Reklama

Wiadomości

Obserwator

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niemiecka zagadka

LEOPARDY Oświadczenie szefowej niemieckiego MSZ Annaleny Baerbock, że jej kraj nie będzie stawał na drodze Polsce, jeśli ta zdecyduje się na wysłanie swoich czołgów Leopard na Ukrainę, to jeden z niewielu owoców spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w amerykańskiej bazie w Ramstein w Niemczech. Same Niemcy na przekazanie Leopardów się nie zdecydowały. Tymczasem czołgów tego typu w Niemczech jest najwięcej, wszak w tym kraju są produkowane. Reprezentanci Niemiec nie chcieli słyszeć głosów płynących m.in. z państw bałtyckich, że czołgi są potrzebne do powstrzymania rosyjskiej agresji i przywrócenia pokoju w Europie, a Niemcy ponoszą pod tym względem szczególną odpowiedzialność. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w przypadku braku zgody Niemiec na przekazanie Leopardów Ukrainie Polska będzie budować koalicję państw gotowych przekazać część swoich nowoczesnych czołgów walczącemu sąsiadowi. – Nie będziemy patrzeć biernie, jak Ukraina się wykrwawia. Ukraina i Europa wygrają tę wojnę, z Niemcami czy bez nich – podkreślił premier.

Postawa Niemiec od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę to zagadka. Spotkanie w Ramstein miało być pokazem determinacji Zachodu we wsparciu dla Ukrainy, ale pokrętnie wyrażone niemieckie „nie” zdominowało przekaz. Niestety, celem Niemiec może być danie Rosji czasu na odbudowanie swojego potencjału po serii klęsk. Władze Niemiec od początku zakładały szybką wygraną Rosji. Nie chcą słyszeć, że ewentualna porażka Ukrainy będzie ciosem dla systemu bezpieczeństwa nie tylko naszej części Europy, a NATO wygranej Rosji może nie przetrzymać. /w.d.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wojna ojczyźniana

Propaganda Rosyjska propaganda skupia się na zohydzaniu Ukraińców i Ukrainy w oczach Polaków, ukazywaniu wsparcia dla napadniętych jako czynnika eskalacyjnego oraz straszeniu wizją wejścia Polski do wojny i tego skutków. Rosjanie dążą do trwałego podważenia wizerunku Polski i w tym celu przedstawiają ją jako państwo awanturnicze w regionie, które prowadzi z Rosją wojnę zastępczą na terytorium Ukrainy, jako kraj realizujący plan zajęcia części ukraińskiego terytorium. – W ostatnim czasie, po pewnym okresie uspokojenia, propaganda Kremla znów silnie eksponuje treści dezinformacyjne na temat rzekomego masowego udziału polskich najemników w walkach na Ukrainie – ocenił Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP. W najnowszym wariancie tej dezinformacji „najemnicy” okazują się „polskimi żołnierzami”. – Taka zmiana jest spójna z wyraźnym odejściem Rosji od propagandowej narracji o „specjalnej operacji wojskowej” prowadzonej przeciwko jednemu wrogowi – Ukrainie. Teraz kremlowski przekaz sugeruje, że to w rzeczywistości dla Rosji wojna obronna w konflikcie z Zachodem, a zwłaszcza z USA, Wielką Brytanią i Polską – powiedział. Obecna rosyjska propaganda, jak dawna – stalinowska, próbuje kształtować fałszywy mit „drugiej wojny ojczyźnianej”, tak samo trudny, przełomowy i zagrażający bezpieczeństwu Rosji jak II wojna światowa. /w.d.

Reklama

Rosja potępiona

ATAK To obrzydliwe, że rosyjskie władze chlubią się atakiem na wieżowiec w Dnieprze. Ta zbrodnia przeciw ludzkości musi zostać potępiona – podkreślił abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik ukraińskich grekokatolików. Hierarcha modlił się, by Bóg wziął na siebie udręki ukraińskiego narodu. – Boże, chroń nasze miasta i wsie od śmiertelnego gradu broni, który wróg ciska na nasze głowy – powiedział. Arcybiskup zauważył, że Rosjanie zwiększają obecność swoich wojsk na terytoriach okupowanych, aby zintensyfikować ostrzał Ukrainy. Niewykluczone, że znów uderzą w budynki mieszkalne. – Wielu twierdzi, że użycie broni przeznaczonej do niszczenia obiektów morskich przeciwko spokojnym miastom i wioskom na Ukrainie jest nowym punktem zwrotnym w brutalności tej wojny – przyznał abp Szewczuk. – Najprawdopodobniej był to test, a Rosja przygotowuje podobne ataki na nasze inne miasta i wsie. Ta zbrodnia przeciwko ludzkości musi zostać potępiona, a jej sprawcy – nazwani po imieniu. /j.k.

Reklama

Schron dla każdego

OBRONA Do 2034 r. w Estonii mają powstać schrony, które będą mogły pomieścić ok. 730 tys. osób. Plany resortu uwzględniają także przebudowę piwnic w istniejących budynkach, by mogły służyć jako schrony. Według szefa MSW Lauriego Läänemetsa, wymaga to ogólnokrajowego planowania i finansowania tego przedsięwzięcia przez co najmniej 10 lat. W liczącej 1,3 mln mieszkańców Estonii jest niespełna 100 schronów w miejscach publicznych, które pomieszczą ok. 50 tys. osób. /j.k.

