Reklama

Niedziela plus

Włocławek

Czy wiecie, że...

Jerzy Strzelecki/commons.wikimedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

...Siedlątków to najmniejsza parafia w Polsce?

Prawie do końca ubiegłego stulecia Siedlątków był tylko małą wsią w diecezji włocławskiej, której mieszkańcy trudnili się głównie rolnictwem. Kościół parafialny, pierwotnie drewniany, został ufundowany w 1497 r. przez rodzinę właścicieli wsi. Parafię utworzono w 1642 r. z części parafii św. Katarzyny w Pęczniewie. Na miejscu pierwotnego kościoła po 1683 r. wzniesiono obecną świątynię św. Marka Ewangelisty, która cudem ocalała przed zburzeniem w trakcie budowy zbiornika retencyjnego Jeziorsko. Ostatecznie zadecydowano o pozostawieniu kościoła na obwałowanym cyplu Warty. W latach 90. XX wieku, z powodu niskiej liczby wiernych, biskup zaplanował włączyć parafię jako kościół filialny do pobliskiej parafii w Skęczniewie, jednak losy kościoła i parafii potoczyły się zupełnie inaczej, można by rzec: cudem ocalał po raz drugi. Ksiądz Grzegorz Czaja, który został wówczas proboszczem tego miejsca, postawił sobie za cel uratowanie przed zniszczeniem zabytkowego kościoła i odbudowanie życia parafialnego. Pozyskał majętnych sponsorów, którzy wyłożyli pieniądze na remont i renowację kościoła z jego zabytkami oraz plebanii. Do grupy wsparcia należą m.in. myśliwi okręgu sieradzkiego, do którego rokrocznie pielgrzymują, a w 80. rocznicę założenia Polskiego Związku Łowieckiego ufundowali św. Hubertowi pomnik stojący nieopodal zbiornika. Według zapisu z 2021 r., parafia liczyła wówczas 125 wiernych. Po wejściu do świątyni uwagę przykuwa odrestaurowany pozłacany ołtarz główny, z obrazem Matki Bożej Siedlątkowskiej, z którym związany jest kult Maryjny. Szczególnie chętnie przybywają tu narzeczeni, by w tym urokliwym miejscu stanąć na ślubnym kobiercu i powierzyć się opiece Matki Bożej. Wizerunek jest kopią XVII-wiecznego obrazu, który uległ zniszczeniu w wyniku pożaru w 1957 r. Obecny, ufundowany przez śp. bp. Antoniego Pawłowskiego, został odrestaurowany w 2002 r. Jeden z ołtarzy bocznych z poł. XVII wieku, wzbogacony jest malowanymi scenami z życia św. Izydora. Pod podłogą kościoła w dwóch kryptach znajdują się trumny. Pochowani są w nich m.in. właściciel Siedlątkowa z czasów powstania styczniowego Jan Jabłkowski i jego syn Adam Bolesław Jabłkowski, powstaniec, którego ciało kozacy porzucili przy drodze. Najważniejszym wydarzeniem dla lokalnej społeczności każdego roku jest odpust parafialny, przypadający w pierwszą niedzielę września. Od wiosny do późnej jesieni, gdy tylko rusza sezon turystyczny, kościółek zapełnia się gośćmi z całej Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2023-01-11 07:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzeszów: Księża z parafii św. Józefa - w kwarantannie

Bożena Sztajner/Niedziela

Decyzją Państwowej Inspekcji Sanitarnej siedmiu księży z parafii św. Józefa na Osiedlu Staromieście w Rzeszowie od 11 kwietnia zostało objętych kwarantanną. Ósmy duchowny z pozytywnym wynikiem badania w kierunku koronawirusa przebywa w szpitalu zakaźnym w Łańcucie.

Więcej ...

Watykan: Liturgia Męki Pańskiej

2025-04-18 20:17

Vatican Media

„W naszych czasach bogatych w nowe sztuczne, obliczeniowe, przewidywalne inteligencje tajemnica męki i śmierci Chrystusa proponuje nam inny rodzaj inteligencji: inteligencję Krzyża, która nie kalkuluje, ale kocha; która nie optymalizuje, lecz daje siebie” - powiedział kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Roberto Pasolini OFM Cap w Bazylice św. Piotra w Watykanie w czasie Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Przewodniczył jej w imieniu papieża Franciszka kard. Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii do spraw Kościołów Wschodnich.

Więcej ...

Franciszek: droga Jezusa nas kosztuje w świecie, który wszystko kalkuluje

2025-04-19 00:12

PAP

„Droga Krzyżowa jest modlitwą tych, którzy są w drodze. Przecina nasze zwykłe ścieżki, abyśmy przeszli ze znużenia ku radości” - stwierdził papież Franciszek podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum. Wzięło w niej udział ok. 18 tys. ludzi. Przewodniczył jej, w zastępstwie Ojca Świętego, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, kard. Baldo Reina. Papieskie rozważania dotyczyły m.in. wolność, egoizmu, odpowiedzialności, wiary, hipokryzji, upokorzenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?