoroczne prace?

Podjęte w zakresie architektury ołtarza prace konserwatorskie to dopiero początek prac badawczych, których podjęli się znawcy malarstwa i rzeźby barokowej. Prace konserwatorskie przy rzeźbach umożliwiły już dokładniejsze rozpoznanie ich struktury i elementów snycerskich wraz z dotarciem do oryginalnych warstw polichromii. Restauracja obrazów, z uwagi na nienajlepszy stan zachowania płócien, wymagała podjęcia trudniejszych technicznie zabiegów, które uczytelniły malowidła, zabezpieczając je na przyszłość. Po zakończeniu prac przy obrazach, możemy podziwiać manierę i kunszt malarski autora, widoczny zwłaszcza w postaci Chrystusa, ukazanego w wykwintnej pozie i kolorystyce. Ekspresyjna prezentacja pozostałych Osób Boskich oraz postaci towarzyszących, udanie eksponuje wielkie znaczenie przedstawianej sceny dla wiary w Boskie posłannictwo Chrystusa. Miejmy więc nadzieję, że dalsze prace sprawią, że w miarę szybko jeleniogórski ołtarz odzyska swój pełny blask.

Podziel się:

Oceń:

2022-12-13 14:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wigilia Zesłania Ducha Świętego ze śpiewem gregoriańskim

ks. Piotr Nowosielski

Wśród wielu propozycji podjęcia modlitewnego Czuwania przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, jest i propozycja z Jeleniej Góry, o Czuwaniu z Chorałem.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Uzdrowiona przez przebaczenie

2025-03-31 09:01
Rysunek Pietera Bruegla starszego

pl.wikipedia.org

Rysunek Pietera Bruegla starszego "Chrystus i cudzołożnica"

Komentarz do Ewangelii na V niedzielę Wielkiego Postu roku C.

Więcej ...

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

2025-04-06 20:42

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś co nieco o modlitwie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...