Bez służb

POLSKA – IZRAEL Czy do Polski wrócą wycieczki młodzieży z Izraela? To możliwe, choć niepewne. Ta kwestia jest przedmiotem trwających w tej chwili rozmów i najpewniej zostanie uzgodniona w najbliższych tygodniach. Latem 2022 r. Ministerstwo Edukacji Izraela poinformowało o odwołaniu wyjazdów edukacyjnych do Polski dla uczniów szkół średnich. Powodem było pojawienie się problemów, które miały uniemożliwiać właściwe i bezpieczne informowanie uczniów podczas podróży. Rzecznik MSZ Łukasz Jasina przekazał wówczas, że powrót do dotychczasowych zasad, m.in. wycieczek młodzieży żydowskiej z udziałem uzbrojonych służb izraelskich, nie jest możliwy. Ambasador Izraela w Polsce Ja’akow Liwne stwierdził, że wkrótce ten kryzys zostanie rozwiązany. Młodzież izraelska tradycyjnie przyjeżdża do Polski latem, by zwiedzić byłe niemieckie nazistowskie obozy w celu zdobycia wiedzy o Holokauście i uczczenia pamięci pomordowanych. Wyjazd ten od dawna uważany jest za kamień milowy w izraelskiej edukacji, a przed wybuchem pandemii co roku brało w nim udział ok. 40 tys. izraelskich uczniów. Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk podkreśla, że nie ma powodu, aby wycieczki młodzieży odbywały się tak jak wcześniej, w asyście uzbrojonych funkcjonariuszy izraelskich służb. – Mamy swoje kompetentne służby, które są w stanie zapewnić bezpieczeństwo wszystkim przybywającym do Polski. Nie widzimy powodu, aby w szczególny sposób traktować młodzież z Izraela – oświadczył. /w.d.

Reklama

Pierwsza przyczyna

ABORCJA Pierwszą przyczyną śmierci w skali globalnej jest aborcja – tak wynika z danych portalu informacyjnego Genéthique.org, należącego do Fundacji Jérôme’a Lejeune’a. W 2022 r. przeprowadzono na świecie aż 44 mln aborcji. W 2021 r. było ich 42,6 mln, co oznacza, że ich liczba wzrosła o 1,4 mln. Przerywanie ciąży jest przyczyną 40% zgonów, podczas gdy choroby nowotworowe w ubiegłym roku spowodowały 9,6 mln zgonów, a AIDS – 2 mln. Autorzy portalu i fundacji do tych wniosków doszli na podstawie danych z portalu Worldometer. Podsumowując miniony rok, Genéthique.org przypomina, że w USA Sąd Najwyższy uchylił „prawo do aborcji”, natomiast w San Marino oraz w niektórych stanach Meksyku przerywanie ciąży zostało zalegalizowane. W Kolumbii aborcję rozszerzono do 24. tygodnia ciąży, w Holandii zniesiono wymóg 5 dni do namysłu, a na Litwie zalegalizowano aborcję farmakologiczną do 9. tygodnia ciąży. Na Malcie trwa debata nad legalizacją aborcji, z kolei we Francji czynione są starania, by uznać ją za prawo konstytucyjne. /j.k.

Eurodrożyzna

CHORWACJA Po kilku tygodniach od wprowadzenia euro w Chorwacji zapanowała drożyzna. Podrożało praktycznie wszystko, ale najbardziej usługi (do 20%, a w gastronomii – 10-43%). Teraz trzeba też płacić więcej za podstawowe produkty (do 13% w górę). Ceny wyrobów piekarniczych wzrosły o 15%. Zdaniem ekspertów, Chorwacja mierzy się z efektem cappuccino, który ma swoje źródło we Włoszech, gdzie cappuccino kosztowało wcześniej w przeliczeniu 0,77 eurocentów, a po wejściu do strefy – już do 1 euro, co stanowiło ok. 30-procentową podwyżkę. Skok cen w Chorwacji był na tyle odczuwalny, że resort gospodarki zapowiedział, iż zrobi wszystko, aby chronić standard życia ludzi. Rozważane są różne środki – od czarnych list po zamrożenie cen towarów konsumpcyjnych. Ze styczniowego sondażu IBRiS wynika, że za przyjęciem euro jest jedna czwarta Polaków, a dwie trzecie jest temu przeciwne. /j.k.

Utajona zagłada

DZIAŁDOWO Trwa rewitalizacja budynku, w którym w czasie II wojny światowej mieścił się niemiecki obóz KL Soldau, a po jej zakończeniu – obóz NKWD. Budynek przez lata popadał w ruinę. Dopiero przed rokiem władze miejskie uzyskały dotacje z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i resortu kultury, dzięki którym budynek zabezpieczono przed dalszą degradacją i przykryto nowym dachem. Teraz, dzięki pieniądzom z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu, rozpoczął się drugi etap remontu, który zakończy się w przyszłym roku. Obóz działał jako „utajony ośrodek zagłady”. Jego zadaniem była eksterminacja polskiej elity północnego Mazowsza. Na skutek panujących tam warunków, epidemii, tortur i rozstrzeliwań śmierć poniosło 20-30 tys. osób. Ofiarami było co najmniej 89 polskich księży, zakonników i sióstr zakonnych, w tym biskupi płoccy – bł. abp Antoni Nowowiejski i bł. bp Leon Wetmański. /j.k.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-01-23 17:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziś jest tylko jeden plan: krzyż

Didgeman/pixabay.com

Rozważania do Ewangelii J 18, 1 – 19, 42.

Więcej ...

Kościoły z całej Polski biorą udział w tegorocznej edycji Nocy Konfesjonałów

2024-03-29 11:56

Karol Porwich/Niedziela

W Wielkim Tygodniu w 100 kościołach księża będą spowiadać do północy lub przez całą noc w ramach 14. edycji nocy konfesjonałów. Akcja ma umożliwić spowiedź wiernym, którzy z różnych powodów nie mogą w dzień przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...